Logo
Logo

Uprawa krzewuszki w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie sadzić?

Zastanawiasz się, jaką roślinę wybrać do swojego ogrodu? Krzewuszka może być idealnym wyborem! Ta roślina zachwyca swoim pięknem i różnorodnością. Co więcej, krzewuszka jest łatwa w uprawie, odporna na większość chorób i szkodników, a także dobrze znosi różne warunki glebowe i klimatyczne. Jest atrakcyjna przez cały rok, a jej kwiaty przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające, co przyczynia się do zachowania bioróżnorodności w ogrodzie. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej roślinie, poznaj jej wymagania oraz jak o nią dbać.

 

Spis treści
Dlaczego warto sadzić krzewuszkę w ogrodzie? Które krzewuszki są najpopularniejsze w ogrodach? 3 gatunki! Jakie odmiany krzewuszki wybrać? Jakie wymagania ma krzewuszka? Jak pielęgnować krzewuszkę? Jak rozmnażać krzewuszkę? Czy krzewuszka zimuje w gruncie? Jak zabezpieczyć ją przez mrozem?

Dlaczego warto wybrać krzewuszkę do ogrodu?

Krzewuszka jest popularnym wyborem do uprawy w ogrodzie z wielu powodów. Z zalet, dla których warto wybrać tą roślinę można wymienić:

 • Piękno i różnorodność: Krzewuszki są znane ze swoich pięknych, jaskrawych kwiatów, które mogą przybierać różne odcienie od białego, przez różowy, aż po czerwony. Dodatkowo, istnieje wiele odmian krzewuszki, co pozwala na dobranie rośliny idealnie pasującej do stylu i kolorystyki ogrodu.
 • Łatwość uprawy: Krzewuszki są roślinami łatwymi w uprawie. Są odporne na większość chorób i szkodników, a także dobrze znoszą różne warunki glebowe i klimatyczne.
 • Atrakcyjność przez cały rok: Krzewuszki są atrakcyjne nie tylko podczas kwitnienia. Ich liście często zmieniają kolor wraz z nadejściem jesieni, co dodaje ogrodowi dodatkowego uroku. Niektóre odmiany mają również dekoracyjne owoce.
 • Wielofunkcyjność: Krzewuszki mogą pełnić różne role w ogrodzie. Mogą służyć jako soliterowe rośliny ozdobne, tworzyć żywopłoty lub stanowić tło dla innych roślin. Karłowe odmiany można uprawiać także w pojemnikach.
 • Przyjazność dla dzikiej fauny: Kwiaty krzewuszki przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające, co przyczynia się do zachowania bioróżnorodności w ogrodzie.
 • Możliwość rozmnażania: Jak wcześniej wspomniano, krzewuszki łatwo rozmnaża się wegetatywnie, co pozwala na łatwe i szybkie zwiększanie liczby tych roślin w ogrodzie.

 
 

Wybrane gatunki krzewuszki do ogrodu

Rodzaj krzewuszka (Weigela) obejmuje 12 gatunków, zaliczanych do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Są to m.in. krzewuszka cudowna (W. florida), krzewuszka różnobarwna (W. decora), krzewuszka Middendorfa (W. middendorfiana), krzewuszka wczesna (W. praecox), krzewuszka kwiecista (W. floribunda), krzewuszka koreańska (W. coraeensis), krzewuszka Maksymowicza (W. maximowiczii). Z nich najpopularniejsze w ogrodach to:

Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

To najbardziej widowiskowa reprezentantka rodzaju, charakteryzująca się dekoracyjnymi kwiatami i obfitym kwitnieniem. To właśnie krzewuszka cudowna dała początek najładniejszym odmianom uprawianym w ogrodach. Naturalne stanowiska krzewuszki cudownej to Chiny, Płw. Koreański, Japonia. Osiąga około 3 m wysokości i zbliżoną szerokość. Roślina ma liście zielone, eliptyczne, piłkowane, zaostrzone, a jej różowe kwiaty są lejkowatodzwonkowate, wewnątrz jaśniejsze; ukazują się w maju-czerwcu.

Krzewuszka różnobarwna (Weigela decora)

Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się różnobarwnymi kwiatami, które w początkowym okresie są zielonkawe, następnie białe, a ostatecznie różowe. Ze względu na stopniowe kwitnienie w jednym czasie na krzewie widoczne są kwiaty zarówno białe, jak i różowe. Krzewuszka różnobarwna nie rozgałęzia się silnie. Może osiągnąć 2,5-3 m wysokości przy zbliżonej szerokości. Radzi sobie zimą, dobrze znosząc mrozy, a przy tym szybko rośnie.

Krzewuszka Middendorfa (Weigela middendorffiana)

Nie jest tak popularna, jak krzewuszka cudowna, choć oryginalna ze względu na jasnożółte kwiaty z wyraźnymi plamkami (żółte, pomarańczowe, czerwone) w dolnej części gardzieli kwiatu. Osiąga około 1-1,5 m wysokości i podobną szerokość. Kwiaty tworzą grona, złożone zazwyczaj z kilku kwiatów. Termin kwitnienia tej krzewuszki także przypada na późną wiosnę i początek lata. Nie jest szczególnie wymagająca, a przy tym w pełni mrozoodporna. Odmiana ‘Mango’ krzewuszki Middendorfa jest bardziej zwarta z wyraźnym przebarwieniem w gardzieli.

uprawa krzewuszki w ogrodzie Fot. iVerde

1 – krzewuszka 'Red Prince', 2 – krzewuszka wczesna 'Variegata', 3 – krzewuszka cudowna 'Foliis Purpureis', 4 – krzewuszka cudowna 'Variegata', 5 – krzewuszka cudowna 'Sunny Princes', 6 – krzewuszka Middendorfa, 7 – krzewuszka 'Eva Rathke', 8 – krzewuszka cudowna 'Tango'

Najciekawsze odmiany krzewuszki

W ogrodach uprawia się przede wszystkim odmiany krzewuszki cudownej oraz mieszańce. Krzewuszki to krzewy, charakteryzujące się wzniesionym pokrojem, opadającymi liśćmi na zimę, dekoracyjnymi kwiatami (białe, różowe, kremowożółte), ukazującymi się na pędach zeszłorocznych.

 • 'Styriaca' – kwitnie na różowo, wysokość około 2,5 m
 • 'Candida' – kwiaty białe z żółtą plamą w środku, wysokość około 2,5 m
 • 'Alexandra' – liście brązowawe, kwiaty różowe, wysokość do około 1,5 m
 • 'Bristol Snowflake' – kwiaty białe, wysokość około 1,5-1,8 m
 • 'Olympiade' – odmiana charakteryzująca się mniej lub bardziej wybarwionymi na żółto liśćmi, kwiaty ciemnoczerwone, wysokość do 1,5-1,8 m
 • 'Nana Variegata' – bardzo ładna i ceniona odmiana pstrolistna; liście z żółtokremowym obrzeżem, kwiaty jasnoróżowe, wysokość do około 1,5 m
 • 'Eva Rathke' – kwiaty purpurowoczerwone, wysokość około 2 m
 • 'Bristol Ruby' – kwiaty w intensywnym kolorze, purpurowoczerwone, wysokość 2-2,5 m
 • 'Minor Black' – liście ciemne, brązowawe, kwiaty ciemnoróżowe, wysokość około 80 cm
 • 'Cappuccino' – niska odmiana, kwitnąca na różowo o dekoracyjnych, zmiennych kolorystycznie liściach
 • 'Monet' – karłowa odmiana, około 0,5 m wysokości, liście w odcieniach różu, zieleni, brązu z jasnym obrzeżem, kwiaty różowe
 • 'Bouquet Rose' – wcześnie kwitnąca odmiana krzewuszki wczesnej, charakteryzująca się wzniesionym pokrojem oraz różowymi kwiatami
 • 'Victoria' – odmiana charakteryzująca się brązowoczerwonymi liśćmi, osiągająca wysokość do około 1 m
 • 'Variegata' – odmiana pstrolistna, liście zielone z jasnym obrzeżem, kwiaty jasnoróżowe
 • 'Red Prince' – kwiaty czerwone, wysokość około 1,5 m
 • 'Wings of Fire' – odmiana dekoracyjna z liści, które wiosną są zielone, a latem w odcieniach brązu i czerwieni, osiąga około 1,5 m wysokości

 
 

Uprawa i wymagania krzewuszki
Co lubi?

Krzewuszki nie należą do krzewów trudnych w uprawie, dlatego już na samym początku tworzenia ogrodu warto nabyć ten krzew, a nawet kilka i bez większych problemów cieszyć się ich obfitym kwitnieniem na przełomie wiosny i lata, a także w okresie późniejszym, bo często powtarzają kwitnienie. Mimo że krzewuszki nie są szczególnie wymagające, to jednak warto zapewnić im warunki jak najbliższe optymalnym.

uprawa krzewuszki w ogrodzie fot. iVerde Fot. iVerde

 
 

Stanowisko

Krzewuszki preferują stanowiska słoneczne do półcienistych, ale obficiej kwitną na stanowisku słonecznym. Poza tym należy unikać stanowisk otwartych, wietrznych, ponieważ na takich stanowiskach, krzewuszki w mroźne zimy mogą przemarzać.

Podłoże

W stosunku do podłoża krzewuszki są tolerancyjne i będą rosły na przeciętnej glebie ogrodowej o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, umiarkowanie wilgotnej i dość żyznej. Przygotowując podłoże, warto wzbogacić je kompostem, aby zwiększyć zawartość próchnicy, poprawić strukturę, a także dostarczyć składniki pokarmowe.

Sadzenie

Przed posadzeniem krzewuszki należy oczyścić stanowisko z chwastów, a także kamieni, starych korzeni itp., a następnie wykopać dół dwa razy większy od bryły korzeniowej, spulchnić ściany i dno dołka. Krzew sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rósł w pojemniku. Przed posadzeniem pojemnik z krzewem umieszczamy w większym pojemniku wypełnionym wodą, aby roślinę dobrze nawodnić, dopiero wówczas umieszczamy w dołku i zasypujemy podłożem, wcześniej wymieszanym z kompostem. Podłoże lekko ubijamy, obficie podlewamy i ściółkujemy korą.

Krzewuszki zakupione w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni, natomiast chcąc przesadzić krzewuszkę, najlepiej zrobić to w okresie bezlistnym, a więc wczesną wiosną bądź jesienią.

uprawa krzewuszki w ogrodzie fot. Alicja Pixabay Fot. Alicja/Pixabay

 
 

Pielęgnacja krzewuszki
Jak o nią dbać?

Podlewanie

Po posadzeniu krzewuszka wymaga regularnego podlewania, natomiast starsze, dobrze ukorzenione krzewy zazwyczaj nie wymagają podlewania, chyba że w razie potrzeby, a więc w okresie przedłużającej się suszy. Pamiętajmy, że w okresie upałów, rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem obficie, ale nie za często.

Nawożenie

Jesienią warto zastosować kompost, a późną wiosną nawóz wieloskładnikowy, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Unikamy silnego nawożenia, zwłaszcza w późniejszym terminie, ponieważ wpływa ono na gorsze zimowanie krzewów, które stają się podatniejsze na przemarzanie.

Cięcie

Wczesną wiosną usuwa się przemarznięte pędy, a także uszkodzone, połamane oraz zbyt zagęszczające. Latem po kwitnieniu skraca się pędy kwitnące nad młodymi pędami bocznymi, usuwając przy okazji pędy zbyt wybujałe, pokładające się, a także zaburzające pokrój krzewu. Na pewno nie należy się bać cięcia i krzewy przycinać każdego roku, łatwiej wówczas utrzymać krzew w dobrej kondycji, obficie kwitnący, bez nadmiernego zagęszczenia.

Co kilka lat można przeprowadzić cięcie odmładzające, usuwając najstarsze pędy tuż przy ziemi. Takie cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną. Poza tym po posadzeniu krzewuszkę skracamy o połowę, aby ładnie się zagęściła.

 
 

Metody rozmnażania krzewuszki cudownej

Rozmnażanie krzewuszki cudownej odbywa się wegetatywnie, wykorzystując do tego celu zdrewniałe sadzonki pędowe, a także sadzonki zielne i półzdrewniałe. Proces ten polega na odcięciu 20-centymetrowej sadzonki z dobrze zdrewniałych pędów, które zawierają piętkę lub fragment 2-letniego drewna. Zbiór zdrewniałych sadzonek odbywa się pod koniec zimy z jednorocznych pędów, kiedy są one bezlistne. Najlepszym okresem na sadzonkowanie jest jesień. Przez zimę sadzonki przechowuje się w piasku utrzymującym wilgoć, o temperaturze nieco wyższej od zera, zawiązane w pęczki.

Z kolei sadzonki zielne i półzdrewniałe zbiera się podczas aktywnego wzrostu roślin, czyli na koniec czerwca. Długość sadzonki powinna wynosić 8-12 cm dla zielnych i 10-15 cm dla półzdrewniałych, a fragment pobranego pędu powinien zawierać co najmniej 2-4 liście. Przed posadzeniem sadzonki, usuwa się dolne liście, pozostawiając tylko jedną lub dwie pary u góry. Sadzonki krzewuszki cudownej umieszcza się w skrzynkach lub inspektach, w podłożu, które utrzymuje stałą wilgoć i ma luźną strukturę. Można do tego celu użyć mieszanki torfu z perlitem (1:1) lub torfu z piaskiem (1:1). Dodatkowo, pędy krzewuszki można zanurzyć w ukorzeniaczu (IBA), a pojemnik pokryć perforowaną folią.

Rozmnażanie krzewów przez sadzonki półzdrewniałe

Sadzonki zdrewniałe | Szybki sposób na jesienne rozmnażanie krzewów

Wiosną można również przygotować odkłady z młodych pędów. Wybrany pęd przygina się do podłoża i przytwierdza we wcześniej przygotowanym dołku i przysypuje się podłożem. Miejsce systematycznie podlewamy, by zaczęło proces ukorzeniania. Proces ukorzeniania trwa około miesiąca, a miejsce powinno być zabezpieczone przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Ważne jest, aby codziennie wietrzyć sadzonki.

 
 

Mrozoodporność krzewuszki

Krzewuszki dobrze zimują, ale w surowsze zimy mogą przemarzać, zwłaszcza młode krzewy. Ważne jest, aby sadzić je w zacisznych zakątkach ogrodu, a młode krzewy, zwłaszcza w chłodniejszych regionach okrywać na zimę, także kopczykować m.in. torfem, korą.


Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: Kerstin Riemer/Pixabay

Autor
Uprawa krzewuszki w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie sadzić?
Uprawa krzewuszki w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie sadzić?
Grzegorz Bogucki

Bloger, pasjonat roślin i ogrodów. Od kilkunastu lat zajmujący się pisaniem artykułów, dzieląc się tym, co mu w duszy gra. Jego ulubione rośliny to drzewa i krzewy, na które nie ma już miejsca w swoim niewielkim ogrodzie. Książki to jego słabość, zwłaszcza stare akademickie podręczniki o  tematyce ogrodniczej, znalezione na półkach antykwariatów. 

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI