Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
17
Do góry

Krzewuszka cudowna 'Caricature'

To roślina, na którą warto zwrócić uwagę ze względu na oryginalnie wydęte, żywozielone liście ozdobione białym brzegiem. Większość odmian krzewuszek sadzimy dla kwiatów. Odmianę 'Caricature' zaliczamy jednak do grupy roślin efektownych z liści. Dlatego najlepiej wygląda na tle ciemnozielonych roślin iglastych i gatunkami o żółtym lub purpurowym ulistnieniu.

Krzewuszka cudowna to cieszący się dużą popularnością gatunek pochodzący z Dalekiego Wschodu. Gatunek ten naturalnie występuje w północnych Chinach, na Półwyspie Koreańskim i w Japonii. Do tej pory wyhodowano około 200 odmian uprawnych krzewuszek. Wiele z nich to odmiany mieszańcowe, niejednokrotnie uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego. O ile historyczne, tradycyjne odmiany krzewuszek cieszyły się popularnością głównie ze względu na obfite kwitnienie, to współczesna hodowla skupiła się także na uzyskaniu roślin o ozdobnym ulistnieniu.

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Caricature' to interesujący krzew o półkulistym pokroju i pęcherzykowato zniekształconych, biało obrzeżonych liściach, którego nie sposób pomylić z żadną inną odmianą. Odmiana ta została wprowadzona na rynek w 1995 r. w Holandii. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Proste i dosyć cienkie pędy pokryte są czerwonawą skórką, później zieleniejącą. Liście są dosyć duże, mogą mieć od kilku do kilkunastu cm długości, obwiedzione wąską, nieregularną, białą obwódką, miejscami zaróżowione i zniekształcone. Zniekształcenia przybierają formę pęcherzy, a blaszki liściowe są częściowo pomarszczone. Jasnoróżowe, dzwonkowate kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca, ale jest ich mało i dodatkowo część z nich jest ukrytych pod liśćmi, stąd krzew należy traktować jako rośliny dekoracyjne przede wszystkim z liści.

Zobacz więcej gatunków i odmian krzewuszek

Uprawa i pielęgnacja

Krzewuszki preferują gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne i stanowiska słoneczne do półcienistych. Na glebach suchych i w miejscach silnie nasłonecznionych (zwłaszcza wystawie południowej) młode liście mogą być uszkadzane przez słońce. Więdnięciu liści zapobiega regularne podlewanie krzewów w okresie suszy. Czasami w lipcu i sierpniu rośliny mogą być porażane przez przędziorki, co objawia się przedwczesnym żółknięciem. Jeśli zauważymy takie objawy należy dokładnie przyjrzeć się spodniej stronie blaszek liściowych i sprawdzić (przy pomocy lupy!) czy nie ma tam mikroskopijnych pajączków. Jeśli stwierdzimy obecność szkodników krzewy należy dwukrotnie (w odstępie tygodnia lub 10 dni) opryskać środkiem przeznaczonym do zwalczania przędziorków. Ważne, żeby liście opryskać także od spodu.


Poza tym krzewuszkę 'Caricature' najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Wprawdzie rośliny są odporne na mróz (strefa 6), ale w surowe zimy ich pędy mogą częściowo przemarzać, dlatego lekkie okrycie krzewów stroiszem późną jesienią na pewno im nie zaszkodzi. Jedynie na wschodzie Polski tę odmianę krzewuszki należy starannie zabezpieczyć przed mrozem.

Gdzie posadzić

Odmiana 'Caricature' jest polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach oraz zieleni publicznej. Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych, np. jako centralny element rabaty oraz w kompozycjach z innymi krzewami o czerwonych, purpurowych lub żółtych liściach, z którymi dobrze kontrastuje. Krzew nadaje się do sadzenia w ogrodach osiedlowych, przedszkolnych i szkolnych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu