Logo
Logo
18
Do góry

Krzewuszka cudowna 'Caricature'

To roślina, na którą warto zwrócić uwagę ze względu na oryginalnie wydęte, żywozielone liście ozdobione białym brzegiem. Większość odmian krzewuszek sadzimy dla kwiatów. Odmianę 'Caricature' zaliczamy jednak do grupy roślin efektownych z liści. Dlatego najlepiej wygląda na tle ciemnozielonych roślin iglastych i gatunkami o żółtym lub purpurowym ulistnieniu.

Krzewuszka cudowna to cieszący się dużą popularnością gatunek pochodzący z Dalekiego Wschodu. Gatunek ten naturalnie występuje w północnych Chinach, na Półwyspie Koreańskim i w Japonii. Do tej pory wyhodowano około 200 odmian uprawnych krzewuszek. Wiele z nich to odmiany mieszańcowe, niejednokrotnie uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego. O ile historyczne, tradycyjne odmiany krzewuszek cieszyły się popularnością głównie ze względu na obfite kwitnienie, to współczesna hodowla skupiła się także na uzyskaniu roślin o ozdobnym ulistnieniu.

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Caricature' to interesujący krzew o półkulistym pokroju i pęcherzykowato zniekształconych, biało obrzeżonych liściach, którego nie sposób pomylić z żadną inną odmianą. Odmiana ta została wprowadzona na rynek w 1995 r. w Holandii. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Proste i dosyć cienkie pędy pokryte są czerwonawą skórką, później zieleniejącą. Liście są dosyć duże, mogą mieć od kilku do kilkunastu cm długości, obwiedzione wąską, nieregularną, białą obwódką, miejscami zaróżowione i zniekształcone. Zniekształcenia przybierają formę pęcherzy, a blaszki liściowe są częściowo pomarszczone. Jasnoróżowe, dzwonkowate kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca, ale jest ich mało i dodatkowo część z nich jest ukrytych pod liśćmi, stąd krzew należy traktować jako rośliny dekoracyjne przede wszystkim z liści.

Zobacz więcej gatunków i odmian krzewuszek

Uprawa i pielęgnacja

Krzewuszki preferują gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne i stanowiska słoneczne do półcienistych. Na glebach suchych i w miejscach silnie nasłonecznionych (zwłaszcza wystawie południowej) młode liście mogą być uszkadzane przez słońce. Więdnięciu liści zapobiega regularne podlewanie krzewów w okresie suszy. Czasami w lipcu i sierpniu rośliny mogą być porażane przez przędziorki, co objawia się przedwczesnym żółknięciem. Jeśli zauważymy takie objawy należy dokładnie przyjrzeć się spodniej stronie blaszek liściowych i sprawdzić (przy pomocy lupy!) czy nie ma tam mikroskopijnych pajączków. Jeśli stwierdzimy obecność szkodników krzewy należy dwukrotnie (w odstępie tygodnia lub 10 dni) opryskać środkiem przeznaczonym do zwalczania przędziorków. Ważne, żeby liście opryskać także od spodu.

Poza tym krzewuszkę 'Caricature' najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Wprawdzie rośliny są odporne na mróz (strefa 6), ale w surowe zimy ich pędy mogą częściowo przemarzać, dlatego lekkie okrycie krzewów stroiszem późną jesienią na pewno im nie zaszkodzi. Jedynie na wschodzie Polski tę odmianę krzewuszki należy starannie zabezpieczyć przed mrozem.

Gdzie posadzić

Odmiana 'Caricature' jest polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach oraz zieleni publicznej. Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych, np. jako centralny element rabaty oraz w kompozycjach z innymi krzewami o czerwonych, purpurowych lub żółtych liściach, z którymi dobrze kontrastuje. Krzew nadaje się do sadzenia w ogrodach osiedlowych, przedszkolnych i szkolnych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu