Krzewuszka cudowna (Weigela florida) to niezwykle dekoracyjny krzew należący do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Roślinę można często spotkać w literaturze pod nazwą wajgela. Pochodzi ze wschodniej Azji – z terenów Japonii, Korei i Chin.

Krzewuszka ma pokrój wyprostowany i potrafi osiągać 3 m wysokości. Ma lekko zwieszające się gałęzie i długie, piłkowane liście. Na rynku istnieje wiele odmian o kolorowych blaszkach liściowych – zielonych, z jasnym obrzeżeniem, czerwonych, bordowych lub zielonożółtych.

Wytwarza przepiękne, zebrane po kilka, dzwonkowate kwiaty. Roślina, zależnie od odmiany, może być nimi naprawdę obficie obsypana. Występują w barwach białych, różowych (spotykane najczęściej), czerwonych i purpurowych. Kwitnie od maja do czerwca – zdarza się, że jesienią powtarza kwitnienie!

Owocem jest pękająca torebka zawierająca nasiona ze skrzydełkami.

Uprawa i wymagania

Krzewuszka to krzew łatwy w uprawie o niedużych wymaganiach glebowych. Najlepiej rośnie jednak w podłożach żyznych, przepuszczalnych, stosunkowo wilgotnych, o średniej zawartości składników pokarmowych. Preferuje stanowiska słoneczne (bujniej kwitnie), ale znosi także półcień.

Młode krzewy warto okrywać na zimę – zależnie od odmiany, krzewuszki mogą być dość wrażliwe na mróz, choć z reguły bez problemu radzą sobie w naszych warunkach.

Co kilka lat warto wykonać cięcie prześwietlające i odmłodzić roślinę usuwając stare pędy. Cięcie wykonuje się po przekwitnięciu.

Zastosowanie

Roślina jest niezwykle ceniona w ogrodach, szczególnie typu wiejskiego. Nadaje się do tworzenia nienormowanych żywopłotów oraz do nasadzeń pojedynczych. Można komponować ją z innymi ozdobnymi krzewami, np. jaśminowcem wonnym czy forsycją.

Krzewuszka dość dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, więc nadaje się również do ogrodów miejskich na terenach uprzemysłowionych.

Polecane odmiany:

  • 'Caricature' – ozdobne, pofałdowane liście
  • Wine & Roses 'Aleksandra' – purpurowe liście, różowe kwiaty
  • 'Nana Variegata' – o ozdobnych liściach z białymi brzegami i kwiatach barwy różowej
  • 'Snowflake' – o kwiatach białych
  • 'Bristol Ruby' – o kwiatach purpurowych


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: zoosnow/Pixabay, iVerde