Opis rośliny
Krzewuszka cudowna (Weigela florida) Wine & Roses 'Aleksandra' PBR tworzy gęste, wolno rosnące krzewy nie przekraczające 1,5m wysokości. Liście jej są purpurowobrązowe do purpurowozielonych. Im silniej nasłonecznione jest stanowisko, na którym rosną krzewy, tym intensywniejsze i bardziej purpurowe jest zabarwienie liści. Pędy są sztywne, z wiekiem lekko rozpostarte, krzewy przyjmują zaokrąglony pokrój. Kwiaty są bardzo liczne, różowe, kształtem przypominają dzwonki, pojawiają się w maju i czerwcu. W drugiej połowie lata krzewy ponownie kwitną, ale drugie kwitnienie jest już dużo mniej obfite.
Jej zalety zostały docenione m.in. srebrnym medalem na wystawie w Boskoop w Holandii w 2000r. oraz wyróżnieniem brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w 2011 r.
Wymagania i uprawa
Krzewuszka cudowna Wine & Roses, tak jak większość odmian tego gatunku, nie ma specjalnie dużych wymagań uprawowych. Dobrze rośnie na większości gleb ogrodowych, chociaż preferuje podłoża gliniaste, z dużą zawartością próchnicy. Krzewy sadzone na glebach słabszych, a także w okresach suszy, wymagają nawadniania.
Stanowisko do uprawy powinno być zdecydowanie słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Mrozoodporność odmiany Wine & Roses jest dobra, ale w Polsce północno-wschodniej mogą czasami wystąpić uszkodzenia mrozowe.
Krzewuszki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na starych krzewach można ewentualnie usuwać najstarsze gałęzie, pobudzając w ten sposób rośliny do wypuszczania nowych pędów, które będą intensywniej kwitły. Krzewy te rzadko są atakowane przez choroby i szkodniki.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Gdzie posadzić?
Krzewuszka cudowna Wine & Roses to świetny krzew do tworzenia wszelkiego rodzaju zestawień barwnych, szczególnie z innymi odmianami krzewuszek o kontrastowej barwie liści np. ‘Nana Variegata’ czy ‘Brigela’.
Ze względu na powolny wzrost i dużą gęstość odmiana ta może być traktowana jako forma okrywowa. Dla uzyskania pełnego pokrycia gruntu należy posadzić 2 szt/m2.
To także świetny krzew do tworzenia wszelkiego rodzaju niskich, kwitnących żywopłotów nieformowanych. Te ciemno ulistnione krzewy warto jest podsadzać bylinami o jasnym zabarwieniu np. srebrzystą rogownicą kutnerowatą (Cerastium tomentosum) czy złocistą tojeścią rozesłaną (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |