Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Nana Purpurea' jest jedną z popularniejszych, wartościowych odmian urzekających swoją urodą – obfitością kwitnienia i dekoracyjnym ulistnieniem.
Ułożone nakrzyżlegle liście są w zarysie jajowate, na brzegach drobno piłkowane, o zaostrzonych wierzchołkach. Młode liście są purpurowe, latem lekko zielenieją, przyjmując zabarwienie ciemnozielono-purpurowe.
Na początku lata, z kątów liści wzdłuż zeszłorocznych pędów głównych, wyrastają krótkie pędy boczne, na których zawiązują się obficie pąki kwiatowe.
Kwiaty są zebrane po kilka w wiechowate kwiatostany, rozwijają się od czerwca do lipca. Z zewnątrz ciemniejsze, od wewnątrz jasnoróżowe kwiaty przybierają kształt lejkowaty, mają 3-4 cm długości, są zakończone pięcioma delikatnie wywiniętymi na zewnątrz łatkami. W czasie kwitnienia krzewy są odwiedzane przez pszczoły i trzmiele zbierające nektar.
Uprawa i wymagania
Krzewuszki preferują gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Rośliny wykazują odporność na zanieczyszczenia powietrza, dzięki temu mogą być sadzone w zieleni miejskiej i osiedlowej. Dobrze znoszą przesadzanie.
W najzimniejszych rejonach kraju młode rośliny wymagają okrycia na zimę, ale nawet w przypadku przemarznięcia dosyć szybko regenerują się i wypuszczają nowe pędy u podstawy krzewów.
Co kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające krzewów, polegające na usunięciu najstarszych i osłabionych pędów. Krzewy kwitną na pędach zeszłorocznych, dlatego prowadzenie cięcia w drugiej połowie lata i wiosną powoduje osłabienie kwitnienia.
Kupując krzewuszki (zwłaszcza jeśli są importowane z innych krajów) należy zwrócić uwagę, czy rośliny nie są porażone przez nicienie liściowe (węgorka truskawkowca, węgorka chryzantemowca, niszczyka zjadliwego). Szkodniki te są niewidoczne gołym okiem, trudne do zwalczenia, żerują wewnątrz liści i młodych pędów, powodując zahamowanie wzrostu, a na liściach tworzenie kanciastych plamy i deformacji.
Gdzie posadzić?
Krzewuszka 'Nana Purpurea' nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, na działkach, osiedlach oraz terenach użyteczności publicznej. Doskonale prezentuje się sadzona pojedynczo oraz w grupach, w zestawieniach kolorystycznych z innymi krzewami ozdobnymi zarówno z kwiatów jak i liści. Może stanowić ciekawe uzupełnienie rabat bylinowych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |