Logo
Logo

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: każda ogrodowa
 • Kolor kwiatów: białe
 • Kwiaty: pojedyncze, półpełne, pełne
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: do 2-3 m
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to krzew liściasty należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Jest bardzo często mylnie nazywany jaśminem. Naturalne stanowiska tej rośliny rozciągają się od Turcji i Kaukazu, przez Wyspy Egejskie, po południowe rejony Austrii. Jest popularną rośliną ogrodową w wielu krajach.

  Wygląd jaśminowca wonnego

  Jaśminowiec wonny to duży, wieloletni krzew liściasty dorastający do ok. 3 m. Jest rozłożystą rośliną o silnie rosnących, wyprostowanych pędach z tendencją do przewieszania się w łuk. Liście osiągają 8 cm długości, są eliptyczne i drobno ząbkowane (do 11 par ząbków na liściu).

  Jaśminowiec wonny kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są dość duże (4-5 cm średnicy), pojedyncze, czteropłatkowe w kolorze biało-kremowym. W środku mają wyraźne, liczne, żółte pręciki i mniej widoczny słupek kwiatowy. Są znane ze swojego bardzo intensywnego zapachu.

  Wymagania i uprawa jaśminowca wonnego

  Jaśminowiec wonny jest łatwy w uprawie. Dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych (znosi również zacienienie, ale kwitnie wówczas mniej obficie). Ma małe wymagania glebowe i wodne, jednak preferuje gleby gliniaste, umiarkowanie wilgotne, najlepiej o odczynie od lekko zasadowego, do obojętnego. Wykazuje dużą odporność na mróz.

  Pielęgnacja jaśminowca wonnego

  Krzew ten jest dość odporny na krótkotrwałe susze ale wiosną, gdy kwitnie, warto go podlewać. Jeśli chcemy, by jaśminowiec obficie i ładnie kwitł, warto go systematycznie nawozić.

  Jaśminowiec wonny zawiązuje kwiaty na pędach dwuletnich, dlatego cięcie – czy to korygujące, czy odmładzające (nawet bardzo radykalne) najlepiej wykonywać po kwitnieniu (początek lata). Roślina dobrze się regeneruje.

  Młode rośliny są delikatniejsze na mróz, dlatego zalecane jest ich okrywanie przed mocniejszymi wiosennymi przymrozkami.

  Szkodniki i choroby jaśminowca wonnego

  Wśród szkodników na jaśminowcu najczęściej pojawiają się mszyce, które trzeba systematycznie zwalczać.

  Jaśminowiec wonny jest rzadko porażany przez choroby ale wśród nich warto wymienić choroby grzybowe, a w tym antraknozę. Roślinę należy potraktować odpowiednim fungicydem.

  Zastosowanie jaśminowca wonnego

  Jaśminowiec wonny doskonale nadaje się do sadzenia pojedynczego, w grupach, jako żywopłoty formowane i naturalne szpalery. Obecnie jest on wypierany przez inne gatunki, ich formy i mieszańce, a jego nazwa jest nagminnie nadużywana.

  Interesujące odmiany jaśminowca wonnego

  • 'Aureus' – złociste liście, białe, intensywnie pachnące kwiaty
  • 'Biały Karzeł' – bardzo obfite kwitnienie, oryginalne, pofalowane liście
  • 'Variegatus' – o dwukolorowych, zielono białych liściach

  Ciekawostki o jaśminowcu wonnym

  Gatunek przywędrował do Europy w XVI wieku i niemal od razu stał się jednym ze sztandarowych krzewów ozdobnych ogrodów wiejskich. Obecnie ciężko spotkać jego "czysty" gatunek, gdyż został wyparty przez liczne odmiany ozdobne.

  Gdzie kupić jaśminowca wonnego?

  Sadzonki jaśminowca wonnego różnej wielkości dostaniemy głównie w szkółkach roślin ozdobnych. Ciekawe odmiany można również znaleźć i zamówić w ogrodniczych sklepach internetowych takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Małgorzata Wójcik

  Autor
  Jaśminowiec wonny
  Jaśminowiec wonny
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl