Logo
Logo
41
Do góry

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

'Aureus' to jedna z ciekawszych odmian jaśminowca wonnego, wartych polecenia. Ma wyjątkowo atrakcyjne, złociste ulistnienie oraz białe, intensywnie pachnące kwiaty. Tworzy gęste, półkuliste krzewy dorastające do 1,5 m.

Jaśminowce należą do rodziny hortensjowatych, są też bliskimi krewnymi żylistków. Znanych jest około 60-70 gatunków jaśminowców. Krzewy te występują naturalnie w Ameryce Północnej i Środkowej, Azji oraz południowo-wschodniej Europie, głównie w strefie klimatu umiarkowanego.

Do końca XIX wieku w europejskich ogrodach sadzono wyłącznie jaśminowiec wonny. Gatunek ten szybko stał się jednym z podstawowych krzewów ogrodów wiejskich. Obecnie jaśminowiec wonny jest rzadko spotykany w postaci czystego gatunku, bo został wyparty przez liczne odmiany ozdobne.

Jaśminowiec wonny 'Aureus'Fot. Ewa Łuczak, Monika Szczepaniak

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) 'Aureus' to jedna z ciekawszych, wartych polecenia odmian o wyjątkowo atrakcyjnym, złocistym ulistnieniu oraz białych, intensywnie pachnących kwiatach. Tworzy gęste, półkuliste krzewy dorastające do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości.

Największą jego ozdobą są liście, które wiosną mają jaskrawożółtą barwę, później żółtą lub żółtozieloną. Blaszki liściowe są jajowate, ostro zakończone, ząbkowane na brzegu.

W połowie czerwca spomiędzy liści wyłaniają się białe, silnie pachnące kwiaty zbudowane z czterech płatków. Mają one około 2,5 cm średnicy i są zebrane po kilka w szczytowych gronach. Białe kwiaty nie są zbyt dobrze widoczne na tle jasnych liści, jest ich też znacznie mniej, niż u innych odmian jaśminowców o jednolicie zielonym ulistnieniu, ale za to ich zapach jest wyjątkowo mocny i przy bezwietrznej pogodzie unosi się daleko wokół krzewów.

Odmiana 'Aureus' została wyróżniona nagrodą AGM przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.

Philadelphus coronarius 'Aureus', fot. Agnieszka Żukowska
Fot. Agnieszka Żukowska

Wymagania

Jaśminowce są tolerancyjne pod względem podłoża. Najlepiej rosną na glebach gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie od lekko zasadowego, do lekko kwaśnego. Dobrze czują się na stanowiskach słonecznych, znoszą również zacienienie, ale kwitną wówczas mniej obficie.

Odmiany o biało obrzeżonych lub żółtych liściach, takie jak ‘Aureus’, w upalne, suche lata mogą cierpieć od silnego nasłonecznienia, dlatego najlepiej rosną sadzone w lekkim ocienieniu. Warto pamiętać, że żółte liście znacznie lepiej znoszą bezpośrednie nasłonecznienie, gdy gleba na której rosną krzewy pozostaje stale wilgotna. Zwłaszcza podczas kwitnienia rośliny potrzebują dużo wilgoci. Gdy jest sucho kwiaty szybko przekwitają.

Jaśminowce dobrze znoszą przycinanie i przesadzanie. Większość uprawianych u nas gatunków jest całkowicie odporna na mróz. Jaśminowce doskonale nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz parkach, pojedynczo lub w formie żywopłotów, także formowanych.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Aureus' najlepiej prezentuje się na tle innych krzewów o ciemniejszym ulistnieniu, a także na rabatach bylinowych. Krzewy najlepiej sadzić jako centralny punkt kompozycji, gdyż z daleka przykuwają uwagę złotymi liśćmi, oraz w miejscach odpoczynku i relaksu, niedaleko ławek, placów zabaw, tak aby móc cieszyć się pięknym zapachem ich kwiatów.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Ewa Łuczak, Monika Szczepaniak

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na:
e-katalogroslin.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu