Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
20
Do góry

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) ‘Aureus’ to jedna z ciekawszych, wartych polecenia odmian o wyjątkowo atrakcyjnym, złocistym ulistnieniu oraz białych, intensywnie pachnących kwiatach. Tworzy gęste, półkuliste krzewy dorastające do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości.

Jaśminowce należą do rodziny hortensjowatych, są też bliskimi krewnymi żylistków. Znanych jest około 60-70 gatunków jaśminowców. Krzewy te występują naturalnie w Ameryce Północnej i Środkowej, Azji oraz południowo-wschodniej Europie, głównie w strefie klimatu umiarkowanego.

Do końca XIX wieku w europejskich ogrodach sadzono wyłącznie jaśminowiec wonny. Gatunek ten szybko stał się jednym z podstawowych krzewów ogrodów wiejskich. Obecnie jaśminowiec wonny jest rzadko spotykany w postaci czystego gatunku, bo został wyparty przez liczne odmiany ozdobne.

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Fot. Ewa Łuczak, Monika Szczepaniak

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) ‘Aureus’ to jedna z ciekawszych, wartych polecenia odmian o wyjątkowo atrakcyjnym, złocistym ulistnieniu oraz białych, intensywnie pachnących kwiatach. Tworzy gęste, półkuliste krzewy dorastające do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości.

Największą jego ozdobą są liście, które wiosną mają jaskrawożółtą barwę, później żółtą lub żółtozieloną. Blaszki liściowe są jajowate, ostro zakończone, ząbkowane na brzegu.

W połowie czerwca spomiędzy liści wyłaniają się białe, silnie pachnące kwiaty zbudowane z czterech płatków. Mają one około 2,5 cm średnicy i są zebrane po kilka w szczytowych gronach. Białe kwiaty nie są zbyt dobrze widoczne na tle jasnych liści, jest ich też znacznie mniej, niż u innych odmian jaśminowców o jednolicie zielonym ulistnieniu, ale za to ich zapach jest wyjątkowo mocny i przy bezwietrznej pogodzie unosi się daleko wokół krzewów.

Odmiana ‘Aureus’ została wyróżniona nagrodą AGM przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.

Philadelphus coronarius Aureus fot. Agnieszka Żukowska
fot. Agnieszka Żukowska

Wymagania

Jaśminowce są tolerancyjne pod względem podłoża. Najlepiej rosną na glebach gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie od lekko zasadowego, do lekko kwaśnego. Dobrze czują się na stanowiskach słonecznych, znoszą również zacienienie, ale kwitną wówczas mniej obficie.

Odmiany o biało obrzeżonych lub żółtych liściach, takie jak ‘Aureus’, w upalne, suche lata mogą cierpieć od silnego nasłonecznienia, dlatego najlepiej rosną sadzone w lekkim ocienieniu. Warto pamiętać, że żółte liście znacznie lepiej znoszą bezpośrednie nasłonecznienie, gdy gleba na której rosną krzewy pozostaje stale wilgotna. Zwłaszcza podczas kwitnienia rośliny potrzebują dużo wilgoci. Gdy jest sucho kwiaty szybko przekwitają.

Jaśminowce dobrze znoszą przycinanie i przesadzanie. Większość uprawianych u nas gatunków jest całkowicie odporna na mróz. Jaśminowce doskonale nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz parkach, pojedynczo lub w formie żywopłotów, także formowanych.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Aureus’ najlepiej prezentuje się na tle innych krzewów o ciemniejszym ulistnieniu, a także na rabatach bylinowych. Krzewy najlepiej sadzić jako centralny punkt kompozycji, gdyż z daleka przykuwają uwagę złotymi liśćmi, oraz w miejscach odpoczynku i relaksu, niedaleko ławek, placów zabaw, tak aby móc cieszyć się pięknym zapachem ich kwiatów.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Ewa Łuczak

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu