Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
20
Do góry

Jaśminowiec 'Biały Karzeł'

Jaśminowiec wonny znany jest doskonale z wiejskich ogrodów, jednak coraz częściej zastępują go mniejsze, dekoracyjne odmiany mieszańcowe, pochodzące z polskiej hodowli. Jaśminowiec 'Biały Karzeł' wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem i oryginalnymi, pofalowanymi liśćmi.

Opis rośliny

Jaśminowiec (Philadelphus) 'Biały Karzeł' to wyjątkowo dekoracyjna odmiana, wyhodowana przez Antoniego Wróblewskiego w Szkółkach Kórnickich w latach. 30. XX wieku, jednak do sprzedaży weszła dopiero w roku 1982. Spośród kilku odmian jaśminowców wyselekcjonowanych przez naszego polskiego dendrologa 'Biały Karzeł' wyróżnia się niskim wzrostem i karbowanymi liśćmi.

Krzew jest niewielki, osiąga niewiele ponad metr wysokości i szerokości. Zwarty pokrój tworzą sztywne i grube pędy, na których osadzone są ciemnozielone, eliptyczne, delikatnie ząbkowane liście. Blaszka liściowa tej odmiany wyróżnia się niespotykaną u jaśminowców cechą - jest faliście powyginana.

Oprócz bardzo dekoracyjnych i oryginalnych liści ozdobą krzewu są kwiaty - białe i delikatnie pachnące. Kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, obficie oblepiając końcowe odcinki pędów.

Są pojedyncze, zbudowane z 4 nierównomiernie ząbkowanych płatków oraz licznych żółtych pręcików. Mają po 5 cm średnicy i zebrane są w kiście po 7 sztuk.

Jasminowiec Bialy Karzel fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Odmiany jaśminowca pochodzenia mieszańcowego, takie jak m.in. 'Biały Karzeł' popularność zyskały dzięki odporności na trudne warunki i łatwości w uprawie.

Krzew można posadzić na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym, w przeciętnej glebie ogrodowej, wapiennej lub obojętnej, choć najlepiej będzie rósł na glebie żyznej, cięższej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze zdrenowanej.

Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 5b), więc może być bez obaw sadzony w najzimniejszych zakątkach Polski bez potrzeby osłaniania. Dobrze znosi suszę, zanieczyszczenie powietrza i trudy warunków miejskich.

Warunkiem utrzymania ładnego pokroju, gęstego ulistnienia i obfitego kwitnienia jest wykonanie raz na 2-3 lata cięcia formującego.

Gdzie posadzić?

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, jaśminowiec 'Biały Karzeł' polecany jest do małych ogrodów, choć sprawdzi się także w większych oraz w zieleni publicznej. Ładnie wygląda, gdy rośnie pojedynczo, w grupach lub nawet formowanych szpalerach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu