Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
51
Okazje

Jaśminowiec 'Biały Karzeł'

Znany z wiejskich ogrodów jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) jest coraz częściej zastępowany przez mniejsze, ale bardzo dekoracyjne odmiany mieszańcowe, choćby pochodzącego z polskiej hodowli 'Białego Karła'. Podobnie jak gatunek, z którego się wywodzi, także i ta odmiana oznajmia swoim obfitym kwitnieniem, że właśnie nadeszło upragnione lato. Na tle innych odmian wyróżnia się niezwykle oryginalnymi, pofalowanymi liśćmi. 

 

Jaśminowiec (Philadelphus) 'Biały Karzeł' to wartościowa i dekoracyjna odmiana wyhodowana przez Antoniego Wróblewskiego w Szkółkach Kórnickich w latach. 30. XX wieku, która weszła do sprzedaży dopiero w roku 1982. Spośród kilku odmian jaśminowców wyselekcjonowanych przez tego zasłużonego polskiego dendrologa 'Biały Karzeł' wyróżnia się niskim wzrostem i karbowanymi liśćmi.

Rzeczywiście, krzew jest niewielki, wręcz karłowy, osiąga bowiem niewiele ponad metr wysokości i szerokości. Zwarty pokrój tworzą sztywne i grube pędy, na których osadzone są ciemnozielone, eliptyczne, delikatnie ząbkowane liście.

Blaszka liściowa tej odmiany wyróżnia się niespotykaną u jaśminowców cechą – jest faliście powyginana. Oprócz niewątpliwie bardzo dekoracyjnych i oryginalnych liści ozdobą krzewu są kwiaty – białe i delikatnie pachnące. Pojawiają się późno, bo pod koniec czerwca i na początku lipca, obficie oblepiając końcowe odcinki pędów.

Kwiaty są pojedyncze, zbudowane z 4 nierównomiernie ząbkowanych płatków oraz licznych żółtych pręcików. Mają po 5 cm średnicy i zebrane są w kiście po 7 sztuk.

jaśminowiec Biały Karzeł Fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych jaśminowców

Wymagania i uprawa

Odmiany jaśminowca pochodzenia mieszańcowego, takie jak m.in. 'Biały Karzeł' popularność zyskały dzięki odporności na trudne warunki i łatwości w uprawie. Krzew można posadzić na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym, w przeciętnej glebie ogrodowej, wapiennej lub obojętnej, choć najlepiej będzie rósł na glebie żyznej, cięższej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze zdrenowanej.

Jaśminowiec 'Biały Karzeł' jest całkowicie odporny na mróz (strefa 5b), więc może być bez obaw sadzony w najzimniejszych zakątkach Polski bez potrzeby osłaniania. Dobrze znosi suszę, zanieczyszczenie powietrza i trudy warunków miejskich.

Warunkiem niezbędnym do utrzymania ładnego pokroju tej odmiany oraz gęstego ulistnienia jest wykonanie raz na 2-3 lata cięcia formującego.

Gdzie posadzić?

Z powodu niewielkich rozmiarów jaśminowiec 'Biały Karzeł' polecany jest do małych ogrodów, choć sprawdzi się także w większych oraz w zieleni publicznej. Ładnie wygląda, gdy rośnie pojedynczo, w grupach lub nawet formowanych szpalerach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu