Logo
Logo

Jaśminowiec 'Biały Karzeł'

Znany z wiejskich ogrodów jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) jest coraz częściej zastępowany przez mniejsze, ale bardzo dekoracyjne odmiany mieszańcowe, choćby pochodzącego z polskiej hodowli 'Białego Karła'. Podobnie jak gatunek, z którego się wywodzi, także i ta odmiana oznajmia swoim obfitym kwitnieniem, że właśnie nadeszło upragnione lato. Na tle innych odmian wyróżnia się niezwykle oryginalnymi, pofalowanymi liśćmi. 

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jaśminowiec (Philadelphus) 'Biały Karzeł' to wartościowa i dekoracyjna odmiana wyhodowana przez Antoniego Wróblewskiego w Szkółkach Kórnickich w latach. 30. XX wieku, która weszła do sprzedaży dopiero w roku 1982. Spośród kilku odmian jaśminowców wyselekcjonowanych przez tego zasłużonego polskiego dendrologa 'Biały Karzeł' wyróżnia się niskim wzrostem i karbowanymi liśćmi.

Rzeczywiście, krzew jest niewielki, wręcz karłowy, osiąga bowiem niewiele ponad metr wysokości i szerokości. Zwarty pokrój tworzą sztywne i grube pędy, na których osadzone są ciemnozielone, eliptyczne, delikatnie ząbkowane liście.

Blaszka liściowa tej odmiany wyróżnia się niespotykaną u jaśminowców cechą – jest faliście powyginana. Oprócz niewątpliwie bardzo dekoracyjnych i oryginalnych liści ozdobą krzewu są kwiaty – białe i delikatnie pachnące. Pojawiają się późno, bo pod koniec czerwca i na początku lipca, obficie oblepiając końcowe odcinki pędów.

Kwiaty są pojedyncze, zbudowane z 4 nierównomiernie ząbkowanych płatków oraz licznych żółtych pręcików. Mają po 5 cm średnicy i zebrane są w kiście po 7 sztuk.

jaśminowiec Biały Karzeł Fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych jaśminowców

Wymagania i uprawa

Odmiany jaśminowca pochodzenia mieszańcowego, takie jak m.in. 'Biały Karzeł' popularność zyskały dzięki odporności na trudne warunki i łatwości w uprawie. Krzew można posadzić na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym, w przeciętnej glebie ogrodowej, wapiennej lub obojętnej, choć najlepiej będzie rósł na glebie żyznej, cięższej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze zdrenowanej.

Jaśminowiec 'Biały Karzeł' jest całkowicie odporny na mróz (strefa 5b), więc może być bez obaw sadzony w najzimniejszych zakątkach Polski bez potrzeby osłaniania. Dobrze znosi suszę, zanieczyszczenie powietrza i trudy warunków miejskich.

Warunkiem niezbędnym do utrzymania ładnego pokroju tej odmiany oraz gęstego ulistnienia jest wykonanie raz na 2-3 lata cięcia formującego.

Gdzie posadzić?

Z powodu niewielkich rozmiarów jaśminowiec 'Biały Karzeł' polecany jest do małych ogrodów, choć sprawdzi się także w większych oraz w zieleni publicznej. Ładnie wygląda, gdy rośnie pojedynczo, w grupach lub nawet formowanych szpalerach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Jaśminowiec 'Biały Karzeł'
Jaśminowiec 'Biały Karzeł'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny