Jaśminowiec i bez: Wysokie krzewy na nieformowane żywopłoty

Pytanie czytelnika: Poszukuję wysokich krzewów, aby zamaskować mało atrakcyjne ogrodzenie. Najlepiej aby rośliny dorastały do 2–3 m wysokości i nie wymagały szczególnej pielęgnacji.

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Jaśminowiec wonny Bez czarny

Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) – to atrakcyjny wysoki krzew o ładnym, rozkloszowanym pokroju, dorastający do 2–3 m. Gałęzie początkowo wyprostowane, zaczynają się z czasem przewieszać. Białe kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, bardzo ładnie pachną. Cztery kremowobiałe pojedyncze płatki stanowią koronę, z której wyrasta kilkanaście złotych pręcików. Liście krzewu są zielone, ząbkowane i ostro zakończone.

Jaśminowce dobrze rosną w słońcu i półcieniu, są tolerancyjne odnośnie wymagań glebowych, znoszą zanieczyszczenie powietrza i są mrozoodporne. Zaleca się co kilka lat odmładzać krzewy, przeprowadzając odpowiednie cięcia pielęgnacyjne. Wykonuje się je po kwitnieniu, usuwając najstarsze pędy (te które mają więcej niż 5 lat) oraz suche i słabe gałązki.

jaśminowiec fot. Maja Dumat Flickr CC BY 2.0 Wikimedia Commons
Jaśminowiec wonny
Fot. Maja Dumat Flickr / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

bez czarny fot. Franz Xaver CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Bez czarny
Fot. Franz Xaver / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Bez czarny

Bez czarny (Sambucus nigra) – jest często spotykanym krzewem osiągającym wysokość 3–5 m. Rośnie dość szybko i tworzy szeroką luźną koronę. Liście są pierzasto złożone, zielone, pojawiają się wiosną, długo utrzymują na krzewie i nie przebarwiają się jesienią. Drobne, kremowobiałe kwiatki zebrane w płaskie kwiatostany mają średnicę 10–20 cm i pojawiają się na roślinie w czerwcu i lipcu. Jesienią bzy uginają się pod ciężarem ciemnogranatowych owoców, które mają właściwości lecznicze i nadają się na przetwory.

Czarne bzy są bardzo tolerancyjne co do stanowiska i podobne jak jaśminowce, są w pełni mrozoodporne. jednak najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Nie potrzebują cięcia, choć dobrze je znoszą.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 6/2016
tekst i zdjęcie: Małgorzata Szymańska
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Jaśmin nagokwiatowy Jasminum nudiflorum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści