Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) odmiana 'Variegatus' to krzew ozdobny należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Roślina tworzy gęste, półkuliste krzewy dorastające do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Odmiana ta wyróżnia się wyjątkowo atrakcyjnym, biało-zielonym ulistnieniem. Posiada charakterystyczne dla gatunku, białe i intensywnie pachnące kwiaty

Wymagania i uprawa

Odmiany o liściach z jasnymi kolorami, w upalne, suche lata mogą cierpieć od silnego nasłonecznienia, dlatego najlepiej rosną sadzone w lekkim ocienieniu.

Warto pamiętać, że rośliny o dwukolorowych liściach znacznie lepiej znoszą bezpośrednie nasłonecznienie, gdy gleba na której rosną pozostaje stale wilgotna. Zwłaszcza podczas kwitnienia rośliny potrzebują dużo wilgoci.

Zastosowanie

Odmiana 'Variegatus' dobrze się sprawdzi w niemal wszystkich kompozycjach na rabatach – jej ciekawe liście będą się szczególnie ładnie wyróżniać na tle ciemniejszych roślin. Powinniśmy je też sadzić niedaleko miejsc odpoczynku i relaksu w naszych ogrodach – niedaleko ławek czy placów zabaw tak, aby móc cieszyć się pięknym zapachem ich kwiatów.

Jaśminowce doskonale nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz parkach, pojedynczo lub w formie żywopłotów.

Zdjęcia: iVerde