Na rynku dostępne są różne materiały do budowy tarasu takie jak gres, terakota, klinkier, kostka brukowa, kamień naturalny, a nawet drewno. Każdy z nich charakteryzuje się inną ścieralnością czy mrozoodpornością, dlatego przed podjęciem decyzji warto dobrze zaznajomić się z właściwościami poszczególnych materiałów.
► Poznaj jak zaplanować nawierzchnię tarasu
Terakota, gres, klinkier
Terakota, gres czy klinkier to najpopularniejsze materiały wykorzystywane do budowy nawierzchni tarasów. Ze względów bezpieczeństwa użytkownika powinny mieć szorstką powierzchnię. Układa się je na płycie betonowej, która powinna zostać wykonana ze spadkiem odprowadzającym wodę w kierunku od budynku.
Przed położeniem płytek warto również zabezpieczyć płytę tarasową specjalnymi impregnatami uniemożliwiającymi nasiąkanie betonu wodą. Przy wyborze płyt należy zwrócić uwagę na wielkość – małe będą mieć dużą ilość spoin, przez które przesiąkać będzie woda, zaś zbyt duże mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem działania zmian temperatury.
Różne wykorzystanie klinkieru w ogrodzie. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kamień, beton
Do budowy tarasów ziemnych, ułożonych bezpośrednio na gruncie można wykorzystać różnorodne elementy z kamienia naturalnego czy płyt bądź kostek betonowych. Obecnie na rynku dostępne są elementy betonowe w przeróżnych barwach i kształtach, istnieje nawet linia imitująca kamień lub drewno. Szeroki asortyment kostek betonowych powiększył możliwości aranżacji przestrzeni tarasu.
Do budowy nawierzchni tarasów znakomita jest również kostka granitowa. Jej niewątpliwą zaletą jest niezwykła trwałość, wytrzymałość na warunki atmosferyczne, jak również niekwestionowany walor estetyczny.
Kostka granitowa jest nieśmiertelna. Stosowana od dawien dawna niejednokrotnie udowodniła swą ponadczasowość – charakterem pasuje zarówno do ogrodów klasycznych, naturalnych, jak i tych bardziej nowoczesnych.
Tarasy kamienne oraz z kostki granitowej. |
Drewno
Coraz częściej budowane są tarasy drewniane, gdyż właściciele domów powoli doceniają ich walory praktyczne i estetyczne. Dobrze zaimpregnowane i wykonane mogą cieszyć użytkowników nawet przez kilkadziesiąt lat. Łatwiejsza jest również ich wymiana od niewłaściwie położonej posadzki z płytek ceramicznych.
Do budowy nawierzchni tarasowych wykorzystuje się z reguły drewno egzotyczne (tek, badi) ciśnieniowo impregnowane. Często również spotyka się tarasy wykonane z drewna sosnowego. Gwarancją trwałości i jakości nawierzchni drewnianej jest właściwy wybór materiału, zabezpieczenie oraz zapewnienie dobrego odprowadzenia wody i wilgoci.
Minimalna grubość desek powinna wynosić około 32 mm, zaś szerokość nie więcej niż 15 cm, w przeciwnym razie mogą się łatwo odkształcać. Materiał układa się na metalowych bądź drewnianych legarach z pozostawieniem szczeliny 1-1,5 cm zapewniającej odpowiednią wentylację.
Teskt: Anna Grąziewicz