Nawierzchnia tarasu dopasowana do charakteru domu i ogrodu

Nawierzchnia tarasu dopasowana do charakteru ogrodu Anja Osenberg Pixabay

Pytanie czytelnika: Ukończyliśmy już budowę domu i teraz planujemy z mężem rodzaj wykończenia tarasu. Co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania nawierzchni tarasu? Jakie materiały, lub ich połączenie, najlepiej zastosować, by uzyskać świetny efekt?

Posłuchaj
00:00
11

Taras dopasowany do domu i ogrodu

  • Przy projektowaniu wyglądu nawierzchni tarasu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość. Na małej powierzchni nie warto stosować zbyt dużej liczby różnorodnych elementów, gdyż efekt może okazać się odwrotny od oczekiwanego. Wystarczy połączenie dwóch rodzajów materiału.

  • Taras powinien tworzyć jedność zarówno z otaczającym ogrodem, jak i z domem. Dobrze więc jest zastosować taki sam materiał na posadzkę tarasu i pomieszczeń domu.
    • W nowoczesnych, geometrycznych założeniach ogrodowych bezpieczniej jest zrezygnować z elementów stylizowanych, postarzanych.
    • Ogrody charakteryzujące się większą swobodą przestrzeni, nie zamknięte w określonych ramach, ale przepełnione miękkimi liniami, będą dobrze współgrać z kostką przypominają starobruk.

  • Kolor nawierzchni nie powinien dominować nad sąsiadującymi roślinami. W przypadku obsadzenia tarasu wieloma gatunkami roślin kwitnących, lepiej zaplanować nawierzchnię o stonowanych barwach.

Taras pod ogrod zimowy, fot. Libet Fot. Libet

Przykład nawierzchni tarasu pod zadaszeniem.

Warto wiedzieć:

  • Na tarasie znakomicie prezentują się proste, duże płyty betonowe o niefazowanych krawędziach, tworzące jednolitą strukturę. Takie większe elementy można poprzerywać mniejszymi kostkami, które mogą również różnić się kolorem. Takie zestawienie wprowadzi nieco urozmaicenia.
  • Doskonałe jest także zestawienie kostki granitowej z elementami drewnianymi. Wkomponowanie drewna w wybrukowaną powierzchnię złamie jej jednorodność i wprowadzi nieco ciepła.
  • Zastosowanie materiału w kolorze melanżu, w tonacjach czerwieni i oranżu, nada otoczeniu cieplejszy wygląd i wprowadzi nieco "klasycznej atmosfery".


Zdjęcie tytułowe: Anja Osenberg/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści