Jesienne sadzenie drzew i krzewów (z odkrytymi korzeniami) | Krok po kroku

sadzenie roślin z odkrytym korzeniem

Późna jesień to dobry czas na sadzenie drzew, krzewów, róż, żywopłotów i krzewów owocowych, kupowanych jako materiał kopany (znane jako sadzonki z nagim, gołym lub odkrytym systemem korzeniowym). Sprzedaje się je bez gleby wokół korzeni, rośliny są w stanie uśpienia, więc przetrwają zimę, jeśli zostaną posadzone. Drzewa i krzewy zazwyczaj szybko się przyjmują, jeśli mają dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Posłuchaj
00:00
41
Spis treści
Czy jesień to dobry czas na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami? Które drzewa i krzewy sadzimy z odkrytym korzeniem? Jak krok po kroku sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem?

Jesień to najlepszy czas na sadzenie
Okres spoczynku

Okres spoczynku, który rozpoczyna się wraz z opadnięciem ostatnich liści, jest doskonałym momentem, żeby posadzić mrozoodporne drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę (zarówno te w pojemnikach, jak i te z odkrytą bryłą korzeniową). Najlepiej to robić podczas łagodnej, wilgotnej pogody. Chodzi o to, że mróz może zniszczyć odsłonięte korzenie roślin, albo później przeniknąć rozluźnioną glebę wokół świeżo posadzonych okazów.

Gdy panują nieodpowiednie warunki, przeczekaj je – przenieś rośliny do zimnej szklarni lub osłoniętego miejsca na zewnątrz. Zabezpiecz sadzonki z odkrytymi korzeniami, zasypując je podłożem w dużych donicach lub w rowach wykopanych w ziemi.

Z sadzeniem roślin częściowo mrozoodpornych i zimozielonych najlepiej poczekać do końca kwietnia lub maja, kiedy zmaleje ryzyko wystąpienia silnych przymrozków.

Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem
Fot. zoomingfoto1712 / Fotolia

Które drzewa i krzewy można sadzić z odkrytym korzeniem?

Prawidłowego sadzenia drzew i krzewów z odkrytym systemem korzeniowym
10 zasad

Posadzone późną jesienią drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem szybko się przyjmą; ponadto są one tańsze od roślin sprzedawanych w pojemnikach. Wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad. Oto poradnik sadzenia:

Krok po kroku

  1. Rozpakuj roślinę zaraz po zakupie i jak najszybciej wstaw ją do wody, aby porządnie się nawilżyła. Pozostaw tak sadzonkę na kilka godzin.
  2. W tym czasie przygotuj glebę. Przekop ją, dodaj materię organiczną i nawóz.
  3. Wyjmij sadzonkę z wody i ostrożnie obejrzyj korzenie. Poszukaj obumarłych, rozerwanych, pękniętych lub uszkodzonych i przytnij je sekatorem. Skróć także za długie korzenie.
  4. Następnie wykop dół o tej samej głębokości co bryła korzeniowa, ale trzy razy szerszy.
  5. Widłami rozkrusz podstawę i boki dołu, by korzenie mogły łatwo penetrować ziemię.
  6. Umieść sadzonkę w dole, aby sprawdzić, czy ma on odpowiednią głębokość.
  7. Upewnij się, czy miejsce szczepienia na pniu jest na równi z powierzchnią gleby.
  8. Zasyp dół i delikatnie udepcz ziemię, by zlikwidować kieszenie powietrzne.
  9. Po posadzeniu ustabilizuj rośliny i dobrze podlej, a następnie przykryj ściółką, aby zachować wilgoć (ściółka nie może dotykać pnia!).
  10. Pamiętaj o podlewaniu i odchwaszczaniu roślin, a szybko się przyjmą – i wiosną zobaczysz nowe liście, co będzie oznaczać, że roślina wypuściła korzenie.
Pamiętaj, że korzenie są w stanie rosnąć pod ziemią także zimą, nawet jeśli części nadziemne są uśpione. Najważniejsze podczas sadzenia to zadbanie, by wyrosły najszybciej, jak to możliwe, oraz mogły zaopatrzyć w wodę i składniki pokarmowe liście, pędy i kwiaty rośliny w okresie wzrostu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści