Reklama
Twój partner w ogrodzie

Sadzisz krzewy w październiku? O tych 5 zasadach trzeba pamiętać

Sadzisz krzewy w październiku

Październik to doskonały moment na sadzenie krzewów – zarówno owocowych, jak i ozdobnych, w tym róż i hortensji. Jesienią gleba jest jeszcze ciepła, co sprzyja ukorzenianiu roślin przed nadejściem zimy. Dzięki temu, wiosną cieszą się one zdrowym rozwojem. Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach, które zagwarantują sukces w Twoim ogrodzie! Zadbaj o odpowiednie przygotowanie gleby i zabezpieczenie krzewów przed mrozem. Przygotuj swój ogród na zimę, by wiosną zachwycał kwitnieniem.

Posłuchaj
00:00
2

Dlaczego warto sadzić w październiku?

Październik to jeden z najlepszych miesięcy na sadzenie wielu roślin, bo natura daje nam wtedy idealne warunki! Gleba jest jeszcze ciepła po lecie, co sprawia, że korzenie roślin mogą szybko się rozwijać. Jednocześnie dni są już chłodniejsze, ale nie tak zimne, żeby przeszkadzać roślinom. Dlatego krzewy posadzone jesienią mają czas na "przyzwyczajenie się" do swojego nowego miejsca i wytworzenie silnych korzeni, zanim nadejdzie zima.

Dlaczego to ważne? Rośliny z dobrze rozwiniętymi korzeniami lepiej znoszą susze i są bardziej odporne na choroby. To tak, jakby miały silniejszy "fundament", który pomaga im przetrwać trudniejsze warunki. Wiosną będą gotowe do intensywnego wzrostu i kwitnienia, a Ty będziesz mieć mniej pracy, bo takie rośliny nie będą potrzebować tyle podlewania i pielęgnacji.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jakie krzewy warto sadzić w październiku?

W październiku warto sadzić zarówno krzewy owocowe, jak i ozdobne, bo to czas, kiedy mają one najlepsze warunki do spokojnego zakorzenienia się przed zimą. Poniżej kilka przykładów.

Krzewy owocowe

  • Porzeczka – zarówno czerwona, jak i czarna, doskonale rośnie, gdy sadzimy ją jesienią.
  • Agrest – łatwy w uprawie i odporny na mrozy.
  • Maliny – szczególnie te jesienne, warto posadzić, aby cieszyć się ich plonami w kolejnym sezonie.
  • Winogrona – wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem, ale posadzone jesienią zakorzenią się głębiej.

Krzewy ozdobne

  • Róże – królowe kwiatów najlepiej przyjmują się, gdy sadzimy je w październiku. Warto wybrać miejsce nasłonecznione, a po posadzeniu dokładnie je okryć.
  • Hortensje – te piękne, wieloletnie krzewy lubią wilgotną, żyzną glebę. Jesienią warto zapewnić im odpowiednie nawodnienie i osłonięcie przed wiatrem.
  • Berberysy – świetnie nadają się na żywopłoty, a ich kolorowe liście dodają uroku jesiennemu ogrodowi.
  • Rośliny iglaste– wszystkie iglaki świetnie znoszą październikowe sadzenie. Jedyne o czym trzeba pamiętać to ich umiarkowane podlewanie przez zimę.

Jakie są zasady sadzenia w październiku?

Aby zapewnić krzewom najlepsze warunki do rozwoju, należy pamiętać o 5 kluczowych zasadach:

  1. Przygotowanie gleby – Zanim zaczniesz sadzić, odchwaść glebę i przekop ją. Warto dodać kompost lub inny nawóz organiczny, aby wzbogacić podłoże.
  2. Odpowiednia głębokość sadzenia – Krzewy powinny być sadzone na głębokości, która zapewni im stabilność, ale nie zakopie ich korzeni zbyt głęboko. Jeśli sadzimy roślinę, którą kupiliśmy w doniczce posadźmy ją na taką samą głębokość, na jakiej rosła.
  3. Nawadnianie – Choć jesienne deszcze pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, świeżo posadzone krzewy jesienią trzeba regularnie podlewać, aby korzenie miały dobry start.
  4. Ściółkowanie – Oprócz regularnego podlewania, pamiętaj o ściółkowaniu gleby wokół krzewów. Ściółka nie tylko chroni korzenie przed przymrozkami, ale także zapobiega szybkiemu parowaniu wody.
  5. Zabezpieczenie przed zimą – Krzewy, zwłaszcza te mniej odporne na mrozy, trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed zimą, ale należy to zrobić nie wcześniej niż przed zapowiadanymi przymrozkami. Można użyć agrowłókniny (np. iglaki i wyższe krzewy), kory (np. kopczykowanie róż) lub stroiszy (np. niskie odmiany krzewów nazywane miniaturowymi lub karłowymi).

Krzewy z odkrytymi korzeniami – czy warto sadzić jesienią?

Październik to idealny czas na sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami, takich jak róże czy porzeczki. Warto jednak pamiętać, aby przed sadzeniem dokładnie je nawodnić, trzymając korzenie w wodzie przez kilka godzin. Sadzenie w jesieni daje im przewagę, ponieważ mogą lepiej przygotować się na zimowe miesiące i rozpocząć wzrost na wiosnę.

▶ Więcej o sadzeniu krzewów z odkrytym korzeniem w październiku dowiesz się z artykułu: Jesienne sadzenie drzew i krzewów (z odkrytymi korzeniami) | Krok po kroku

Podsumowanie: październik to kluczowy miesiąc dla Twojego ogrodu

Październik to czas intensywnych prac ogrodowych. Właśnie teraz warto zasadzić krzewy owocowe i ozdobne, które zakwitną na wiosnę. Odpowiednie przygotowanie gleby, regularne podlewanie oraz zabezpieczenie roślin przed mrozem to kluczowe kroki, które zapewnią Twoim krzewom zdrowy start. Nie czekaj, skorzystaj z jesieni, aby Twój ogród na wiosnę był pełen życia i kolorów!


Zdjęcie tytułowe: 7monarda / AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści