Glebę w dobrym stanie wystarczy przekopać i w razie konieczności dopasować odczyn (większość gatunków preferuje pH 6,0-7,0). Na nieurodzajnej rozsypuje się zaś 5-10 cm żyznej ziemi i miesza z podłożem. Architekt krajobrazu dobierze rośliny tak, by dobrze rosły, a efekt zadowolił inwestora.
Jak i gdzie sadzić rośliny w ogrodzie?
Gdy sami planujemy nasadzenia roślinne, sprawa może nie wydawać się już taka prosta. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że:
Gatunki dobrane właściwie do rodzaju gleby i nasłonecznienia będą wymagać mniej pielęgnacji. Aby nie przysparzać sobie pracy, wybierzmy te, które uchodzą za odporne i łatwe w uprawie i posadźmy je w dużych grupach, ale nie za gęsto (bo będą musiały konkurować o światło, wodę i substancje odżywcze). Krzewy zimozielone (niezaśmiecające ogrodu liśćmi), długowieczne byliny i gatunki zadarniające (alternatywa dla trawnika) nie będą potrzebowały z naszej strony wiele uwagi.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Podstawowe zasady
- Kompozycję roślin opiera się na drzewach (w małym ogrodzie to krzewy stanowią jej szkielet).
- W głębi sadzi się drzewa i wysokie krzewy, przed nimi byliny, a najbliżej obserwatora rośliny płożące - taki wielopiętrowy układ wygląda najefektowniej.
- W ogrodach nowoczesnych unika się różnorodności kolorów, stosując 2-3 barwy przewodnie (odwrotnie w ogrodach wiejskich - mieniących się wielobarwnymi bylinami). Ale liczy się nie tylko kolor kwiatów - również liści.
- Korzystnie wygląda zestawienie gatunków o odmiennym pokroju - np. strzelistych z tymi o przewieszających się pędach.
FILM: Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie?
Make Your Life Greener / Youtube
Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Kolmus zdjęcia: Pixabay.com |