Jakie hortensje do ogrodu? Czym się kierować i jakie odmiany wybierać?
Hortensja ogrodowa
W szkółkach roślin ozdobnych bardzo często spotykamy właśnie hortensje ogrodowe (Hydrangea macropylla), które jednocześnie są najbardziej wymagającymi krzewami spośród wszystkich gatunków hortensji. Piękne kwiatostany o różowych bądź niebieskich kwiatach płonnych pojawiają się na zeszłorocznych pędach. W naszym klimacie ich pąki kwiatowe często przemarzają, nawet mimo szczelnego okrycia rośliny na zimę. Zdecydowanie bardziej niezawodne są odmiany hortensji drzewiastej oraz bukietowej.
Mrozoodporne gatunki hortensji
Hortensja drzewiasta
Kwiatostany hortensji drzewiastych (Hydrangea arborescens) (nazywanych też krzewiastymi) wyrastają na tegorocznych pędach i tym samym nie mogą zmarznąć zimą. Krzew zakwita od czerwca do sierpnia.
Szczególnie popularna jest odmiana 'Anabelle'. Liczne drobne kremowobiałe płonne kwiatki tworzą kwiatostany o średnicy do 20 cm. Krzew osiąga 1-1,5 m wysokości przy rocznym przyroście ok. 20 cm. Liście są sezonowe, jasnozielone i nie przebarwiają się jesienią (w przeciwieństwie do hortensji ogrodowych).
Hortensja drzewiasta jest krzewem mało wymagającym i odpornym na niską temperaturę. Dobrze rośnie w słońcu i półcieniu. Rozrasta się przez odrosty. Zaleca się stosowanie palików – podpór młodych i silnie rosnących pędów dla podtrzymania ogromnych kwiatostanów. Lepiej kwitnie na glebach żyznych i próchnicznych.
W zależności od wieku rośliny raz na kilka lat wskazane jest cięcie odmładzające, które wykonuje się tuż po kwitnieniu. Usuwa się wtedy suche i stare pędy. Zaschnięte kwiatostany pozostawia się na roślinie aż do wczesnej wiosny kolejnego sezonu. Dzięki temu krzewy stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu także zimą.
Hortensja bukietowa
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) dorasta do 2–3 m wysokości. Od połowy lata do września wytwarza duże stożkowate kwiatostany o różnym zabarwieniu w zależności od odmiany.
Hortensje te nie mają specjalnych wymagań glebowych. Preferują stanowiska osłonięte od wiatru i lekkie, próchniczne gleby. Podobnie jak hortensja drzewiasta, zawiązuje pąki kwiatowe na jednorocznych pędach.
Do polecanych odmian należą: 'Limelight' (o zielonkawożółtych kwiatostanach, przybierających następnie kremowobiały kolor), 'Pink Diamond' (kwiaty o różowawym zabarwieniu).
FILM: Niezwykłe hortensje – odmiany i pielęgnacja
Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube
Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Szymańska zdjęcie tytułowe: Caro Rue/Unsplash, Wolfgang Borchers/Pixabay |