Logo
Logo

Uprawa hortensji krzewiastej w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitła?

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) nazywana także drzewkowatą jest jedną z trzech najczęściej uprawianych hortensji w naszych ogrodach. Nie należy do krzewów trudnych w uprawie, dobrze zimuje, a latem zachwyca bardzo dużymi, śnieżnobiałymi kwiatostanami. Jej największą wadą są bardzo często pokładające się pędy, które nie są w stanie utrzymać dużych kwiatostanów, zwłaszcza po deszczu.

Spis treści
Jak wygląda hortensja krzewiasta? Jaką odmianę hortensji krzewiastej wybrać do ogrodu? Gdzie posadzić hortensję krzewiastą? Jakie wymagania ma hortensja krzewiasta? Jak pielęgnować hortensję krzewiastą?

Hortensja krzewiasta w ogrodzie | Jaką wybrać?

W stanie dzikim hortensja krzewiasta występuje w Stanach Zjednoczonych i nie jest tak widowiskowa, jak odmiany uprawiane w ogrodach. Jej kwiatostany są płaskie o średnicy do kilkunastu centymetrów, złożone głównie z kwiatów płodnych oraz nielicznych płonnych. Wysokość krzewu osiąga około 1-2 m, pędy są dość cienkie, a liście jasnozielone, eliptyczne do okrągławych, zaostrzone u góry oraz ząbkowane.

W ogrodach uprawia się przede wszystkim bardzo widowiskową 'Annabelle', a więc jedną z najpopularniejszych odmian hortensji krzewiastej. Podstawą jej dekoracyjności są bardzo duże, półkuliste, kremowobiałe kwiatostany, złożone z kwiatów płonnych. Średnica kwiatostanów może dochodzić do 30 cm, a kwitnienie rozpoczyna się już pod koniec czerwca. Krzew ma dość luźny pokrój i osiąga około 1-1,5 m wysokości. Jeżeli wiosną 'Annabelle' zostanie mocniej przycięta, to jej kwiaty będą większe, a pędy bardziej podatne na pokładanie się. Natomiast krzewy słabiej przycięte wykazują większą stabilność, ale kwiaty są mniejsze. Najlepiej roślinę przycinać mocno, aby kwiatostany były bardzo duże, jednocześnie zapewniając jej odpowiednie podpory.

uprawa hortensji krzewiastej fot. iVerde Fot. iVerde

Hortensja krzewiasta 'Annabelle'

Inne odmiany hortensji krzewiastej, o których warto wspomnieć to m.in. 'Grandiflora' (odmiana podobna do 'Annabelle', ale o mniejszych kwiatostanach) i 'White Dome' (ciekawa odmiana o spłaszczonych kwiatostanach, złożonych z kwiatów płodnych i niewielkiej ilości kwiatów płonnych na obrzeżach kwiatostanu, bardzo malownicza, bardziej „dzika” odmiana hortensji krzewiastej’). Hortensja krzewiasta kojarzy się z krzewami kwitnącymi na biało, ale w sprzedaży można spotkać się także z odmianami kwitnącymi na różowo m.in. 'Invincibelle Spirit', 'Pink Annabelle', 'Ruby Annabelle'.

Zastosowanie hortensji krzewiastej

Hortensje krzewiaste najlepiej sadzić w miejscach eksponowanych, ale lekko półcienistych, chroniących krzew przed palącym słońcem, a więc m.in. pod koronami drzew w towarzystwie roślin preferujących półcień, a więc np. bodziszków, funkii, brunnery wielkolistnej, paproci oraz traw ozdobnych. Można pokusić się także o luźny żywopłot z hortensji krzewiastej. Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo, jak i w grupie, także na tle ścian, murków, ogrodzeń. W okresie kwitnienia hortensja krzewiasta zjawiskowo zaprezentuje się pojedynczo na tle trawnika.

Świetnie odnajduje się nie tylko w ogrodach inspirowanych naturą, rustykalnych, ale także nowoczesnych. Zasuszone kwiatostany hortensji krzewiastej można wykorzystać w suszonych bukietach, choć równie ładnie prezentują się zostawione na krzewie na okres zimy.

uprawa hortensji krzewiastej w ogrodzie fot. iVerde

Fot. iVerde

Hortensja krzewiasta świetnie prezentuje się w towarzystwie formowanych bukszpanów i roślin, które tworzą dużą ilość drobnych kwiatów.

Wymagania hortensji krzewiastej

Stanowisko

Hortensja krzewiasta w stanie dzikim występuje m.in. w lasach liściastych, a więc w półcieniu i na wilgotnym podłożu. Warto zadbać o podobne warunki w ogrodzie, a więc najlepiej posadzić ją w półcienistym, a zarazem zacisznym zakątku pod koronami drzew. Poradzi sobie także na bardziej nasłonecznionym stanowisku, jeżeli będzie miała zapewnione stale wilgotne podłoże.

Podłoże

Podłoże dla hortensji krzewiastej powinno być lekko kwaśne, wilgotne, żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne. Oczywiście przed posadzeniem hortensji warto podłoże wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem, aby poprawić jego strukturę oraz żyzność.

Sadzenie

Krzewy zakupione w donicach można sadzić przez cały sezon, ale najlepszym terminem będzie wczesna wiosna oraz jesień. Przed posadzeniem należy przygotować podłoże, a także dobrze nawodnić roślinę np. zanurzając pojemnik z hortensją w wiadrze z wodą i zostawić na jakieś 20-30 minut. Wykopany dołek powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej sadzonej hortensji. Krzew sadzi się na takiej samej głębokości, na jakiej rósł w pojemniku, dołek uzupełnia próchniczym podłożem. Zastaną glebę można wzbogacić np. kompostem, a zazwyczaj konieczne jest uzupełnienie jej kwaśnym torfem, ze względu na to, że hortensja ta preferuje lekko kwaśne podłoże. Ziemię wokół krzewu należy ugnieść, solidnie podlać, a także wyściółkować np. warstwą kory.

Pielęgnacja hortensji krzewiastej

Podlewanie

Hortensja krzewiasta wymaga stale umiarkowanie wilgotnego podłoża, a więc nie należy jej przesuszać, zwłaszcza w okresie tworzenia się kwiatostanów. Na stanowisku słonecznym jest bardziej narażona na przesuszenie, dlatego lepiej sadzić ją w półcienistych zakątkach ogrodu, pamiętając także o ściółkowaniu. Warstwa kory ograniczy parowanie wodny z podłoża, a także będzie zakwaszać podłoże oraz wzbogaci je w próchnicę. Poza tym należy pamiętać o systematycznym podlewaniu hortensji po posadzeniu. Dorosłe rośliny podlewamy w razie potrzeby, nie za często, ale obficie.

Nawożenie

Tak obficie kwitnący krzew wymaga żyznego, zasobnego podłoża, dlatego jeszcze przed posadzeniem, podłoże należy uzupełnić kompostem, który poprawi jego strukturę oraz wzbogaci w składniki pokarmowe. W sezonie od wiosny do końca lipca hortensję nawozi się nawozami przeznaczonymi dla hortensji zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Cięcie

Każdej wiosny jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji hortensję krzewiastą należy znacząco przyciąć. Cięcia nie należy się obawiać, nawet bardzo silne cięcie nie zaszkodzi hortensji, wręcz przeciwnie sprawi, że krzew będzie zwarty, ładnie rozkrzewiony, a kwiatostany większe. Pędy tniemy nisko, na jeża, zazwyczaj na wysokości około 3-4 oczek, choć można niżej, a nawet wyżej, zależnie od potrzeby.

Hortensja krzewiasta kwitnie na pędach tegorocznych, a więc silne cięcie nie pozbawia kwitnienia tej hortensji w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, która kwitnie na pędach zeszłorocznych i dodatkowo jest bardziej podatna na przemarzanie. Na samym początku najlepiej przyciąć wszystkie pędy na konkretnej wysokości, a następnie dokładnie usunąć przy samej ziemi pędy najstarsze, przemarznięte, suche, krzyżujące się, zbyt cienkie, słabe.

Rozmnażanie

Z rozmnożeniem hortensji krzewiastej nie powinno być żadnych problemów, ponieważ bardzo łatwo ją rozmnożyć nawet z tzw. patyczków, a więc sadzonek pozyskanych z wiosennego przycinania krzewu. Hortensję krzewiastą najłatwiej rozmnożyć poprzez odrosty korzeniowe, ponieważ wytwarza rozłogi. Inne sposoby to: odkłady poziome oraz sadzonki zielne pobrane latem.

Mrozoodporność

Hortensja krzewiasta, w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, dobrze zimuje, a nawet gdyby jej pędy trochę przemarzły, to nie ma to większego znaczenia, ponieważ tak jak hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych.

Choroby i szkodniki

Uprawa hortensji krzewiastej nie jest skomplikowana, raczej łatwa. Roślina ta nie jest podatna na choroby i szkodniki, ale może zostać porażona przez choroby grzybowe m.in. szarą pleśń, mączniak rzekomy. Na niewłaściwym podłożu problemem może okazać się chloroza liści (choroba o podłożu fizjologicznym), dlatego tak ważne jest, aby hortensji krzewiastej zapewnić podłoże o odczynie lekko kwaśnym.

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: Hans Linde/Pixabay

Autor
Uprawa hortensji krzewiastej w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitła?
Uprawa hortensji krzewiastej w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitła?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl