Logo
Logo

Gdzie posadzić hortensję w ogrodzie, by cieszyć się jej pięknem? Jak wybrać idealne miejsce?

Hortensje to kwiaty, które swoją urodą potrafią zachwycić każdego miłośnika ogrodu. Aby jednak cieszyć się ich pełnym blaskiem, warto znać kilka zasad, które pomogą nam w prawidłowym ich posadzeniu. Czy wiesz, które miejsce w ogrodzie jest najodpowiedniejsze dla hortensji? Jakie warunki powinny być spełnione, aby roślina mogła rosnąć zdrowo i bujnie? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć idealne warunki dla tych pięknych kwiatów i podjąć właściwą decyzję co do ich sadzenia.

Streszczenie artykułu
Hortensje to efektowne krzewy, które przyciągają uwagę pokaźnymi kwiatostanami. Są one dekoracyjne w różnych porach roku, a niektóre odmiany zdobią ogród nawet zimą. Wybierając hortensje do ogrodu, warto uwzględnić rodzaj podłoża, stanowisko oraz styl ogrodu. Istnieją odmiany hortensji przeznaczone do różnych stanowisk: słonecznych, półcienistych i cienistych. Hortensje doskonale komponują się w przedogródku, a także w donicach na tarasie czy balkonie. Ciekawym gatunkiem jest hortensja pnąca, która może zdobić pnie drzew w ogrodzie leśnym. Wybierając hortensje, warto zwrócić uwagę na ich wymagania oraz potencjalny rozmiar w dorosłości.
Spis treści
Hortensje w centrum uwagi: Jak wybrać dla nich miejsce w ogrodzie? Jak sadzić hortensje na rabatach? Najlepsze zestawienia kolorystyczne Jak sadzić hortensje w przedogórku? Jak uprawiać hortensje w donicach? Gdzie posadzić hortensję pnącą?

Hortensje, z ich efektownymi kwiatostanami, są prawdziwymi gwiazdami wśród roślin ogrodowych. Choć są stosunkowo łatwe w uprawie, wybór odpowiedniego miejsca dla nich w ogrodzie może być kluczem do ich zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Dowiedz się, gdzie najlepiej posadzić te ukochane przez nas ozdobne krzewy, aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.

Hortensje: krzewy, które zachwycą każdego. Gdzie je posadzić?

Te niezwykle efektowne i dość mało wybredne krzewy nie przestają być modne. Większość gatunków i odmian przyciąga uwagę pokaźnymi kwiatostanami. Pełnia kwitnienia przypada na lato, część roślin jest dekoracyjna jesienią, a niektóre zdobią ogród nawet zimą. Przy doborze roślin do ogrodu warto zwrócić uwagę także na hortensje pnące oraz gatunki o przebarwiających się jesienią liściach.

Przy doborze roślin do ogrodu zawsze trzeba brać pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza to rodzaj podłoża i stanowisko (słoneczne, półcieniste, zacienione), kolejna to styl całego ogrodu (np. orientalny, rustykalny, minimalistycznych, angielski) oraz barwy roślin znajdujących się w ogrodzie.

Decydując się na na zakup hortensji do ogrodu trzeba również brać pod uwagę czas, jaki możemy poświęcić pielęgnacji tych wspaniałych krzewów – niektóre odmiany są bardzo mało kłopotliwe, a inne delikatne i nieco kapryśne.

 

Hortensje na rabatach fot. Fotolia

Fot. compuintfoto, Александр Снов, Maksim Shebeko/Fotolia

Rabaty pełne hortensji: Jak je zaaranżować?

Część ozdobna ogrodu to najlepsze miejsce dla hortensji. Doskonale się sprawdzają posadzone obok tarasu, pod ścianą budynku, nad małym zbiornikiem wodnym, wzdłuż ścieżki albo w kąciku wypoczynkowym, np. obok altany czy ławki ogrodowej.

Hortensje można też wykorzystywać do tworzenia naturalnych, nie formowanych żywopłotów od strony wewnętrznej posesji, np. znajdujących się na tle formowanego żywopłotu z roślin zimozielonych lub ściany porośniętej bluszczem.

W każdej kompozycji hortensje, ze względu na wielkość kwiatostanów, powinny być elementem dominującym. Trzeba jednak pamiętać, że obok hortensji w ogrodzie muszą rosnąć też takie gatunki, które będą zdobiły ogród wiosną i zimą, ale nie będą z nimi konkurowały.

Większość odmian hortensji osiąga około 1-2 metrów wysokości, dlatego najlepiej sadzić je w środkowej części rabaty, aby nie było widać dolnych partii roślin. Z przodu kompozycji powinny znajdować się niskie byliny okrywowe ozdobne z liści lub kwitnące (niskie trawy ozdobne, funkie, żurawki, tiarella, rozchodnik okazały, runianka japońska, dąbrówka rozłogowa, bergenia sercolistna, bodziszki, paprocie) lub krzewy okrywowe (irga, trzmielina Fortune'a).

Na małej rabacie wystarczy posadzić jedną hortensję i zestawić ją z krzewami iglastymi lub liściastymi o pokroju kulistym lub kolumnowym, albo z bylinami. Jeśli jednak dysponujemy większą przestrzenią, nie bójmy się sadzić hortensji w większych grupach.

Zestawienia kolorystyczne hortensji z roślinami kwitnącymi Karen Arnold Pixabay

Fot. Karen Arnold Pixabay

Kolory, które podkreślą piękno hortensji!

Hortensje o białych kwiatostanach ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o barwie beżowej, bordowej, ciemno i jasnozielonej. Odmiany o kolorowych kwiatostanach można zestawiać z ciemną i jasną zielenią oraz gatunkami, które mają kwiaty w mocnych, kontrastujących z nimi kolorach, np. czerwonym, pomarańczowym, fioletowym.

Hortensje na stanowisko słoneczne i półcieniste:

 • hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – 'Ammarin', 'Brussels Lace', 'Dharuma', 'Dolly', 'Floribunda', 'Grandiflora', 'Great Star', 'Kyushu', LITTLE LIME 'Jane', 'Magical Moonlight', 'Pee Wee', 'Pink Diamond', PINKY WINKY, 'Rastede', 'Tardiva', VANILLE-FRAISE 'Renhy', 'Vera'
 • hortensja krzewiasta (H. arborescens) – 'Grandiflora'

Hortensje na stanowisko półcieniste i cieniste:

 • hortensja dębolistna (H. quercifolia) – 'Burgundy', 'Harmony', 'Snowflake'
 • hortensja piłkowana (H. serrata) – 'Benigaku', 'Yae-no-amacha', 'Prezioza', 'Kurenai'
 • hortensja kosmata (H. apsera) – 'Macrophylla'
 • hortensja ogrodowa (H. macrophylla) – 'Maculata', 'Mariesii Perfecta'

Hortensje na stanowisko słoneczne, półcieniste i cieniste:

 • hortensja krzewiasta (H. arborescens) – 'Annabelle', RUBY ANNABELLE
 • hortensja ogrodowa (H. macrophylla) – 'Adria', 'Bergfink', 'Bleu Tit', 'Bodensee', 'Bouquet Rose', 'Europa', 'Glowing Embers', 'Hamburg', 'Kardinal', 'Nikko Blue', 'Rosita', 'Sibilla', 'Schneeball'

Hortensje w przedogródku fot. Spiroview Inc. Fotolia

Fot. Spiroview Inc. Fotolia

Przedogródek pełen hortensji: Jak je komponować?

Hortensje doskonale sprawdzają się w części reprezentacyjnej ogrodu, czyli od frontu budynku, na rabatach przy wjeździe na posesję, blisko furtki oraz wzdłuż ścieżki prowadzącej do głównych drzwi domu. Ze względu na wrażliwość niektórych gatunków na mrozy (szczególnie w chłodniejszych regionach Polski) do przedogródka najlepiej wybierać odmiany hortensji bukietowej (H. paniculata) o białych lub różowych kwiatostanach lub hortensji krzewiastej (H. arborescens).

W tej części ogrodu, która powinna być atrakcyjna przez cały rok, hortensje najlepiej zestawiać z gatunkami iglastymi (np. kolumnowymi odmianami jałowców czy świerka białego oraz choiną kanadyjską), kulistymi odmianami żywotników (np. 'Globosa'), karłowymi odmianami kosodrzewiny albo formowanymi w kule i stożki bukszpanami. Bardzo dobrze w przedogródku hortensje wyglądają obwiedzione niskim, formowanym żywopłotem z bukszpanu.

Hortensja ogrodowa w donicy fot. Iverde

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) Fot. iVerde

Hortensje na balkonie: Sekrety uprawy w donicach!

Na tarasie, balkonie lub ganku znajdującym się w półcieniu lub cieniu można uprawiać hortensje w dużych donicach. Lepiej nie sadzić ich na mocno nasłonecznionych tarasach i balkonach, gdyż silne słońce często przypala ich liście.

Hortensje świetnie wyglądają w jednokolorowych glinianych i metalowych donicach, a także w wiklinowych koszykach.

 

Z uwagi na osiągane przez te krzewy rozmiary, do uprawy w donicach najlepiej wybierać niskie odmiany hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Wyróżniają się one kwiatostanami o wyjątkowo atrakcyjnych barwach, dlatego mogą spełniać rolę roślin balkonowych. Hortensje ogrodowe ładnie wyglądają też w kontrastowych zestawianiach z roślinami jednorocznymi, takimi jak pelargonie, koleusy, szałwia, lobelia, żeniszek i heliotrop.

Hortensja pnąca (Hydrangea anomala sups. petiolaris) Fot. iVerde

Pnące hortensje: Odkryj ich niezwykłe piękno!

Ciekawym i mało popularnym gatunkiem jest hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris). To gatunek odporny na mróz i tworzący białe kwiatostany.

Znajduje zastosowanie przede wszystkim w miejscach cienistych w dużych ogrodach i przy wysokich podporach. Pasuje do ogrodów w stylu leśnym, gdzie może wspinać się na pnie drzew.

 

Ze względu na dużą siłę wzrostu hortensji pnącej (dorasta nawet do 20 metrów długości) właściciele mniejszych ogrodów i działek powinni wybierać jej karłowe odmiany:

 • 'Cordifolia' – dorasta do 3 metrów długości
 • 'Mirranda' – osiąga 10 metrów długości i ma liście ozdobione złotym, nieregularnym brzegiem
 • 'Silver Lining' – dorasta do wysokości ok. 5 m i ma cienkie, białe brzegi liści
 • TAKE A CHANCE – osiąga ok. 6 metrów długości ma blaszki liściowe z białymi brzegami

 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym charakteryzują się hortensje?

  Hortensje to efektowne krzewy, które przyciągają uwagę pokaźnymi kwiatostanami i są dekoracyjne przez różne pory roku, w tym niektóre nawet zimą.
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca dla hortensji?

  Przy wyborze miejsca dla hortensji ważne są rodzaj podłoża, stanowisko (słoneczne, półcieniste, cieniste) oraz styl ogrodu. Różne gatunki i ich odmiany mają różne preferencje, które trzeba wziąć pod uwagę przy ich sadzeniu.
 • Gdzie najlepiej posadzić hortensje?

  Z reguły hortensje najlepiej sadzić w części ozdobnej ogrodu, np. obok tarasu, pod ścianą budynku, nad małym zbiornikiem wodnym, wzdłuż ścieżki, lub jako naturalne, nieformowane żywopłoty.
 • Jakie rośliny dobrze komponują się z hortensjami?

  Obok hortensji dobrze rosną niskie byliny okrywowe i krzewy okrywowe, które nie konkurują z hortensjami, takie jak niskie paprocie, bodziszki czy irgi, które razem tworzą spójną i atrakcyjną wizualnie całość przez cały sezon.
 • Jakie są specjalne wymagania dla uprawy hortensji na balkonie?

  Na balkonie i tarasie w półcieniu lub cieniu można uprawiać hortensje w dużych donicach, unikając mocno nasłonecznionych miejsc.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Gdzie posadzić hortensję w ogrodzie, by cieszyć się jej pięknem? Jak wybrać idealne miejsce?
Gdzie posadzić hortensję w ogrodzie, by cieszyć się jej pięknem? Jak wybrać idealne miejsce?
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl