Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
130
Okazje

Pielęgnacja hortensji

Niezmiennie należą do najbardziej atrakcyjnych, modnych i poszukiwanych krzewów ozdobnych, zarówno do ogrodu, jak i do uprawy w pojemnikach na tarasach lub balkonach. Jednak, aby hortensje cieszyły wspaniałym kwitnieniem i zdrowo wyglądały, potrzebują właściwych warunków uprawy, nawożenia oraz zabiegów pielęgnacyjnych wykonanych w odpowiedni sposób i w odpowiednim terminie – w zależności od gatunku.

 
Spis treści
Zasady uprawy hortensji Jak ciąć hortensję Kłopoty w uprawie hortensji

Hortensja nie jedno ma imię

Najlepiej już przed zakupem hortensji zorientować się, który jej gatunek i odmianę zamierzamy posadzić. Jeśli wiemy, kiedy kwitnie wybrana przez nas hortensja, łatwiej będzie właściwie ją pielęgnować.

Hortensje uprawiane w ogrodach i na działkach dzielimy na dwie grupy:

  • Grupa I – hortensje kwitnące na pędach zeszłorocznych lub starszych, np. najpopularniejsza hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), hortensja piłkowana (H. serrata) oraz hortensja dębolistna (H. quercifolia)
  • Grupa II – hortensje kwitnące na pędach tegorocznych (jednorocznych) – np. hortensja bukietowa (H. paniculata), hortensja krzewiasta (H. arborescens)

Zasady uprawy hortensji

  • Hortensje (wszystkie) potrzebują kwaśnego podłoża (najlepiej zastosować torf zmieszany z drobną korą i glebą macierzystą lub specjalnych podłoży dla roślin kwasolubnych) i stanowiska półcienistego. Warto także (po posadzeniu) ściółkować glebę pod krzewami korą drzew iglastych (np. sosnową)
  • Aby krzewy obficie kwitły, potrzebne jest regularne zasilanie (kwiecień-sierpień), najlepiej specjalistycznym nawozem do hortensji dostępnym w centrach i sklepach ogrodniczych
  • W czasie letnich upałów należy krzewy regularnie nawadniać rano lub pod wieczór (szczególnie rośliny uprawiane w pojemnikach) i nie zraszać liści (uwaga na poparzenia słoneczne!). Jednocześnie trzeba pamiętać, że nadmiar wilgoci (zbyt częste podlewanie) może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
  • Gatunki i odmiany wrażliwe na mróz (np. hortensja ogrodowa i piłkowana) osłaniamy na zimę przed mrozem – słomą, stroiszem, grubym papierem lub agrowłókniną, dodatkowo kopczykujemy (podobnie jak róże).

Polecany produkt
20,99 PLN
Nawóz bogaty w mikroelementy niezbędne do długotrwałego kwitnienia i zawiązywania pąków na przyszły rok w miesiącach lipiec i sierpień.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
Hortensja ogrodowa Reisefreiheit_eu PixabayFot. Reisefreiheit_eu/Pixabay

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Jak ciąć hortensje?

Przycinanie hortensji ogrodowej

Bezapelacyjnie najpopularniejszym gatunkiem jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), która zwraca uwagę atrakcyjnymi, najczęściej różowymi (także białymi, niebieskimi lub filetowymi), kulistymi kwiatostanami.

Ma ona jedną wadę, która bywa przyczyną niepowodzeń w uprawie – jest wrażliwa na mróz i trzeba chronić przed mrozem całą roślinę. Trzeba pamiętać, że hortensja ogrodowa kwitnie na dwuletnich (zeszłorocznych) pędach, co często przysparza trudności w odpowiednim doborze terminu cięcia i jest także (obok przemarzania wierzchołków lub całych pędów wraz z pączkami kwiatowymi) bezpośrednią przyczyną braku kwitnienia.

Tniemy ją generalnie tylko w razie potrzeby – usuwamy pędy przemarznięte, uschłe lub jeśli krzew jest bardzo duży i chcemy go odmłodzić. Aby roślina zakwitła w przyszłym roku, ścinamy tylko przekwitły kwiatostan pod koniec lata z krótką (maksymalnie 3-4 cm łodyżką), tak aby przypadkiem nie wyciąć pąka wierzchołkowego. Zawiązki kwiatów, które zakwitną w kolejnym roku tworzą się już w sierpniu, dlatego jeśli np. jesienią tego roku przytniemy pędy zbyt nisko, pozbawimy roślinę pąków i nie zakwitnie ona w kolejnym roku – wytworzy tylko pędy i liście. Ponadto, jeśli zbyt późno (jesienią) przytniemy pędy, mogą one nie zdążyć przygotować się do zimy i łatwiej będą przemarzać.

Fot. kleinesonne_de/Pixabay

Hortensja kosmata (Hydrangea aspera)

Przycinanie hortensji piłkowanej, dębolistej, kosmatej i pnącej

Podobnych warunków wymaga także atrakcyjna i ciekawie kwitnąca hortensja piłkowana (Hydrangea serrata), która także kwitnie na pędach zeszłorocznych, co także determinuje termin i sposób cięcia krzewu. Podobnie, jak w przypadku hortensji ogrodowej tniemy ją ostrożnie – usuwamy jedynie pędy przemarznięte, chore lub uschłe. Podobnie postępujemy także z innymi gatunkami hortensji (kwitnącymi na starszych pędach) coraz bardziej popularnymi w ogrodach – hortensją dębolistną (H. quercifolia) oraz hortensją kosmatą (H. aspera).

Cięcia nie potrzebuje w ogóle hortensja pnąca (H. petiolaris), która rośnie wolno, kwitnie na biało i bardzo dobrze nadaje się do uprawy na stanowiskach cienistych.

Hortensja pnącza fot. iVerdeFot. iVerde

Horetensja pnącza (Hydrangea petiolaris)

Fot. bernswaelz/Pixabay

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Przycinanie hortensji bukietowej

Zupełnie innych zasad cięcia wymagają bardzo popularne w ostatnich latach hortensja bukietowa (H. paniculata) i jej niezwykle atrakcyjnie kwitnące odmiany – np. 'Grandiflora', 'Limelight', 'Phantom', 'Vanille-Fraise', 'Pinky Winky' oraz hortensja krzewiasta (H. arborescens) i jej sztandarowa odmiana 'Annabelle' o wielkich białych kwiatostanach.

W związku z tym, że gatunki te kwitną na pędach tegorocznych (jednorocznych) hortensje te należy przyciąć je wczesną wiosną (np. w połowie marca) około 20-30 cm od ziemi. Dzięki temu pobudza się krzewy do wypuszczania młodych, silnych pędów, na których kwiaty pojawiają się już w drugiej połowie lata tego samego roku. Krzewy nie cięte przez szereg lat, zaczynają wytwarzać coraz drobniejsze kwiaty i w takim przypadku należy przeprowadzić cięcie odmładzające. Najlepiej przeprowadzić je również wiosną, wycinając pędy (także stare i grube) na wysokości około 40-50 cm.

Fot. leoleobobeo/Pixabay

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia

Kłopoty w uprawie hortensji

Najlepszym sposobem uniknięcia kłopotów jest zapewnienie krzewom jak najlepszych warunków uprawowych, zgodnie z ich wymaganiami. Nie zawsze się to jednak udaje lub po prostu rośliny atakowane są przez choroby lub szkodniki.

Hortensje mogą być atakowane przez choroby grzybowe: mączniaka prawdziwego (mączysty nalot na górnej stronie liści), szarą pleśń (brunatne, wodniste plamy na płatkach kwiatów oraz na liściach), plamistość liści (okrągłe lub owalne brązowe, później czarne plamy na porażonych częściach rośliny). Choroby zwalczamy opryskując krzewy specjalistycznymi (dobranymi do rodzaju choroby) preparatami dostępnymi w sprzedaży. Warto także na bieżąco usuwać (palić) chore, opadłe liście, aby nie zostawały na zimę pod krzewami.

Na hortensjach często występuje też choroba fizjologiczna, tzw. chloroza (blednięcie i żółknięcie liści spowodowane niewłaściwym odczynem pH podłoża). Potrzebne jest wówczas zakwaszenie podłoża oraz dolistne zasilenie (oprysk) rośliny tzw. chelatem żelaza.

Szkodniki atakujące hortensje

  • Mszyce (żerujące na łodygach oraz w wierzchołkach pędów). Przy małej ilości szkodnika, wystarczy zmyć je silnym strumieniem wody. Gdy roślina opanowana jest już bardzo mocno trzeba opryskać je środkami owadobójczymi dostępnymi w sprzedaży.

  • Przędziorek chmielowiec (ciężko zauważyć go gołym okiem, wytwarza charakterystyczną drobną pajęczynkę; liście przedwcześnie żółkną i zasychają). Wczesną wiosną warto przeprowadzić oprysk preparatami olejowymi (np. Promanal, Emulpar, Treol), które hamują rozwój szkodników już na stracie. W sezonie konieczny jest już oprysk specjalistycznymi preparatami dostępnymi w sprzedaży.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!