Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) to podgatunek hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Został wyhodowany we wschodniej Azji. Występuje na terenie Japonii i Koreii Południowej.

Dorasta do 1,5 m. wysokości i 60 cm. szerokości. Jest rośliną o wzniesionym i luźnym pokroju. Charakterystyczne liście tego gatunku są ciemno-zielone, owalne, omszone od spodniej strony i mocno piłkowane. Przebarwiają się jesienią na bordowo.

Kwiatostany hortensji piłkowanej tworzą się na szczytach pędów. Są duże, (do 10 cm średnicy) i mają kulisty, spłaszczony kształt. Pojedyncze kwiaty mogą być płodne i płonne, w kolorach od czerwonego, przez różowy do fioletowego. Kolor może się zmieniać wraz z odczynem gleby, tak jak u hortensji ogrodowej. Może kwitnąć od czerwca do września.

Wymagania i uprawa

Dobrze ją sadzić na stanowisku słonecznym i półcienistym, ale daje sobie radę również w cieniu. Podłoże dla hortensji piłkowanej powinno być żyzne i próchnicze. Najlepiej się czuje na ziemi lekko kwaśnej lub obojętnej (pH ok. 5,5-6,5).

Hortensje wymagają systematycznego i mocnego podlewania. Najlepiej się czuje na stale, umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Jest w miarę odporna na przymrozki, ale z zimniejszych obszarach kraju, oraz kiedy zima jest ostra będzie chorować – późną jesienią należy ją okrywać.

Co roku krzew należy dokarmiać nawozami dla roślin kwasolubnych.

Zastosowanie

Jak pozostałe hortensje pięknie komponuje się w nasadzeniach tworzących tło dla niższych rabat. Może być sadzona przy domu, ale poradzi sobie też na odsłoniętych stanowiskach w dalszej części ogrodu.

Znakomicie nadaje się na kwiat cięty. Tak jak u całego rodzaju hortensja, kwiatostany rośliny można ususzyć i używać w suchych bukietach.

Odmiany

  • 'Bluebird' – kwitnie VII-IX, wys. 120 cm, kwiatostany o średnicy 20 cm, kwiaty mają kolor różowy, purpurowy lub ciemnoniebieski, jasnozielone liście, odmiana wrażliwa na mrozy (zdj. 1)
  • 'Intermedia' – kwitnie VI-VIII, kwiaty płodne są niebieskie, płonne biało-różowe, ciemnozielone liście (zdj. 2)
  • 'Preziosa' – kwitnie VII-IX, wys. 150 cm, jasnoróżowe kwiaty zmieniają barwę na intensywną czerwień, liście są brązowawe; (zdj. 3, 4)
  • 'Benigaku' – kwitnie VI-VIII, kwiaty płonne czerwone, płodne jasnobrązowe, jasno-zielone liście (zdj. 5)
  • 'Blue Deckle' – jasno fioletowe, duże kwiaty płonne, jasno-zielone liście (zdj. 6)
  • 'Miranda' – wys. 75 cm, wytwarza kwiaty bladoniebieskie do różowych, w zależności od odczynu gleby
  • 'Rosalba' – wys. 120 cm, płodne kwiaty tej odmiany są czerwone, płonne różowo-białe, liście jasnozielone

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde