Hortensja piłkowana Hydrangea serrata

Hortensja piłkowana, fot. iVerde
Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
71
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, fioletowe, czerwone
Kwiatostan: baldachogrono
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: luźny, wzniesiony
Wysokość: do 1,5 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień, cień
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, sadzona przy ogrodzeniach, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) to podgatunek hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Został wyhodowany we wschodniej Azji, gdzie występuje na terenach Japonii i Koreii Południowej.

Roślina dorasta do 1,5 m. wysokości i 60 cm. szerokości. Jest rośliną o wzniesionym i luźnym pokroju. Charakterystyczne liście tego gatunku są ciemno-zielone, owalne, omszone od spodniej strony i mocno piłkowane. Przebarwiają się jesienią na bordowo.

Hortensja piłkowana kwitnie od czerwca do września. Na szczytach pędów wytwarza widowiskowe, kwiatostany typu baldachogrona. Są duże, (do 10 cm średnicy) i mają kulisty, spłaszczony kształt. Pojedyncze kwiaty mogą być płodne i płonne, w kolorach od czerwonego, przez różowy do fioletowego. Kolor może się zmieniać wraz z odczynem gleby, tak jak u hortensji ogrodowej.

Wymagania i uprawa

Dobrze ją sadzić na stanowisku słonecznym i półcienistym, ale daje sobie radę również w cieniu. Podłoże dla hortensji piłkowanej powinno być żyzne i próchnicze. Najlepiej się czuje na ziemi lekko kwaśnej lub obojętnej (pH ok. 5,5-6,5).

Hortensje wymagają systematycznego i mocnego podlewania. Najlepiej się czuje na stale, umiarkowanie wilgotnym podłożu. Co roku krzew należy dokarmiać nawozami dla roślin kwasolubnych.

Jest w miarę odporna na przymrozki, ale z zimniejszych obszarach kraju, oraz kiedy zima jest ostra będzie chorować – późną jesienią należy ją okrywać.

Zastosowanie

Jak pozostałe hortensje pięknie komponuje się w nasadzeniach tworzących tło dla niższych rabat. Może być sadzona przy domu, ale poradzi sobie też na odsłoniętych stanowiskach w dalszej części ogrodu.

Znakomicie nadaje się na kwiat cięty. Tak jak u całego rodzaju hortensja, kwiatostany rośliny można ususzyć i używać w suchych bukietach.

Odmiany

  • 'Bluebird' – kwitnie VII-IX, wys. 120 cm, kwiatostany o średnicy 20 cm, kwiaty mają kolor różowy, purpurowy lub ciemnoniebieski, jasnozielone liście, odmiana wrażliwa na mrozy (zdj. 1)
  • 'Intermedia' – kwitnie VI-VIII, kwiaty płodne są niebieskie, płonne biało-różowe, ciemnozielone liście (zdj. 2)
  • 'Preziosa' – kwitnie VII-IX, wys. 150 cm, jasnoróżowe kwiaty zmieniają barwę na intensywną czerwień, liście są brązowawe; (zdj. 3, 4)
  • 'Benigaku' – kwitnie VI-VIII, kwiaty płonne czerwone, płodne jasnobrązowe, jasno-zielone liście (zdj. 5)
  • 'Blue Deckle' – jasno fioletowe, duże kwiaty płonne, jasno-zielone liście (zdj. 6)
  • 'Miranda' – wys. 75 cm, wytwarza kwiaty bladoniebieskie do różowych, w zależności od odczynu gleby
  • 'Rosalba' – wys. 120 cm, płodne kwiaty tej odmiany są czerwone, płonne różowo-białe, liście jasnozielone

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści