Kolor kwiatów hortensji: czy można go zmienić?
Pytanie czytelnika: Słyszałam, że wybarwienie kwiatów hortensji nie zależy od gatunku krzewu, ale od podłoża na jakim rośnie. Zależy mi na hortensjach kwitnących na błękitno i proszę o radę, co do wyboru gatunku bądź odpowiedniego przygotowania stanowiska.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to prawdopodobnie najbardziej powszechny gatunek od dawna uprawiany w ogrodach. Rośliny te najlepiej rosną i kwitną na glebach żyznych, próchniczych i niezbyt ciężkich o kwaśnym odczynie (pH od 4,5 do 5,5). Kwiatostany tych krzewów są zwykle różowe lub niebieskie, a zależy to głównie od odczynu gleby.
Hortensje zakwitną na błękitno, gdy zapewni się im kwaśne podłoże, nawożąc na przykład siarczanem amonu lub potasu. Intensywność koloru reguluje się także, dodając sól glinu do wody, którą krzewy są podlewane. Nawozy zasadowe bogate w wapń lub magnez oraz wyższe pH gleby spowodują, że kwiaty będą miały czerwone wybarwienie.
Należy pamiętać, że zbyt wysokie pH przyczyni się do żółknięcia, zasychania i opadania liści. Dodając kwaśny torf, najskuteczniej przeciwdziała się zjawisku chlorozy (choroba roślin powstająca na skutek zahamowania tworzenia się chlorofilu). Wyściółkowanie ziemi kompostem korowym lub torfem wysokim wpływa na dobry rozwój krzewu i pomaga osiągnąć pożądany kolor kwiatów.
Zdjęcie tytułowe: Kerstin Riemer/Pixabay
Komentarze