Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Czas na przesadzanie hortensji: kiedy najlepiej to robić?

Przesadzanie hortensji to niełatwe zadanie, które wymaga znajomości specyficznych zasad i umiejętności. Odpowiedni moment, technika i pielęgnacja po przesadzeniu to klucz do sukcesu. Czy wiesz, kiedy najlepiej przesadzić hortensję, aby zapewnić jej zdrowy rozwój i obfite kwitnienie? Dowiedz się, jak uniknąć błędów i zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu. Poznaj nasze praktyczne wskazówki i porady.

Streszczenie artykułu
Przesadzanie hortensji to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia i właściwego czasu. Najlepszym momentem do przesadzenia tych kwiatów jest wczesna wiosna, kiedy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku. Przesadzanie w tym okresie pozwala hortensjom na aklimatyzację w nowym miejscu przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu. Przygotowanie do przesadzania zaczyna się od wykopania dookoła krzewu rowka o głębokości około 40-50 cm, a następnie delikatnego podważenia korzeni. Po wydobyciu rośliny z ziemi, konieczne jest przygotowanie nowego miejsca, które powinno być przestronne, zasobne w próchno i dobrze zdrenowane. Po przesadzeniu hortensji, ważne jest odpowiednie jej podlewanie oraz zabezpieczenie przed mrozem, szczególnie w pierwszym roku po przesadzeniu. Przy odpowiedniej pielęgnacji, hortensje szybko się aklimatyzują i zaczynają intensywnie rosnąć, tworząc piękne, obfite kwitnienia.
Spis treści
Jak hortensje reagują na przesadzanie? Jaki jest najlepszy termin na przesadzenie hortensji? Czy wiek hortensji ma znaczenie przy jej przesadzeniu?

Czy hortensja lubi przesadzanie?

Niezależnie od gatunku, hortensje to rośliny, które generalnie tolerują przesadzanie, ale nie należy tego robić zbyt często. Przesadzanie może być dla nich stresujące, dlatego ważne jest, aby robić to w odpowiednim momencie i z należytą starannością. Najlepiej wybierać czas w ciągu roku, gdy krzewy są w stanie spoczynku, co minimalizuje stres i pozwala im łatwiej się aklimatyzować w nowym miejscu.

Najlepszy termin na przesadzanie krzewów?

Ogólna zasada mówi, że najlepszym terminem na przesadzanie roślin jest jesień lub wiosna. W przypadku hortensji najlepiej zaplanować przesadzanie wiosną.

Dlaczego ta pora jest najlepsza? Hortensje to rośliny kwitnące latem i często wczesną jesienią – w okresie tym zużywają dużo energii i nagromadzonych wcześniej związków pokarmowych, dlatego dobrze jest przeznaczyć jesień na to, żeby nasze hortensje odzyskały siły po kwitnieniu. 

Stres związany z przesadzaniem zawsze wpływa na szybkość regeneracji roślin – szczególnie krzewów i drzew.

 

Czy wiek hortensji ma znaczenie przy jej przesadzeniu?

Wiek hortensji nie ma specjalnego znaczenia w przypadku ich przesadzania – jedyne o czym musimy pamiętać to to, że starsze krzewy są trudniejsze do przesadzenia ze względu na rozbudowaną bryłę korzeniową – wraz z rośliną musimy przenieść sporą ilość ziemi oraz odpowiednio przygotować nowe stanowisko (naprawdę duży dołek, żyzna ziemia, mocne podlewanie itd.).

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Jak przesadzić dużą hortensję?

Przesadzanie dużej hortensji wymaga szczególnej uwagi. Należy zacząć od wykopania szerokiego rowka wokół rośliny, starając się zachować jak największą bryłę korzeniową. Użycie ostrego szpadla pomoże w czystym, odcięciu korzeni. Po wydobyciu rośliny, ważne jest, aby natychmiast przetransportować ją do nowo przygotowanego miejsca, które powinno być wystarczająco duże, bogate w próchnicę i dobrze zdrenowane. Delikatne umieszczenie hortensji w nowym miejscu i obfite podlewanie są kluczowe dla jej pomyślnego aklimatyzowania się.

Podłoże do hortensji
Gotowe podłoże dla hortensji
Podłoże do hortensji to gotowa mieszanka zaprojektowana specjalnie dla hortensji, zapewniająca idealne warunki dla ich zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Ta starannie przygotowana formuła, bazująca na torfie najwyższej jakości, jest przeznaczona zarówno do sadzenia, jak i przesadzania różnych typów hortensji, w tym ogrodowych, bukietowych, drzewiastych oraz innych odmian.
Kup idealne podłoże do hortensji w naszym sklepie

Czy można przesadzać hortensje w czasie kwitnienia?

Przesadzanie hortensji podczas kwitnienia nie jest zalecane, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na roślinę i jej kwiaty. Jeśli musisz przesadzić hortensję w czasie kwitnienia, zrób to z największą ostrożnością, starając się zachować jak najwięcej korzeni i ziemi wokół nich. Podlej krzew przed przesadzeniem, by ziemia mniej osypywała się z korzeni. Zabieg wykonuj późnym popołudniem, lub w pochmurny, bezdeszczowy dzień.

Zdjęcie tytułowe: Юлия Клюева / AdobeStock, alkemade / Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy najlepiej przesadzić hortensję?

  Najlepszym momentem do przesadzenia hortensji jest wczesna wiosna, kiedy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku.
 • Czy przesadzanie hortensji jest trudne?

  Nie bardzo, jednak przesadzanie hortensji wymaga znajomości specyficznych zasad i umiejętności, aby zapewnić roślinie zdrowy rozwój i obfite kwitnienie.
 • Jakie warunki są kluczowe po przesadzeniu hortensji?

  Po przesadzeniu kluczowe jest odpowiednie podlewanie hortensji oraz zabezpieczenie jej przed mrozem, szczególnie w pierwszym roku po przesadzeniu.
 • Czy wiek hortensji ma znaczenie przy jej przesadzeniu?

  Wiek hortensji nie ma specjalnego znaczenia, jednak starsze krzewy są trudniejsze do przesadzenia ze względu na rozbudowaną bryłę korzeniową.
 • Jak przygotować się do przesadzania hortensji?

  Przygotowanie do przesadzania zaczyna się od wykopania dookoła krzewu rowka, a następnie delikatnego podważenia korzeni i przygotowania nowego miejsca, które powinno być przestronne, zasobne w próchno i dobrze zdrenowane.
 • Dlaczego wiosna jest najlepszym terminem na przesadzanie hortensji?

  Wiosna jest najlepsza, ponieważ hortensje zużywają dużo energii i związków pokarmowych latem i wczesną jesienią, więc jesień pozwala im odzyskać siły po kwitnieniu, a wiosenne przesadzanie pozwala na aklimatyzację przed intensywnym wzrostem.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Czas na przesadzanie hortensji: kiedy najlepiej to robić?
Czas na przesadzanie hortensji: kiedy najlepiej to robić?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Krystka

10-04-2021 09:53

A hortensje na tarasie z doniczki w większą doniczkę?

Gość Piotr G.

02-10-2020 16:44

Rozumiem, że jeśli ziemia nie będzie zmarznięta, to mogę przesadzać już w lutym?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl