Wszystko o hortensji ogrodowej
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensje ogrodowe kwitną najczęściej w okresie od czerwca do sierpnia, jednak dokładna data kwitnienia zależy od odmiany i warunków pogodowych.
▶ Dowiedz się więcej
Jaki mają kolor kwiatów?
Kwiaty hortensji ogrodowej można odpowiednio „zaprogramować”. Jeśli zależy nam, aby miały intensywnie niebieską barwę należy wykonywać wszelkie działania, które zapewniają utrzymanie kwaśnego odczynu gleby. Hortensja wybarwia się na niebiesko przy pH=4,5-5,5. Ponadto warto ograniczyć nawozy z dużą zawartością azotu na korzyść fosforu.
Jakie odmiany są polecane do ogrodu?
Wybór odmian hortensji ogrodowej to kwestia gustu. Efektownie na niebiesko przebarwia się 'Nikko Blue', 'Schneeball' – wytwarza duże, kuliste kwiatostany o barwie białej. 'Magical Revolution' – ma kwiaty różowe lub niebieskie, w zależności od pH gleby. Z czasem przebarwiają się na czerwono. 'Endless Summer' – kwitnie na pędach zeszłorocznych i tegorocznych. Wybór odpowiedniej odmiany hortensji zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, warunki glebowe, wielkość i styl ogrodu.
Jakiego nasłonecznienia potrzebuje hortensja ogrodowa?
Optymalne stanowisko dla hortensji ogrodowej to lekkie zacienienie. Wtedy kwitnie wystarczająco obficie, a przy tym długo. Dobrze radzi sobie także w półcieniu. W miejscach słonecznych kwitnienie jest bardzo dobre, ale roślina jest narażona na wysychanie. Poza tym może dochodzić do blednięcia liści (a rzadziej – do poparzeń).
Jaką ziemię lubi najbardziej?
Hortensje ogrodowe powinno się sadzić w starannie przygotowanym, oczyszczonym i spulchnionym podłożu. Preferuje podłoża żyzne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w składniki pokarmowe. Kluczowy jest odczyn, optymalne pH oscyluje w granicach 4,5-5,5. Trzeba pamiętać, że ma to wpływ na barwę kwiatów. Nic nie zmienia się jedynie u odmian kwitnących na biało (przez cały sezon), pozostają takie same.
▶ Dowiedz się więcej
Gdzie uprawiać?
Hortensje ogrodowe można uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach, np. na balkonie lub tarasie. Oczywiście efektywniejsza (i efektowniejsza) jest uprawa w ogrodzie. Krzewy mocniej rozrastają się, są bardziej dorodne, obficiej kwitną, a przy tym zabiegi pielęgnacyjne są rzadsze (zwłaszcza podlewanie).
Jakich nawozów potrzebuje hortensja ogrodowa?
Podłoże przed posadzeniem hortensji ogrodowych warto wymieszać z obornikiem, np. w roku poprzedzającym sadzenie. Później stosuje się nawozy specjalistyczne, np. granulowane do hortensji. Zazwyczaj aplikuje się 2-3 dawki (np. w kwietniu, czerwcu i sierpniu). Nawozów nie można stosować zbyt późno, zwłaszcza z azotem. W przeciwnym wypadku obniża się mrozoodporność krzewów.
▶ Dowiedz się więcej
Jak często trzeba ją podlewać?
Hortensja ogrodowa ma duże wymagania wodne, nie powinno się dopuszczać do jej przesuszenia. W okresie letnich upałów krzewy posadzone w ogrodzie podlewa się niekiedy 2-3 razy w tygodniu, a w pojemnikach nawet 2 dni. W trakcie podlewania trzeba unikać moczenia nadziemnych organów. Regularnie podlewa się młode rośliny, przez kilka tygodni po przesadzeniu (np. gdy nie ma deszczu).
▶ Dowiedz się więcej
Czy hortensja ogrodowa potrzebuje przycinania?
Hortensja ogrodowa nie potrzebuje typowego cięcia odmładzającego, korygującego czy prześwietlającego. Tworzy kwiaty na zeszłorocznych pędach, a więc cięcie mogłoby doprowadzić do braku kwitnienia. Natomiast sporadycznie, tj. w razie potrzeby, wykonuje się cięcie sanitarne. Należy usunąć wtedy pędy uszkodzone, przemarznięte i noszące oznaki choroby. Zabieg wykonuje się wczesną wiosną.
▶ Dowiedz się więcej
Czy hortensja ogrodowa może przemarzać? Jak temu zapobiegać?
Zdarza się, że hortensja ogrodowa przemarza. Winna jest nie tylko ujemna temperatura, tj. zimne mrozy, ale także nadmiernie wilgotne podłoże, otwarty, nieosłonięty teren (narażenie na wysuszające, mroźne wiatry), brak okrywy śniegu czy nawet późne wiosenne przymrozki. Dlatego krzewy przed zimą trzeba osłaniać. Częściowo przemarzniętą hortensję warto próbować odratować. Przycina się ją przy ziemi. Ponadto można wspomóc ją pożytecznymi mikroorganizmami glebowymi, a także stymulatorami.
Wszystkie hortensje są wieloletnie. Poszczególne odmiany hortensji ogrodowej mogą nieco różnić się pokrojem czy wyglądem kwiatów. Dobrze zimują w polskim klimacie, o ile są odpowiednio zabezpieczone. Dlatego warto przemyśleć stanowisko uprawy, gdyż jest to „inwestycja” na lata, a hortensja zazwyczaj dość rozłożyście rozrasta się.
▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – / Pixabay