Logo
Logo

Uprawa hortensji ogrodowej | Co zrobić, aby miała dużo kwiatów? Poradnik od A do Z!

Największą ozdobą hortensji ogrodowej są jej kuliste kwiatostany. Ze względu na swoja urodę roślina ta jest bardzo popularna. Jeśli jeszcze nie masz jej w swoim ogrodzie, dowiedz się wszystkiego o wyglądzie i uprawie hortensji ogrodowej.

Z artykułu dowiesz się:
  • O pochodzeniu hortensji
  • Jak wygląda hortensja ogrodowa
  • Charakterystyczne kwiaty i kolory hortensji
  • Gdzie można sadzić hortensję
  • Wymagania i pielęgnacja hortensji ogrodowych


Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na uprawę hortensji w ogrodzie?

Pochodzenie i historia hortensji

Nazwa krzewu pochodzi od Hortensji Barret – ukochanej francuskiego botanika, lekarza Philiberta Commersona, który jako pierwszy zwrócił uwagę na tą efektowną roślinę w kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Łacińska nazwa pochodzi natomiast od słowa hydrangeam, oznaczającego pojemnik na wodę – dlatego też hortensja często nazywana jest wodnym krzewem. Odnosi się to także do jej wysokich wymagań wodnych.

Jak wspomniano wcześniej hortensje rosną naturalnie w Japonii jak również na terenie półwyspu Indochińskiego i Korei. Do Europy trafiły w XVIII wieku. Od tego czasu wciąż pozyskują oddanych miłośników, mimo że nie są zbyt łatwymi roślinami w uprawie.

Charakterystyka hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to krzew z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Osiąga wysokość do 1,5 m. Ulistnienie ma sezonowe (zrzuca liście na zimę). Liście są jajowate, piłkowane lub drobno ząbkowane. Hortensja kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej kwiaty utrzymują się przez całą jesień.

Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem następnego roku. Jeśli pąki przemarzną w zimie lub jeśli przytniemy pędy hortensja nie zakwitnie.

Kwiatostan hortensji ogrodowej to podbaldach, składający się z dwóch rodzajów kwiatów:

  • Wewnątrz kwiatostanu znajdują się niepozorne kwiaty płodne posiadające pręciki i słupek (wiele odmian ozdobnych w ogóle ich nie wytwarza), oraz
  • znajdujące się na zewnątrz kwiaty płonne, o wiele większe, które stanowią o atrakcyjności krzewu.

Uprawa hortensji ogrodowej - kolażFot. Thomas B, RitaE, cor weggelaar/Pixabay

Kwiaty hortensji ogrodowych najczęściej zbudowane są z kwiatów płonnych, których płatki przybierają barwy od różowej, przez czerwoną, do fioletowej. 

Fot. auntmasako, Francine Sreca, lizmitch/Pixabay

Kwiatostany hortensji, które składają się z drobnych kwiatów płodnych (powstają z nich nasiona) oraz z kwiatów płonnych, należą do grupy roślin nazywanej hortensjami lacecaps – w dokładnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza to: koronkowe czepki.

Kolory hortensji: zmieniające się kwiaty

Hortensja ogrodowa ma duże, kuliste kwiatostany. Skala barw ich kwiatów jest bardzo szeroka – od białego poprzez różne odcienie różu, czerwieni aż do najbardziej pożądanej barwy – niebieskiej lub fioletowej. Hortensje ogrodowe kolor w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości żelaza i glinu w glebie!

Odpowiednie wartości pH wynoszą:
• 4,5-5,0  dla niebieskich hortensji
• 5,5  dla różowych hortensji

Białe hortensje nie ulegają przebarwieniu, gdyż nie posiadają antocyjanów odpowiedzialnych za kolor kwiatów.

Dlaczego warto uprawiać hortensję ogrodową?

W ogrodzie hortensja dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach np. cisy.

Hortensję możemy traktować jako kwitnącą rośliną sezonową i posadzić w kompozycji z innymi kwitnącymi roślinami. Hortensja doskonale sprawdza się także jako roślina doniczkowa.

Hortensja ogrodowa na rabacie, fot. Karen Arnold - Pixabay
Fot. Karen Arnold/Pixabay

Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?

Hortensja ogrodowa to nie roślina dla początkujących ogrodników. Ma duże wymagania, co do gleby – potrzebuje przepuszczalnego, próchniczego i wilgotnego podłoża. Źle rośnie na glebach ciężkich, gliniastych i zalewowych często nazywanych glebami zimnymi.

Preferuje stanowiska od słonecznych do pół cienistych. Na stanowiskach pół cienistych będzie lepiej rosnąć, natomiast słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu.

Ze względu na nadmorskie pochodzenie, hortensje najlepiej czują się w klimacie morskim, wilgotnym i łagodnym. W Polsce najokazalsze krzewy rosną na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju.  Nie jest wskazane sadzenie hortensji we wschodniej i północno-wschodniej części Polski.

Niestety hortensja ogrodowa (pomimo swojej nazwy) bardzo często przemarza zimując w ogrodzie! Nawet pomimo naszych starań i dobrego okrycia. Dlatego roślinę tą w Polsce najczęściej uprawia się w doniczkach i zimuje w pomieszczeniu.

 NAWOŻENIE
Po zapewnieniu optymalnych warunków siedliskowych do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie hortensji. Na rynku dostępne są już wieloskładnikowe granulowane nawozy mineralne, przeznaczone specjalnie dla hortensji. Nawozy te są optymalnie zbilansowane do ich potrzeb. Stosuje się je dwu-, trzykrotnie w ciągu sezonu, najpóźniej pod koniec sierpnia. Jeśli będziemy nawozić później, pędy rośliny nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy, a tym samym będą narażone na przemarznięcie.

Można także nabyć nawozy płynne, którymi podlewa się rośliny raz na 7-10 dni. Pod koniec lipca należy zastosować nawóz fosforowo-potasowy, który sprzyja zawiązywaniu się pąków kwiatowych oraz drewnieniu łodyg.

• PODLEWANIE
Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie hortensje ogrodowe silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata oraz gdy rosną na piaszczystej glebie należy je intensywnie podlewać. Nawet niewielki niedobór wody powoduje usychanie liści i kwiatostanów.

• PRZYCINANIE
Prawidłowe przycinanie hortensji zapewnia silny wzrost roślinie oraz bujne kwitnienie. Nie skraca się pędów, a jedynie po kwitnieniu przycina się przekwitłe kwiatostany. Z krzewu usuwa się pędy złamane, cienkie i słabe.

• ZABEZPIECZANIE NA ZIMĘ
Przed zimą po opadnięciu liści należy owinąć hortensję agrowłókniną lub słomianym chochołem. Podstawę krzewu należy podsypać torfem, drobną korą lub obłożyć stroiszem – np. gałązkami świerka. Wiosną nie należy zbyt wcześnie odsłaniać rośliny pamiętając o wiosennych przymrozkach!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, opracowanie na podstawie materiałów Colour Your Life, zdjęcia tytułowe: Maryna_Andrejchenko / Depositphotos oraz rawbuffalo / Pixabay

Autor
Uprawa hortensji ogrodowej | Co zrobić, aby miała dużo kwiatów? Poradnik od A do Z!
Uprawa hortensji ogrodowej | Co zrobić, aby miała dużo kwiatów? Poradnik od A do Z!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (19)
Twoja strona ogrodu