Zadbaj o hortensję po zimie: Ten krok zdecyduje o jej urodzie
Hortensje to jedne z najchętniej wybieranych roślin do ogrodu, które, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, odwdzięczają się obfitym kwitnieniem. Po odejściu mrozów, kluczowe jest zadbanie o roślinę i przygotowanie jej na nowy sezon. Jednak, aby cieszyć się pięknem hortensji przez cały sezon, niezbędne jest zrozumienie potrzeb konkretnego gatunku hortensji, jaką posiadamy w ogrodzie, oraz wykonanie jednego kluczowego zabiegu po zimie.
Twoja hortensja może pięknie kwitnąć lub nie kwitnąć wcale! Zobacz, co jest kluczowe
W naszych ogrodach zazwyczaj króluje hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), która kwitnie od czerwca do września, prezentując kwiaty w odcieniach bieli, różu i błękitu. Oprócz niej spotkać można hortensję bukietową (Hydrangea paniculata), krzewiastą (Hydrangea arborescens) oraz piłkowaną (Hydrangea serrata). Każdy z tych gatunków ma swoje specyficzne wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o przycinanie, które jest kluczowym zabiegiem po zimie, ale nie w każdym przypadku. W tym miejscu najwięcej ogrodników popełnia błędy, których konsekwencją jest wycięcie pąków kwiatowych, co skutkuje brakiem kwitnienia hortensji w bieżącym roku!
Uważaj, które pędy wycinasz, bo kwiatów prędko się nie doczekasz
Wielu ogrodników nie jest świadomych, że hortensja ogrodowa nie potrzebuje być przycinany każdego roku. Powodem jest to, że kwiaty pojawiają się na pędach, które wyrosły w poprzednim sezonie. Wiosną wystarczy usunąć pędy chore, uszkodzone przez mróz lub złamane – najlepiej robić to, gdy na roślinie pojawiają się pierwsze liście, a temperatura powietrza jest już dodatnia. Ułatwi to ocenę, które gałązki są martwe. Przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, w marcu lub kwietniu, należy również przyciąć suche kwiatostany z ubiegłego roku, zachowując przy tym ostrożność, aby nie naruszyć pąków. Przycięcie hortensji ogrodowej po zimie przy ziemi oznaczałoby, że wycięte zostaną wszystkie pąki kwiatowe!
Co do hortensji bukietowej, jest to gatunek ceniony za prostotę uprawy, więc i cięcie jest prostsze. Ponieważ kwitnie na pędach wytworzonych w bieżącym roku, optymalny czas na przycinanie to koniec marca lub początek kwietnia, zanim roślina zacznie wypuszczać liście. Gałęzie hortensji bukietową należy przyciąć po zimie na wysokości 15-20 cm od gruntu, skracając pędy do 2/3 ich długości i pozostawiając 2-3 pary pąków. U starszych okazów cięcie można przeprowadzać nieco wyżej, dostosowując gęstość i wysokość krzewu według własnych preferencji. Jeżeli pędy są słabe, zaleca się ich skrócenie o połowę. Niezależnie od tego, kiedy hortensja została posadzona – jesienią czy w innym terminie, przycinanie zawsze powinno mieć miejsce na wiosnę.
Regularne przycinanie hortensji bukietowej każdego roku gwarantuje obfite kwitnienie. Jest to istotny element pielęgnacji, o którym nie należy zapominać. Podobne zalecenia dotyczą także hortensji krzewiastej i piłkowanej.
Chroń kwiaty prze mrozem
Pąki kwiatowe i kwiaty hortensji (każdego gatunku) są bardzo wrażliwy na mróz, dlatego na czas zimy warto je zabezpieczyć, żeby nie przemarzły. Hortensję można okryć agrowłókniną oraz kopczykami z kory sosnowej lub torfu, co zapewni jej lepsze warunki do przetrwania zimy i pomyślnego kwitnienia w kolejnym sezonie. Jeśli nie zrobiłeś tego jesienią, warto okryć hortensję przed wiosennymi przymrozkami, aby mieć pewność, że zakwitnie latem w pełnej krasie.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: FotoHelin, dataimasu / AdobeStock