Logo
Logo

Jeśli zrobisz to przed sezonem, Twoja hortensja latem wybuchnie kwiatami. Ale nie możesz przyciąć tych pędów, bo nie zakwitnie

Przygotowanie się do nowego sezonu ogrodniczego to czas pełen planowania, marzeń o bujnych kwiatowych kompozycjach i... pracy, która pozwoli te marzenia zrealizować. Hortensje, z ich majestatycznymi kwiatostanami, są jednymi z najbardziej pożądanych bohaterów letnich ogrodów. Aby jednak w pełni rozkwitły, potrzebują odpowiedniej opieki już na długo przed pierwszymi ciepłymi dniami. Jednym z kluczowych zabiegów jest przycinanie – ale uwaga, nie każdy pęd się do tego nadaje.

Kiedy pierwsze promienie przedwiosennego słońca zaczynają delikatnie ogrzewać ziemię, każdy ogrodnik czuje nieodpartą chęć do działania. Hortensje, z ich obietnicą obfitego letniego kwitnienia, często stają się przedmiotem naszej uwagi. Jednak zanim sięgniesz po sekator, by przygotować je do sezonu, zatrzymaj się na moment. Zrobienie tego nieprawidłowo może skutkować brakiem kwiatów!

Dlaczego przycinanie jest tak ważne?

Przycinanie hortensji nie tylko wpływa na ich kwitnienie, ale również na ogólny stan zdrowia rośliny. Usuwając martwe i chore pędy, zapewniamy lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz krzewu, co zmniejsza ryzyko chorób. Ponadto, poprzez kontrolowanie kształtu i rozmiaru hortensji, możemy lepiej zarządzać przestrzenią w naszym ogrodzie, tworząc harmonijną i estetycznie przyjemną kompozycję.

Zanim sięgniesz po sekator, poznaj swoją hortensję

Kluczowe jest zrozumienie, że różne gatunki hortensji mają różne wymagania co do zabiegu przycinania. Hortensje bukietowe, ogrodowe i krzewiaste – każda z nich reaguje inaczej na skracanie pędów, a nieznajomość tych różnic może skończyć się ogrodniczą "bezkwiatową" katastrofą.

Hortensje bukietowe

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) to prawdziwi mistrzowie adaptacji. Są one stosunkowo łatwe w pielęgnacji, ponieważ kwitną na pędach tegorocznych. Oznacza to, że możemy je przycinać wczesną wiosną, zanim zaczną aktywnie rosnąć. Przycinając je, nie tylko nie zaszkodzimy kwitnieniu, ale wręcz przeciwnie – stymulujemy roślinę do produkcji nowych pędów, które latem będą obsypane kwiatami. Nie bój się zatem sięgnąć po sekator i odważnie formować kształt Twojej hortensji bukietowej, pozostawiając około 2-3 pąki na każdym z pędów.

Hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) to bardziej wymagające rośliny ciepłolubne, przy których musimy być bardziej ostrożni. Kwitną one na pędach zeszłorocznych, co oznacza, że przycinanie ich wiosną może pozbawić nas szansy na letnie kwitnienie. Jeśli więc Twoja hortensja ogrodowa wymaga przycięcia, najlepiej zrobić to zaraz po przekwitnięciu, usuwając jedynie przekwitłe kwiatostany i ewentualnie przycinając delikatnie roślinę, aby zachować jej kształt. Pamiętaj, że zbyt radykalne cięcie może oznaczać brak kwiatów w następnym sezonie.

Hortensje krzewiaste

Hortensje krzewiaste (Hydrangea arborescens), takie jak popularna 'Annabelle', również kwitną na nowych pędach tegorocznych. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku hortensji bukietowych, możemy je przycinać wczesną wiosną. Przycinanie hortensji krzewiastych może nawet przynieść dodatkowe korzyści, takie jak większe kwiaty lub bardziej zwarty pokrój rośliny. Nie obawiaj się zatem zredukować ich wysokości, nawet o połowę lub więcej, aby stymulować roślinę do bujniejszego kwitnienia.

Jak przycinać hortensje, by pięknie kwitła? To proste z tymi 4 krokami

  1. Wybierz odpowiedni czas: Przedwiośnie lub wczesna wiosna (z reguły III-IV) dla hortensji bukietowych i krzewiastych, a dla hortensji ogrodowych tuż po ich przekwitnięciu późniejszym latem i jesienią (IX-X).
  2. Ocena rośliny i decyzja o pokroju: Zanim przystąpisz do przycinania, dokładnie obejrzyj swoją hortensję i zdecyduj, które pędy wymagają usunięcia.
  3. Przycinanie: Używając ostrego sekatora, przycinaj pędy pod kątem, tuż powyżej zdrowych pąków. Pamiętaj, aby nie przycinać hortensji ogrodowych zbyt głęboko, jeśli chcesz cieszyć się kwitnieniem w tym sezonie.
  4. Pielęgnacja po przycięciu: Po przycięciu, zadbaj o odpowiednie nawożenie i nawadnianie roślin, aby wspomóc ich regenerację i przygotowanie do kwitnienia.

Wybór terminu przycinania hortensji bukietowych i krzewiastych przed sezonem zależy od temperatur. Jeśli przez dłuższy okres utrzymują się dodatnie temperatury (zarówno w dzień jak i w nocy) możemy przystąpić do tego zabiegu nie martwiąc się o rośliny nawet w lutym.

 

Kilka dodatkowych wskazówek

  • Po przycięciu, nie zapomnij o odpowiednim nawożeniu hortensji. Dostarczenie roślinie niezbędnych składników odżywczych pomoże jej szybciej się zregenerować i przygotować do obfitego kwitnienia.
  • Hortensje to rośliny, które lubią wilgoć, więc regularne nawadnianie, szczególnie w suchsze dni, jest kluczowe dla ich zdrowia i kwitnienia.
  • Aby utrzymać wilgoć w glebie i ograniczyć wzrost chwastów, warto zastosować warstwę ściółki wokół podstawy hortensji.

Pamiętaj, że każda hortensja jest inna i może wymagać indywidualnego podejścia. Obserwuj swoje rośliny, eksperymentuj i ucz się z każdym sezonem. Przycinanie hortensji może wydawać się skomplikowane, ale z czasem stanie się intuicyjną częścią Twojej ogrodniczej rutyny. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, Twoje hortensje mogą stać się prawdziwą ozdobą ogrodu, wybuchając kolorowymi kwiatami każdego lata.


Zdjęcie tytułowe: Olga / AdobeStock

Autor
Jeśli zrobisz to przed sezonem, Twoja hortensja latem wybuchnie kwiatami. Ale nie możesz przyciąć tych pędów, bo nie zakwitnie
Jeśli zrobisz to przed sezonem, Twoja hortensja latem wybuchnie kwiatami. Ale nie możesz przyciąć tych pędów, bo nie zakwitnie
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl