Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Hortensja a upały | Jak pomóc jej przetrwać gorące lato?

Czy Twoja hortensja słabo rośnie i więdnie podczas upałów? Musisz odpowiednio się o nią zatroszczyć, by pomóc jej przetrwać ten trudny okres. Zadbaj o odpowiednie warunki, które utrzymają ją w dobrej kondycji. Podpowiadamy, co musisz zrobić, by pomóc hortensji przetrwać upały.

Hortensje do duża grupa krzewów i pnączy ogrodowych, które pomimo różnic w budowie, mają zbliżone wymagania. Lubią glebę żyzną, lekko kwaśną i trzymającą wilgoć oraz stanowiska lekko zacienione i zaciszne. Nie są to wygórowane wymagania i łatwo jest spełnić ich zachcianki. Jeśli stworzymy odpowiednie warunki, to hortensje obdarują nas pięknymi kwiatostanami.

Jeśli Twoje hortensje będą więdnąć w czasie upałów, to znak, że mają niewłaściwe warunki i brakuje im wody. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i jeśli to możliwe przesadź hortensję w nowe miejsce, gdzie będzie jej lepiej!

Dlaczego hortensje więdną w czasie upałów?

Hortensje mają problemy, gdy warunki uprawy nie są dostosowane do ich wymagań. W niewłaściwej glebie i miejscu będą gorzej rosły i "sprawiały problemy". W zbyt suchej ziemi i na miejscu nadmiernie słonecznym hortensje mogą mieć problem z przetrwaniem upałów. Kochają wilgoć, a jeśli nie znajdą jej w ziemi, zaczną słabnąć i więdnąć. Liście szybko zaczną żółknąć, brązowieć i opadać, a kwiaty tracić kolor i zasychać. Przesuszone rośliny znacznie wcześniej kończą wegetację lub (co gorsze) po ustaniu upałów wypuszczają nowe pędy, które nie zdążą odpowiednio zdrewnieć przed nadejściem zimy i zmarzną.

Nawóz do hortensji poprawiający magazynowanie wilgoci w glebie
Preparat z hydrożelem
poprawiający magazynowanie wilgoci w glebie
TerraCottem to znakomity i niezwykle skuteczny nawóz i odżywka w jednym gwarantujące obfite plony i rozrost roślin na klombach, w ogrodach i w sadach. Minimalizuje podlewanie. Odżywkę TerraCottem stosuje się w celu zwiększenia wilgotności i zdolności gleby do gospodarowania substancjami odżywczymi. Odżywka poprawia ukorzenienie roślin, znacząco polepsza ich wzrost i zdolność do przeżycia w niesprzyjających warunkach klimatycznych.
Dzięki zastosowaniu preparatu można zmniejszyć nawadnianie nawet o 50%!
KUP W NASZYM SKLEPIE
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Co zrobić, by pomóc hortensji przetrwać upały?

 1. Utrzymuj glebę wilgotną
  Hortensje muszą rosnąć w glebie wilgotnej, lekkiej, żyznej, bogatej w próchnicę i składniki pokarmowe. Jeśli nie zadbałeś o to podczas sadzenia, będziesz musiał ją często zasilać i nawadniać, a w trakcie upalnej pogody nawet codziennie! Dowiedz się więcej o podlewaniu hortensji oraz o jej nawożeniu
 2. Nie marnuj wody
  Podlewanie hortensji najlepiej przeprowadzić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy nie operuje silne słońce i ograniczone jest parowanie wody.
 3. Nie mocz liści
  Strumień wody skieruj na ziemię a nie na roślinę. Polewanie wodą liści może prowadzić do powstawania brzydkich plam oraz sprzyja rozwojowi chorób. Dowiedz się więcej, dlaczego hortensja choruje
 4. Rozsyp ściółkę
  Warstwa materii organicznej (przekompostowanej kory, torfu lub kompostu) usypana pod krzewami hortensji ograniczy parowanie wody z ziemi i zahamuje rozwój chwastów. Dodatkowo będzie użyźniać glebę w wyniku powolnego rozkładu. Dowiedz się więcej o zaletach ściółkowania
 5. Zapewnij odpowiednie warunki
  Wszystkie hortensje wolą wilgotną glebę i lekki cień. Jeśli Twoja roślina rośnie w suchej glebie i na słonecznym stanowisku - rozważ zmianę miejsca! Hortensję przesadź późną jesienią (gdy zgubi wszystkie liście) lub wczesną wiosną (nim ruszy wegetacja i pąki zaczną nabrzmiewać). Dowiedz się więcej o wymaganiach hortensji oraz o jej prawidłowym sadzeniu

Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

 

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl