Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Dlaczego hortensja choruje? Może źle o nią dbasz?

Hortensje to niewysokie krzewy o wyjątkowo pięknych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą mieć różne barwy. Rośliny te są dość łatwe w uprawie, ale nieprawidłowa pielęgnacja może spowodować choroby. Dlaczego hortensja choruje i brzydko wygląda? Co zrobić, gdy hortensja choruje? Jakich warunków potrzebuje hortensja, aby nie chorować?

Z artykułu dowiesz się:
 • Jakie ją przyczyny chorób hortensji?
 • Jak rozpoznać, czy hortensja jest chora?
 • Co robić, by nie chorowała?

Dlaczego hortensja choruje?

Najczęstszą pierwotną przyczyną chorób hortensji jest ich niewłaściwa pielęgnacja, która powoduje osłabienie rośliny. Przez to staje się ona bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, patogenów i szkodników.

Już zaniedbanie jednego aspektu może doprowadzić do słabszej kondycji hortensji i w efekcie do rozwoju różnych chorób. Dlatego tak ważne jest, aby poznać specyficzne wymagania tych roślin i je zaspokajać. W przeciwnym razie hortensja straci całą swoją urodę, a zamiast zdobić ogród, zacznie go szpecić. Zaniedbane hortensje częściej atakowane są przez różnego rodzaju choroby i szkodniki, co dodatkowo osłabia roślinę, mogąc doprowadzić do jej obumarcia.

Warto też pamiętać, że niektóre gatunki hortensji są bardziej podatne na zmienne czynniki zewnętrzne (np. mrozy lub susze) oraz na choroby i szkodniki. Jeśli więc hortensje często chorują, to rozwiązaniem może być wybór innego gatunku lub odmiany.   

Preparat na choroby hortensji
Preparat na choroby hortensji
Substral Saprol - Dom, Ogród, Balkon. Środek grzybobójczy do róż, rododendronów, hortensji, kwiatów i roślin kwitnących. Gotowy do bezpośredniego użycia. Wykorzystywany interwencyjnie i zapobiegawczo. Działa natychmiast po zastosowaniu oraz zapewnia ochronę przed nowymi infekcjami do 3 tygodni. Zwalcza plamistości liści, mączniaka, antraknozę i inne choroby grzybowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak wygląda chora hortensja?

Najczęstszym objawem, że z hortensją dzieje się coś niepokojącego jest mniej obfite lub całkowity brak kwitnienia. Może się zdarzyć również, że kwiaty są słabsze, mniejsze bądź też nie wybarwiają się prawidłowo. Należy również zwrócić uwagę na zahamowanie wzrostu i rozwoju oraz przebarwienia liści, które powinny być gładkie i ciemnozielone. Czasem zdarza się też, że liście żółkną i opadają lub na zielonych częściach rośliny i na kwiatach pojawiają się brzydkie plamy bądź nalot.  

Jakich warunków potrzebuje hortensja, aby nie chorować?   

Jak wspomniano wcześniej, najczęstszą przyczyną złego stanu hortensji jest ich nieprawidłowa pielęgnacja. Dlatego, chcąc mieć piękne i silne rośliny, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Jak uprawiać hortensje?   

 • Stanowisko
  Hortensja dobrze znosi każde stanowisko, ale najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Jeśli jednak zależy nam na obfitym i długim kwitnieniu, to najkorzystniej będzie posadzić ją w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Dowiedz się więcej
 • Ziemia
  Podłoże dla hortensji powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Za to źle znoszą gleby gliniaste i ciężkie. Najlepiej wybrać gotową ziemię do hortensji, którą można wymieszać z ziemią ogrodową, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Dowiedz się więcej  
 • Nawożenie
  Hortensje obficie kwitną, a to oznacza, że do rozwoju i utrzymania kwiatów, potrzebują ogromnej ilości składników pokarmowych. Z tego powodu niezbędne jest ich regularne nawożenie, które zapobiegnie wyjałowieniu gleby. Najlepszy będzie oczywiście nawóz do hortensji, który zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Brak nawożenia to szybki sposób na osłabienie rośliny. Dowiedz się więcej
 • Podlewanie
  Krzewy źle znoszą suszę oraz zalewanie, zwłaszcza podczas kwitnienia. Dlatego należy dbać o to, aby podłoże było stale wilgotne. Latem hortensje najlepiej podlewać codziennie, wczesnym rankiem, uważając, aby nie zalać liści i kwiatów. Dowiedz się więcej

 
Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl