Multirose – preparat na choroby i szkodniki róż i roślin ozdobnych

Multirose Roze ochrona na szkodniki i choroby

Multirose dobrze wpisuje się w coraz popularniejszy trend korzystania ze środków, które rozwiązują wiele problemów (w tym wypadku jednocześnie zwalczają choroby i szkodniki). Jest to tyle funkcjonalne, że ogranicza konieczność zakupu i przechowywania kilku produktów. Jednocześnie jest faktycznie skuteczny, co zadaje kłam powiedzeniu, że „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”.

Posłuchaj
00:00
12
Z artykułu dowiesz się:
  • Co to Multirose?
  • Gdzie używać Multirose?
  • Jak stosować Multirose 2w1?

Jak działa Multirose 2w1?
Skład i mechanizm działania

Multirose 2w1 to insektycyd i fungicyd mający postać koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć w wodzie. Zawiera tebukonazol (związek z grupy triazoli) i deltametrynę (związek z grupy pyretroidów).

Tebukonazol
Ma działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Radzi sobie nawet z poważniejszymi patogenami (substancja jest używana nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także w intensywnym rolnictwie i wielkopowierzchniowym sadownictwie). To inhibitor ergosterolu. Hamuje produkcję związku, który wchodzi w skład błon komórkowych chorobotwórczych grzybów. Tym samym uniemożliwia im rozwój. Substancja ma wysoką skuteczność w temperaturze powyżej 12 °C.

Deltametryna
Działa na roślinie powierzchniowo, na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Przenika przez błonę śluzową neuronów i blokuje kanały sodowe. Niweluje aktywność enzymu acetylocholinesterazy w centralnym i obwodowym układzie nerwowym. Z rezultacie prowadzi to do paraliżu i śmierci owadów. Najskuteczniej działa w temperaturze 10-20 °C.

Multirose 2w1 na choroby i szkodniki
Multirose 2w1 na choroby i szkodniki
Uniwersalny preparat przeznaczony do ochrony przed szkodnikami i chorobami w ogrodach przydomowych, szklarniach, tarasach, balkonach, a także w domu.
Kup online

Gdzie używać Multirose?
Rośliny przy których stosujemy preparat

Preparat Multirose 2w1 jest używany do ochrony różnorodnych roślin ozdobnych. Chociaż nazwa kojarzy się z różą (Rosa), w praktyce jest uniwersalny. Można nim opryskiwać zapobiegawczo i interwencyjnie rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, trawy ozdobne, drzewa i krzewy. Znajduje zastosowanie w uprawach profesjonalnych, np., szkółkach pod osłonami.

Należy zachować ostrożności w pielęgnacji bardzo delikatnych gatunków. W przypadku wątpliwości warto wcześniej zrobić próbę na kilku liściach – jeśli po kilku dniach nic się nie dzieje (brak symptonów) – jest bezpieczny dla roślin (na przykład preparatu nie używa się do ochrony paproci!).

Multirose 2w1 najczęściej stosuje się do zwalczania:

  • mszyc (ale zwalczy także wiele innych owadów, np. mączliki),
  • mączniaka prawdziwego,
  • rdzy (u różnych grup, w tym rdzy róży),
  • czarnej plamistości róż.

Ważne: Multirose 2w1 to chemiczny preparat zawierający toksyczne substancje. Dlatego nie powinno się go stosować na rośliny znajdujące się w fazie kwitnienia. Poszczególne gatunki należy opryskiwać przed lub po kwitnieniu. W czasie kwitnienia warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań, które nie zaszkodzą zapylaczom. Unika się także stosowania na młodych, kilkutygodniowych sadzonkach.

Jak stosować Multirose 2w1?
Krok po kroku

Z Multirose 2w1 należy korzystać rozsądnie, z zachowaniem dobrej praktyki ogrodniczej (pilnować BHP). Takie działanie zmniejsza ryzyko utraty zdrowia i ogranicza szkody dla środowiska (na tyle, na ile jest to możliwe w przypadku pestycydów). Dawkowanie dopasowuje się nie tylko do grup roślin i rodzaju problemu, ale także wysokości roślin.

  • Dawka środka 7,5 ml/10 m² w 0,75 l wody przy wysokości roślina do 50 cm, dawka środka 11,3 ml/10 m² w 1,13 l wody przy wysokości roślin od 50 cm do 125 cm, dawka środka 15,0 ml/10 m² w 1,5 l wody przy wysokości roślin powyżej 125 cm.
  • Zalecany odstęp pomiędzy zabiegami wynosi 10-14 dni. W ciągu jednego sezonu nie zaleca się opryskiwać poszczególnych roślin częściej niż dwa razy.
  • Zabieg powinno się wykonywać wieczorem, po oblocie zapylaczy. W przypadku upraw w gruncie należy wybrać bezdeszczowy i mało wietrzny dzień. Zapylanie w godzinach „słonecznych” jest nie tylko szkodliwe dla pożytecznych owadów, ale może zaszkodzić roślinom (oparzenia na skutek intensywnych promieni słonecznych).
  • W czasie opryskiwania należy używać odzieży ochronnej, obuwia, maski i okularów. Nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów.
  • Zabieg musi być dokładny – cieczą należy pokryć wszystkie nadziemne organy roślin, z wyszczególnieniem dolnej strony blaszek liściowych (tam często żerują szkodniki).
  • Resztek zawiesiny nie wolno wylewać z opryskiwacza. Należy je wykorzystać na roślinach. Następnie zbiornik opłukuje się, a mocniej rozcieńczony oprysk ponownie wykorzystuje (na jeszcze innej, niepryskanej zieleni).

Multirose 2w1 pozwala rozwiązać różnorodne problemy w przydomowym ogrodzie, a także w uprawach na większą skalę. Łączy w sobie dwa preparaty, co ogranicza koszty i pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w narzędziowni (lub innym miejscu).


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: melancholiaphotography/Pixabay ed.

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści