Czy warto mieć hortensję ogrodową? To pytanie retoryczne!
Hortensje ogrodowe (łac. Hydrangea macrophylla) to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych, jednak wbrew pozorom ich uprawa nie należy do najłatwiejszych. Już od wczesnej wiosny z łatwością można kupić krzewy w doniczkach. Mimo, że naturalnym terminem kwitnienia jest lipiec, to często już w kwietniu obsypane są wielkimi kwiatami. Ogrodnicy wiedzą, jak sterować uprawą w szklarni, by rośliny zakwitły wtedy, kiedy najlepiej się sprzedadzą – czyli na samym początku sezonu.
Jak, gdzie i kiedy sadzić hortensję ogrodową?
Podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo, by przez długie lata cieszyć się kwiatami hortensji.
Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie hortensji ogrodowe?
Hortensje w doniczkach można sadzić praktycznie przez cały sezon (choć książkowym, idealnym terminem jest jesień lub wiosna). Najlepiej zbyt długo nie trzymać po zakupie rośliny w małej doniczce, w której stała w sklepie, bo znajduje się w niej niewiele podłoża. Roślina jak najszybciej powinna znaleźć się na swoim miejscu.
Gdzie najlepiej posadzić hortensję ogrodową?
Stanowisko powinno być lekko zacienione, bo hortensja ogrodowa nie lubi rosnąć w cieniu i w pełnym słońcu. Wybierz miejsce osłonięte przed silnym wiatrem, który jest głównym powodem braku kwitnienia w kolejnym sezonie. Pąki kwiatowe hortensji ogrodowej, które zawiązują się w roku poprzednik, są wrażliwe, i jeśli zmarzną, roślina nie zakwitnie.
Jaka ziemia dla hortensji będzie najlepsza?
Podłoże dla hortensji musi dobrze trzymać wilgoć, bo hortensja bardzo źle znosi przesuszenie! Dodanie materii organicznej zapewni potrzebną wilgoć i szybsze nagrzewanie się ziemi wiosną. Pamiętaj, by przed sadzeniem wykopać duży dołek (2-3 krotnie większy od bryły korzeniowej). Wsyp do niego ziemi kompostowej wymieszanej z kwaśnym torfem, bo hortensja najlepiej kwitnie, gdy odczyn podłoża jest lekko kwaśny (pH 5,5–6,0).
Jak dbać o hortensję po posadzeniu?
By hortensja obficie kwitła, trzeba zadbać o odpowiednie zasilanie specjalnym nawozem bogatym w potas (najlepiej zakwaszającym) oraz podsypywanie krzewów ściółką z kompostu. Warto pamiętać, że przycinanie nie jest potrzebne, a zbyt krótkie cięcie jest przyczyną braku kwitnienia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Lovelymama / Depositphotos