Hortensja przemarzła i nie zakwitła: co zrobić i jak ratować?

Hortensja przemarzla i nie zakwitla co zrobic i jak ratowac

Pytanie czytelnika: Trzy lata temu posadziłam w ogrodzie hortensję. Niestety, od czasu posadzenia krzew już nie zakwitł ponownie. Na zimę zawsze staram się go okrywać. Czy jest szansa, że ponownie zakwitnie, czy lepiej zastąpić go inną odmianą – bardziej odporną na mrozy?

Posłuchaj
00:00
6
Spis treści
Dlaczego hortensja ogrodowa przemarza i nie kwitnie? Jaką hortensję kwitnącą pomimo przemarzania wybrać?

Dlaczego przemarzanie wpływa na kwitnienie hortensji ogrodowej?

Gatunek hortensji, który bardzo często przemarza w polskich warunkach klimatycznych to hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla). Jej przemarzanie to właśnie powód braku kwitnienia. Dlaczego? Ponieważ roślina ta tworzy kwiaty na pędach wyrastających na niej latem poprzedniego roku, i to właśnie one zostają uszkodzone przez zimowe i wiosenne mrozy. Pomimo iż krzew bardzo ładnie odbija wiosną i wytwarza dużo pędów oraz masę liściową, nie posiada już pąków kwiatowych.

Jeśli hortensja ogrodowa pomimo okrywania w dalszym ciągu przemarza to znak, że w danym regionie panują wyjątkowo ostre mrozy i niestety należy zrezygnować z uprawy tych krzewów.

Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej z pytań i odpowiedzi
Jak prawidłowo dbać o hortensję ogrodową, by kwitła cały sezon 

Chcesz mieć hortensję, która nie przemarza?

Wśród gatunków hortensji wyróżnia się takie, które kwitną na pędach tegorocznych – czyli wytworzonych wiosną tego samego roku! To właśnie takie krzewy ozdobne należy wybierać do ogrodów leżących w zimniejszych częściach kraju. Są to: 

  • Hortensja drzewiasta (łac. Hydrangea arborescens) – przeważnie osiąga 1-1,5 m wys., jej białe półkoliste kwiatostany pojawiają się od VI do VIII. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte. Młode gałązki hortensji wymagają czasami podpór, aby podtrzymać ciężkie kwiatostany. Polecaną odmianą jest np. 'Anabelle'.

  • Hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata) – rośliny te dorastają nawet do 3 m wysokości, dobrze czują się na słońcu i w półcieniu, są bardzo mrozoodporne. Hortensje te kwitną nieco później, w VIII-X, a kształt kwiatostanów jest stożkowaty. Polecane odmiany to 'Tardiva' (białe kwiaty), 'Limelight' (zielonkawe kwiaty) oraz 'Pink Diamond' (wraz z rozwojem różowiejące kwiaty).

Tekst na podstawie: Magazyn Budujemy Dom, zdjęcie tytułowe: frankenbille, joeiancg / Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści