Hortensja przemarzła i nie zakwitła. Co zrobić?
Pytanie czytelnika: Kilka sezonów temu posadziłam w ogrodzie hortensję - niestety, od czasu posadzenia krzew nie zakwitł ponownie. W zimę jest szczelnie okryty, ale obawiam się, że tej zimy mógł znów przemarznąć. Czy jest szansa, że ponownie zakwitnie, czy lepiej zastąpić go inną odmianą – bardziej odporną na mrozy?
Posadzony przez Panią gatunek krzewu to najpewniej hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), która kwitnie z pąków zawiązanych poprzedniego lata. Delikatne pąki tego krzewu zazwyczaj przemarzają i nie zakwitają w kolejnym sezonie, mimo iż krzew bardzo ładnie odbija i wytwarza masę liści.
Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej.
Zalecałabym posadzenie hortensji kwitnącej na tegorocznych pędach
Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Anabelle' – osiąga 1-1,5 m wys., jej białe półkoliste kwiatostany pojawiają się od VI do VIII. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte. Młode gałązki hortensji wymagają czasami podpór, aby podtrzymać ciężkie kwiatostany.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – ma kilka odmian o białym kolorze kwiatów, np. 'Tardiva', zielonkawym, np. 'Limelight' oraz z czasem różowiejącym, np. 'Pink Diamond'. Rośliny te dorastają nawet do 3 m wysokości, dobrze czują się na słońcu i w półcieniu, są bardzo mrozoodporne. Hortensje te kwitną nieco później, w VIII-X, a kształt kwiatostanów jest stożkowaty.
![]() Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Szymańska zdjęcie tytułowe: frankenbille - Pixabay.com |
Komentarze