Dlaczego przemarzanie wpływa na kwitnienie hortensji ogrodowej?
Gatunek hortensji, który bardzo często przemarza w polskich warunkach klimatycznych to hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla). Jej przemarzanie to właśnie powód braku kwitnienia. Dlaczego? Ponieważ roślina ta tworzy kwiaty na pędach wyrastających na niej latem poprzedniego roku, i to właśnie one zostają uszkodzone przez zimowe i wiosenne mrozy. Pomimo iż krzew bardzo ładnie odbija wiosną i wytwarza dużo pędów oraz masę liściową, nie posiada już pąków kwiatowych.
Jeśli hortensja ogrodowa pomimo okrywania w dalszym ciągu przemarza to znak, że w danym regionie panują wyjątkowo ostre mrozy i niestety należy zrezygnować z uprawy tych krzewów.
► Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej z pytań i odpowiedzi
► Jak prawidłowo dbać o hortensję ogrodową, by kwitła cały sezon
Chcesz mieć hortensję, która nie przemarza?
Wśród gatunków hortensji wyróżnia się takie, które kwitną na pędach tegorocznych – czyli wytworzonych wiosną tego samego roku! To właśnie takie krzewy ozdobne należy wybierać do ogrodów leżących w zimniejszych częściach kraju. Są to:
- Hortensja drzewiasta (łac. Hydrangea arborescens) – przeważnie osiąga 1-1,5 m wys., jej białe półkoliste kwiatostany pojawiają się od VI do VIII. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte. Młode gałązki hortensji wymagają czasami podpór, aby podtrzymać ciężkie kwiatostany. Polecaną odmianą jest np. 'Anabelle'.
- Hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata) – rośliny te dorastają nawet do 3 m wysokości, dobrze czują się na słońcu i w półcieniu, są bardzo mrozoodporne. Hortensje te kwitną nieco później, w VIII-X, a kształt kwiatostanów jest stożkowaty. Polecane odmiany to 'Tardiva' (białe kwiaty), 'Limelight' (zielonkawe kwiaty) oraz 'Pink Diamond' (wraz z rozwojem różowiejące kwiaty).
Tekst na podstawie: Magazyn Budujemy Dom, zdjęcie tytułowe: frankenbille, joeiancg / Pixabay