Logo
Logo

Hortensja przemarzła i nie zakwitła: co zrobić i jak ratować?

Pytanie czytelnika: Trzy lata temu posadziłam w ogrodzie hortensję. Niestety, od czasu posadzenia krzew już nie zakwitł ponownie. Na zimę zawsze staram się go okrywać. Czy jest szansa, że ponownie zakwitnie, czy lepiej zastąpić go inną odmianą – bardziej odporną na mrozy?

Spis treści
Dlaczego hortensja ogrodowa przemarza i nie kwitnie? Jaką hortensję kwitnącą pomimo przemarzania wybrać?

Dlaczego przemarzanie wpływa na kwitnienie hortensji ogrodowej?

Gatunek hortensji, który bardzo często przemarza w polskich warunkach klimatycznych to hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla). Jej przemarzanie to właśnie powód braku kwitnienia. Dlaczego? Ponieważ roślina ta tworzy kwiaty na pędach wyrastających na niej latem poprzedniego roku, i to właśnie one zostają uszkodzone przez zimowe i wiosenne mrozy. Pomimo iż krzew bardzo ładnie odbija wiosną i wytwarza dużo pędów oraz masę liściową, nie posiada już pąków kwiatowych.

Jeśli hortensja ogrodowa pomimo okrywania w dalszym ciągu przemarza to znak, że w danym regionie panują wyjątkowo ostre mrozy i niestety należy zrezygnować z uprawy tych krzewów.

Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej z pytań i odpowiedzi
Jak prawidłowo dbać o hortensję ogrodową, by kwitła cały sezon 

Chcesz mieć hortensję, która nie przemarza?

Wśród gatunków hortensji wyróżnia się takie, które kwitną na pędach tegorocznych – czyli wytworzonych wiosną tego samego roku! To właśnie takie krzewy ozdobne należy wybierać do ogrodów leżących w zimniejszych częściach kraju. Są to: 

  • Hortensja drzewiasta (łac. Hydrangea arborescens) – przeważnie osiąga 1-1,5 m wys., jej białe półkoliste kwiatostany pojawiają się od VI do VIII. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte. Młode gałązki hortensji wymagają czasami podpór, aby podtrzymać ciężkie kwiatostany. Polecaną odmianą jest np. 'Anabelle'.

  • Hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata) – rośliny te dorastają nawet do 3 m wysokości, dobrze czują się na słońcu i w półcieniu, są bardzo mrozoodporne. Hortensje te kwitną nieco później, w VIII-X, a kształt kwiatostanów jest stożkowaty. Polecane odmiany to 'Tardiva' (białe kwiaty), 'Limelight' (zielonkawe kwiaty) oraz 'Pink Diamond' (wraz z rozwojem różowiejące kwiaty).

Tekst na podstawie: Magazyn Budujemy Dom, zdjęcie tytułowe: frankenbille, joeiancg / Pixabay

Autor
Hortensja przemarzła i nie zakwitła: co zrobić i jak ratować?
Hortensja przemarzła i nie zakwitła: co zrobić i jak ratować?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl