Logo
Logo

Zimowanie hortensji | Sprawdź, jak ją zabezpieczyć przed mrozem!

Niektóre hortensje są wrażliwe na mrozy i jeśli rosną w miejscu narażonym na silne mroźne wiatry wymagają osłony. Dowiedz się, jak zabezpieczyć hortensję, by nie przemarzła i w kolejnym roku pięknie kwitła.

Streszczenie artykułu
Zimowanie hortensji jest kluczowym elementem dbałości o te rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury. Zabezpieczenie hortensji na zimę zależy od gatunku rośliny, a także od warunków atmosferycznych. Hortensje bukietowe, dębolistne i drzewiaste są odporne na mróz, jednak hortensje pnące czy krzewiaste potrzebują szczególnej ochrony. W przypadku hortensji pnących, po pierwszych przymrozkach, należy ściąć pędy na wysokości ok. 1 metra, a następnie przykryć je agrowłókniną. Z kolei hortensje krzewiaste powinny być przycinane dopiero na wiosnę, a na zimę zabezpieczane poprzez okrycie korony rośliny materiałem ochronnym. Istotne jest również podlewanie hortensji przed zimą - gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. W przypadku młodych roślin, zalecane jest dodatkowe okrycie korzeni warstwą kory, słomy lub liści. Zabezpieczanie hortensji na zimę jest niezbędne dla zachowania ich zdrowia i piękna na wiosnę.
Spis treści
Czy hortensja przetrwa zimowe mrozy w ogrodzie bez osłony? Jak i kiedy osłaniać hortensje na zimę? Jak zimować hortensję rosnącą w ogrodzie (w gruncie)? Dlaczego trzeba okryć pąki hortensji? Jak zabezpieczyć przed mrozem hortensję w doniczce, która rośnie na balkonie lub tarasie?

Czy hortensja przetrwa zimowe mrozy w ogrodzie bez osłony?

Hortensje to liczny rodzaj roślin ozdobnych, który w zależności od gatunku lub odmiany charakteryzują się różną mrozoodpornością. Niektóre gatunki doskonale zimują w ogrodzie bez okrycia, inne przemarzną, jeśli nie będą odpowiednio osłonione.

Ochrony wymaga hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), która wbrew swojej nazwie znacznie lepiej czuje się w doniczce, niż w gruncie, gdzie może przemarzać. Na mróz szczególnie narażone są jej wrażliwe pąki kwiatowe, które jeśli obumrą, to roślina nie zakwitnie w kolejnym roku. Hortensja ta zawiązuje pąki kwiatowe już w roku poprzednim, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio ją osłonić.

Mniej wrażliwe na mróz są równie popularne hortensje bukietowe (H. paniculata), które kwitną na pędach tegorocznych i nawet jeśli cała część nadziemna przemarznie, to w przyszłym roku krzew zakwitnie na nowych pędach.

Zielone Pogotowie / YouTube


Jak i kiedy osłaniać hortensje na zimę?

Z zabezpieczeniem krzewów hortensji nie trzeba się śpieszyć, gdyż pierwsze niewielkie przymrozki nie będą dla nich groźne. Zbyt wczesne założenie osłon opóźni tylko wejście rośliny w stan zimowego spoczynku i spowoduje, że będzie jeszcze bardziej wrażliwa, gdy nadejdą srogie mrozy.

Pod koniec listopada, gdy minusowa temperatura będzie utrzymywać się przez kilka dni, a wierzchnia warstwa gleby zmarznie na kilka cm, podstawę pnia krzewów trzeba obsypać kopczykiem kompostu lub kory sosnowej, który zabezpieczy pędy i korzenie przed zimnem.

Jak zimować hortensję rosnącą w ogrodzie (w gruncie)?

Część nadziemną rośliny trzeba owinąć 2 krotnie białą agrowłókniną i zabezpieczyć sznurkiem przed rozwijaniem. Trzeba to zrobić ostrożnie, by nie połamać kruchych pędów i nie strącić pąków. W tym celu warto wokół krzewu wbić kilka listewek (patyczków), które stworzą stelaż, na którym będzie można łatwo rozwinąć materiał. Agrowłóknina ochroni krzew przez zimnymi wiatrami!

Hortensja ogrodowa, fot. Showy Yu - Pixabay
Fot. Showy Yu/Pixabay

Pąki kwiatowe hortensji ogrodowej są bardzo wrażliwe.
Jeśli przemarzną, to obumrą, a krzew w przyszłym roku nie zakwitnie, a tylko wypuści same liście.

Jak zabezpieczyć przed mrozem hortensję w doniczce, która rośnie na balkonie lub tarasie?

Doniczkową hortensję na balkonie lub tarasie zabezpiecza się podobnie. Część nadziemną owija się agrowłókniną, a część podziemną ociepla - w tym przypadku styropianem z każdej strony doniczki, także od spodu. Doniczkę można włożyć też do dużego kartonowego pudła i ustawić w zacisznym miejscu.

Osłony zdejmuje się pod koniec kwietnia lub na początku maja. Pod kołderką z agrowłókniny będzie roślinie ciepło i przytulnie i może szybciej wznowić wegetację i wypuścić liście. Trzeba wtedy ją lekko odwinąć. Warto wtedy sprawdzać prognozę pogody na kolejne noce i jeśli zapowiadane będą przymrozki, osłony będzie trzeba zawinąć ponownie.

Wrażliwe odmiany oraz te, które zostały kupione w kwiaciarni najlepiej przechować przez zimę w nieogrzewanym pomieszczeniu!

Tekst: ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: BATURITSKII / Depositphotos oraz IrmaNijhoff / Pixabay

Autor
Zimowanie hortensji | Sprawdź, jak ją zabezpieczyć przed mrozem!
Zimowanie hortensji | Sprawdź, jak ją zabezpieczyć przed mrozem!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Barbara Stańczuk

26-08-2020 08:19

Nigdzie nie znalazłam informacji jak i czy przycinać hortensję piłkowaną Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie porady

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl