Logo
Logo

Sadzenie hortensji ogrodowej: krok po kroku i bez błędów | 4 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Sadzenie hortensji może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi wskazówkami każdy z nas może stworzyć w swoim ogrodzie prawdziwą krainę tych pięknych kwiatów. W tekście znajdziecie informacje o tym, jak przygotować glebę, kiedy najlepiej sadzić hortensje, jakie warunki są dla nich najbardziej korzystne oraz jak uniknąć najczęstszych błędów. Dowiedzcie się, jak krok po kroku stworzyć idealne warunki dla tych niezwykle dekoracyjnych roślin.

Streszczenie artykułu
Sadzenie hortensji to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i staranności. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego miejsca, które powinno być półcieniste, zasłonięte od wiatru, z dobrze przepuszczalną i żyzną glebą. Najlepszy okres do sadzenia hortensji to wiosna lub jesień. Przed sadzeniem, korzenie rośliny należy namoczyć w wodzie na około godzinę. Następnie, w wykopanym dole o głębokości około 40 cm i średnicy 50 cm, umieszcza się hortensję, dbając o to, aby szyjka korzeniowa była na poziomie gruntu. Dół wypełnia się mieszanką ziemi ogrodowej, kompostu i piasku. Po posadzeniu, roślinę obficie podlewa się i ściółkuje. W pierwszych tygodniach po posadzeniu, hortensje wymagają regularnego podlewania. Warto pamiętać, że hortensje to rośliny kwasolubne, więc zasadowa gleba może im szkodzić. Dlatego też, jeżeli gleba w ogrodzie jest zasadowa, warto zastosować specjalne preparaty kwasujące. Prawidłowo posadzona i odpowiednio pielęgnowana hortensja, z pewnością odwdzięczy się pięknym kwitnieniem.
Spis treści
Czy hortensja ogrodowa jest wieloletnia? Czy warto posadzić ją w ogrodzie? Jak i kiedy prawidłowo sadzić hortensje ogrodowe do gruntu? Termin sadzenia hortensji Najlepsze miejsce dla hortensji Wybór ziemi dla hortensji Pielęgnacja i początkowa opieka przed sadzonką

Czy warto mieć hortensję ogrodową? To pytanie retoryczne!

Hortensje ogrodowe (łac. Hydrangea macrophylla) to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych, jednak wbrew pozorom ich uprawa nie należy do najłatwiejszych. Już od wczesnej wiosny z łatwością można kupić krzewy w doniczkach. Mimo, że naturalnym terminem kwitnienia jest lipiec, to często już w kwietniu obsypane są wielkimi kwiatami. Ogrodnicy wiedzą, jak sterować uprawą w szklarni, by rośliny zakwitły wtedy, kiedy najlepiej się sprzedadzą czyli na samym początku sezonu.

Hortensje ogrodowe bardzo często w kolejnych latach po posadzeniu rosną coraz gorzej, często nie kwitną i przemarzają. Wszystko dlatego, że już podczas sadzenia popełniliśmy wiele błędów.

 

 

Jak, gdzie i kiedy sadzić hortensję ogrodową?

Podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo, by przez długie lata cieszyć się kwiatami hortensji.

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie hortensji ogrodowe?

Hortensje w doniczkach można sadzić praktycznie przez cały sezon (choć książkowym, idealnym terminem jest jesień lub wiosna). Najlepiej zbyt długo nie trzymać po zakupie rośliny w małej doniczce, w której stała w sklepie, bo znajduje się w niej niewiele podłoża. Roślina jak najszybciej powinna znaleźć się na swoim miejscu.

Gdzie najlepiej posadzić hortensję ogrodową?

Stanowisko powinno być lekko zacienione, bo hortensja ogrodowa nie lubi rosnąć w cieniu i w pełnym słońcu. Wybierz miejsce osłonięte przed silnym wiatrem, który jest głównym powodem braku kwitnienia w kolejnym sezonie. Pąki kwiatowe hortensji ogrodowej, które zawiązują się w roku poprzednik, są wrażliwe, i jeśli zmarzną, roślina nie zakwitnie.

Jaka ziemia dla hortensji będzie najlepsza?

Podłoże dla hortensji musi dobrze trzymać wilgoć, bo hortensja bardzo źle znosi przesuszenie! Dodanie materii organicznej zapewni potrzebną wilgoć i szybsze nagrzewanie się ziemi wiosną. Pamiętaj, by przed sadzeniem wykopać duży dołek (2-3 krotnie większy od bryły korzeniowej). Wsyp do niego ziemi kompostowej wymieszanej z kwaśnym torfem, bo hortensja najlepiej kwitnie, gdy odczyn podłoża jest lekko kwaśny (pH 5,5–6,0).

Jak dbać o hortensję po posadzeniu?

By hortensja obficie kwitła, trzeba zadbać o odpowiednie zasilanie specjalnym nawozem bogatym w potas (najlepiej zakwaszającym) oraz podsypywanie krzewów ściółką z kompostu. Warto pamiętać, że przycinanie nie jest potrzebne, a zbyt krótkie cięcie jest przyczyną braku kwitnienia.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Lovelymama / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie hortensji ogrodowej?

  Najlepszy czas to jesień lub wiosna, choć można je sadzić przez cały sezon.
 • Gdzie najlepiej posadzić hortensję ogrodową?

  W miejscu lekko zacienionym, osłoniętym przed silnym wiatrem.
 • Jaka ziemia jest najlepsza dla hortensji ogrodowej?

  Ziemia powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna, lekko kwaśna (pH 5,5–6,0) i dobrze trzymająca wilgoć.
 • Jak przygotować hortensję przed sadzeniem?

  Przed sadzeniem należy namoczyć korzenie w wodzie na około godzinę.
 • Jak prawidłowo posadzić hortensję?

  Wykopać dół o głębokości 40 cm i średnicy 50 cm, umieścić hortensję tak, by szyjka korzeniowa była na poziomie gruntu, wypełnić dół mieszanką ziemi ogrodowej, kompostu i piasku, a następnie obficie podlać i ściółkować.
 • Jak dbać o hortensję po posadzeniu?

  Hortensje wymagają regularnego podlewania, zasilania specjalnym nawozem bogatym w potas oraz ściółkowania kompostem. Należy unikać zbyt krótkiego przycinania.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Sadzenie hortensji ogrodowej: krok po kroku i bez błędów | 4 rzeczy, które musisz wiedzieć!
Sadzenie hortensji ogrodowej: krok po kroku i bez błędów | 4 rzeczy, które musisz wiedzieć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jolanta

25-06-2021 17:23

Witam kupilam hortensje ogrodowa, i przesadziłam do duzej donicy, po trzech tyg zaczęły zwijać się kwiaty, wyciągnęłam ją by sprawdzić co się dzieje i okazuje się że jak była wysadzona z małej donicy tak stała w dużej. Nie złapała się korzonkami ziemi.prosze o poradę co można zrobić

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl