Logo
Logo

Jak uratować hortensję z supermarketu? 5 praktycznych wskazówek!

Pytanie czytelnika: Pomocy! Kupiłam hortensję z Lidla i mam z nią sporo problemów. Roślina była w doskonałej kondycji i świetnie wyglądała, ale niestety krótko. Kilka tygodni po posadzeniu w ogródku zakończyła kwitnienie, zaczęła marnieć, więdnąć i zasychać. To już moje drugie podejście, bo w zeszłym roku zrobiłam podobnie – kupiłam hortensję w supermarkecie, wkopałam do ziemi i byłam rozczarowana. Tamta hortensja także szybko zmarniała, ale na szczęście przeżyła zimę. Niestety przemarzły jej pąki kwiatowe i nie kwitnie. Dlaczego kolejny raz mam problemy z hortensjami?

Spis treści
Jak uratować hortensję? Co zrobić, gdy więdnie i usycha? Jak dbać o hortensję z supermarketu, by długo kwitła i rosła przez lata? Czy warto kupować hortensję w supermarkecie?

Jak uratować hortensję? Co zrobić, gdy więdnie i usycha?

Kupiła Pani zapewne pięknie kwitnącą, doniczkową hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla). Jej ogromne kwiatostany kuszą kolorami, a przystępna cena czyni z zakupu prawdziwą okazję. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że te hortensje dostępne są w sprzedaży na samym początku sezonu (czasem nawet pod koniec kwietnia), są już w pełnym rozkwicie. Gdyby rośliny rosły w "naturalnym rytmie", to wypuściłyby liście w maju, a zakwitłyby dopiero w lipcu.

Ponadto hortensje w sklepie często czekają na klientów w złych warunkach, a gdy trafiają do naszych koszyków są już skrajnie wyczerpane. Nic dziwnego, że takie rośliny szybko marnieją. 

Jeśli zapewnimy hortensjom odpowiednie warunki (stanowisko półcieniste i zaciszne, kwaśną i wilgotną ziemię) i troskliwą pielęgnację (podlewanie i brak przycinania) to nawet okazy z supermarketu nie sprawią nam problemów i będą zdrowo rosły i kwitły obficie.

Jak dbać o hortensję z supermarketu?

Problemy z hortensjami z supermarketu pojawiają się zwykle po kilku tygodniach od ich kupienia. Oto kilka z nich oraz proste rady, jak im zapobiegać. Jestem przekonany, że kolejna hortensja z Lidla już Pani nie rozczaruje.

Hortensja woli cień

Niewłaściwe stanowisko to główny powód problemów w uprawie hortensji ogrodowej, która w przeciwieństwie do swoich kuzynek (hortensji bukietowej i krzewiastej) zamiast słońca woli półcień. Nadmierne nasłonecznienie powoduje powstawanie plam na liściach, więdnięcie i zasychanie rośliny.
Więcej o wymaganiach hortensji

Podlewanie jest niezbędne

Nazwa łacińska hortensji – Hydrangea – oznacza "wodny krzew", co doskonale opisuje nam jej wymagania. Hortensja bardzo lubi obfite podlewanie (ale nie lubi stać w wodzie, bo szybko gnije). Warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas upalnego lata, by ziemia wokół hortensji (w gruncie i w doniczce) była stale lekko wilgotna! Warto także pamiętać, że podlewanie jest niezbędne, by roślina mogła pobrać składniki pokarmowe zawarte w nawozach.
Więcej o podlewaniu hortensji

Hortensja nie lubi zimna

Hortensje ogrodowe wbrew swojej nazwie znacznie lepiej czują się w doniczce niż w gruncie, gdzie ich wrażliwe pąki często przemarzają zimą. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mrozowych, krzewy trzeba sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych przez silnymi, mroźnymi wiatrami oraz okrywać krzewy agrowłókniną przed nadejściem zimy. Można także przezimować hortensje w chłodnym pomieszczeniu (w temperaturze około 5 stopni).
Więcej o zimowaniu hortensji

Hortensja najlepiej rośnie w kwaśnej ziemi

Kwaśne podłoże jest niezbędne, by hortensja pięknie kwitła i zdrowo rosła. Tylko w niskim pH hortensja może pobierać z gleby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Warto regularnie stosować specjalne nawozy do hortensji, które oprócz zbilansowanego składu zawierają nawóz zakwaszający, który powoli i długo będzie obniżał odczyn podłoża.
Więcej o ziemi do hortensji

Hortensji ogrodowej nie wolno przycinać

Niepotrzebne cięcie jest głównym powodem braku kwitnienia hortensji ogrodowej. Roślina w przeciwieństwie do swoich kuzynek (hortensji bukietowej i krzewiastej) tworzy pąki kwiatowe w roku poprzedzającym kwitnienie. Kwiaty pojawiają się więc na pędach zeszłorocznych. Ich przycięcie powoduje pozbawienie rośliny pąków kwiatowych, które zawiązują się latem.
Więcej o prawidłowym cięciu hortensji ogrodowej

Czy warto kupować hortensję w supermarkecie?

Jeśli hortensja jest w dobrej cenie, zdrowa i ma dużo pąków kwiatowych, to warto ją kupić, jednak z zakupem najlepiej poczekać do końca czerwca i lipca. Rośliny te będą w dużo lepszej kondycji niż te kupione wiosną i lepiej się przyjmą.

Jeśli jesteśmy już posiadaczami hortensji z supermarketu i jesteśmy rozczarowani jej wyglądem, to warto otoczyć ją troskliwą pielęgnacją, zadbać o potrzeby (a w razie potrzeby nawet przesadzić) i dać jej szansę, by zakwitła pięknie... ale dopiero w przyszłym sezonie!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Matthias Böckel / Pixabay

Autor
Jak uratować hortensję z supermarketu? 5 praktycznych wskazówek!
Jak uratować hortensję z supermarketu? 5 praktycznych wskazówek!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl