Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Centrum ogrodnicze, supermarket czy Internet? Sprawdź, gdzie kupować rośliny

Choć jeszcze do niedawna ogrodnicy zakupy robili tylko na bazarkach i w sklepach ogrodniczych, to dzisiaj kupują rośliny dosłownie wszędzie, nawet podczas wizyty w supermarkecie spożywczym, lub nawet nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu. Porównaliśmy dla Was kilka najpopularniejszych miejsc sprzedaży roślin, by pomóc w podjęciu decyzji – gdzie kupować rośliny?

Spis treści
Gdzie kupować kwiaty? Czy warto kupować rośliny w marketach? A może lepiej wybrać zakupy online? Gdzie kupujesz rośliny? Sprawdź, czy dobrze robisz! Rośliny ze szkółek. Warto? Czy warto kupować sadzonki w centrum ogrodniczym? Gdzie kupować kwiaty online? Supermarkety i markety Dom i Ogród. Czy można im zaufać?

Gdzie kupować rośliny?

Gdy wybieramy się na zakupy w poszukiwaniu warzyw lub owoców, zwykle chcemy znaleźć jak najbardziej świeże i zdrowe produkty. Nierzadko wybieramy się na lokalne targowiska lub hurtowe punkty sprzedaży, kierując się przeświadczeniem, że owoce i warzywa oferowane bezpośrednio przez producentów i hodowców są najlepszej jakości i najzdrowsze. Chcemy je zobaczyć, dotknąć, zapytać sprzedawcę o ich smak itp.

Obecnie istnieje bardzo wiele sposobów zakupu roślin ogrodowych i nierzadko możemy zrobić to, nie wychodząc z domu i niskim kosztem. Warto jednak pamiętać, że kluczowa jest nie tylko cena, ale również jakość sadzonych roślin, od której zależy ich dobre przyjęcie się oraz kondycja w kolejnych sezonach. Nierzadko zdarza się, że rośliny kupione w okazyjnych, niskich cenach bardzo szybko tracą swój urok i chorują lub zamierają. Gdzie więc szukać pięknych i zdrowych roślin ogrodowych?

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Sklepy, szkółki, markety, a może Internet?
Wybierz jakość!

Podobną zasadę możemy także odnieść do roślin ogrodowych i ozdobnych, ponieważ najczęściej te najlepszej jakości znajdziemy w szkółkach, u hodowców lub w dużych centrach ogrodniczych z fachową obsługą. Sprzedaż w supermarketach, gdzie jakość roślin często bywa wątpliwa oraz w Internecie może wiązać się jednak z ryzykiem.

Trudno jednak wskazać jedyny słuszny i najlepszy sposób zakupu roślin oraz najlepszy/najgorszy sklep ogrodniczy. Zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem i kierować się opiniami innych. Lepiej także kupować to, co możemy sami zobaczyć na własne oczy, ocenić jakość roślin lub porozmawiać z fachowym doradcą lub hodowcą. Zmniejszy to ryzyko związane z tzw. „kupowaniem kota w worku” oraz nierzadko z koniecznością ponownego kupowania roślin, kiedy te zakupione bardzo tanio i słabej jakości - nie przyjmą się lub będą rosły bardzo słabo.

Niezależnie od miejsca, w którym robimy zakupy zwróćmy uwagę na to, by rośliny były dobrej jakości! W przypadku sklepów stacjonarnych możesz to cenić w chwili zakupu. Jeśli robisz zakupy przez internet sprawdź rośliny w chwili odebrania przesyłki i w razie problemów spisz protokół szkody.

gdzie kupować rośliny fot. CandyBoxImages - Depositphotos
Fot. CandyBoxImages - Depositphotos

Gdzie kupujesz rośliny?

Masz sprawdzony sklep internetowy lub ulubione centrum ogrodnicze? A może zawiodłeś się na dostawcy? Napisz o tym! Podziel się swoją opinią na naszym forum ogrodniczym!

/

Szkółki producenci roślin

Zalety: najniższe ceny, fachowa porada
Wady: duża odległość

Poszukując roślin, najlepiej w pierwszej kolejności wybrać się do najbliżej położonej lub innej wybranej szkółki roślin ozdobnych, czyli po prostu mniejszego lub większego gospodarstwa ogrodniczego, gdzie rośliny się produkuje (rozmnaża lub wysiewa), hoduje i sprzedaje. Co prawda, wadą tego posunięcia może być spora odległość szkółki od miejsca zamieszkania lub brak czasu, ale zalety w postaci możliwości szerokiego wyboru dobrej jakości roślin, fachowo prowadzonych i pielęgnowanych oraz otrzymania fachowej pomocy i porad oraz nierzadko także nienajgorszej ceny, rekompensują te niedogodności.

Właśnie w szkółce możemy nie tylko wybrać rośliny, na których nam zależy, ale także upewnić się, że są uprawiane zgodnie ze sztuką ogrodniczą lub odpowiednio prowadzone (z optymalnie wykształconym systemem korzeniowym) i fachowo wykopane z gruntu.

Sklepy i centra ogrodnicze

Zalety: duży asortyment, wysoka jakość, fachowa porada
Wady: wysoka cena

Szeroki wybór w połączeniu z niezłą jakością roślin i fachową obsługą to zwykle także cechy dobrych centrów ogrodniczych. Oczywiście nie każde centrum ogrodnicze specjalizuje się w sprzedaży tych samych roślin, ale warto poszukać takiego, gdzie mamy duży wybór, zdrowe, zasilane i nawadniane rośliny i fachowy personel, znający się na roślinach i potrafiący doradzić, jak odpowiednio posadzić i pielęgnować kupowane rośliny. Ponadto, w wielu centrach ogrodniczych możemy liczyć na promocyjne ceny lub inne usługi dodatkowe, np. transport roślin. Najczęściej wystarczy najpierw przejść się po terenie takiego centrum, spojrzeć na kondycję roślin i sposób ich pielęgnacji, aby wiedzieć, że warto lub nie warto zrobić tam zakupy.

Ważne: rośliny bardzo dobrej jakości nie będą tanie, ale często można skorzystać np. z sezonowych promocyjnych cen oferowanych w szkółkach lub centrach ogrodniczych.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Rośliny z Internetu

Zalety: niska cena, duży wybór, rzadkie rośliny
Wady: długi czas oczekiwania, ryzyko uszkodzenia roślin w czasie transportu

W dzisiejszych czasach rośliny można kupić także siedząc przed ekranem komputera, korzystając z internetowych ofert sprzedaży roślin. I z pozoru nie ma tym nic złego, ale trzeba się liczyć z niepewnością, czy to co widzimy na obrazku i kupujemy w ciemno, będzie takie, jakiego sobie życzymy. Trzeba także wziąć pod uwagę, że nie zawsze wiemy skąd w rzeczywistości są transportowane (często z innych stref klimatycznych) zamówione rośliny i w jakim stanie do nas dotrą oraz jak zareagują na nowe warunki po posadzeniu.

Oczywiście, trzeba podkreślić, że istnieją dobre sklepy internetowe, które oferują sprawdzone rośliny wysokiej jakości, a na dodatek fachowo zabezpieczone na czas dostawy. Warto po prostu pamiętać, że rośliny kupowane przez Internet, mimo niskich cen (lub co gorsze, wcale nie małych) mogą nas rozczarować, ponieważ tak naprawdę wiemy o nich tylko tyle ile pokazano na zdjęciach lub napisano w opisie na stronach internetowych (a bardzo często są to tylko zdjęcie poglądowe, które nie przedstawiają rośliny, która jest do nas wysyłana). 

Supermarkety i markety Dom i Ogród

Zalety: niska cena
Wady: brak doradców, błędnie oznaczone rośliny

Wcale nie mniejszym ryzykiem może okazać się kupowanie roślin w okazjonalnych promocjach w supermarketach czy centrach handlowych. Nie ma oczywiście żadnej zasady, że rośliny tam kupione muszą być zawsze złej jakości, ale warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Rzadko zdarza się, by rośliny oferowane w marketach, były fachowo pielęgnowane (choćby podlewane). Efektem tego jest marny widok, zasuszonych roślin, np. popularnych żywotników, które po kilku dniach czy tygodniach straszą już zamiast zachęcać. Oczywiście zaletą są niskie ceny i rzeczywiście można skorzystać i kupić niezłe rośliny, ale trzeba być ostrożnym i przyjrzeć się takim roślinom – czy nie są zasuszone, czy nie mają oznak chorób, czy okazy tzw. kopane z gruntu i wsadzone do donic, nie mają obciętych korzeni (zwykle dotyczy to choinek).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Wavebreakmedia / Depositphotos

Autor
Centrum ogrodnicze, supermarket czy Internet? Sprawdź, gdzie kupować rośliny
Centrum ogrodnicze, supermarket czy Internet? Sprawdź, gdzie kupować rośliny
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)