Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Brązowe plamy na hortensji | Przyczyny i rozwiązania

Brązowe plamy na hortensjach Hortensje to niewielkie krzewy o ogromnej popularności, którą zawdzięczają swojemu niezwykle efektownemu wyglądowi. Pięknie wybarwione liście, duże kwiatostany o różnych barwach i przyjemnym zapachu sprawiają, że hortensje stanowią wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Zwłaszcza że nie są wymagające w uprawie. Zdarza się jednak, że roślina traci na urodzie na skutek brązowych plam. Skąd się biorą? Jak sobie radzić z plamami na kwiatach i liściach hortensji?

Spis treści
Dlaczego liście i kwiaty hortensji mają brązowe plamy? Jak zapobiegać pojawianiu się plam? Jakie choroby atakują hortensje i jak z nimi walczyć? Choroby odpowiedzialne za brązowe plamy na liściach hortensji Choroba powodująca brązowe plamy na kwiatach hortensji

Dlaczego hortensjom brązowieją liście i kwiaty?

Plamy na liściach i kwiatach hortensji mogą mieć różne przyczyny, ale zazwyczaj świadczą o nieprawidłowej pielęgnacji roślin lub o chorobach i osłabionej kondycji. Najczęstszymi powodami ich występowania mogą zatem być:

  • nieprawidłowe nawadniania;
  • niewłaściwe stanowisko;
  • choroby grzybowe;
  • złe nawożenie.

Pojawiające się plamy na liściach lub kwiatach są oznaką, że z rośliną dzieje się coś niedobrego, dlatego trzeba jak najszybciej znaleźć przyczynę i zadbać o hortensje.

Jak zapobiegać pojawianiu się plam na hortensjach?

Podstawą powinna być odpowiednia pielęgnacja hortensji, która zapewni jej zdrowy wzrost, lepszą kondycję i wysoką odporność na niekorzystne czynniki. Plamy na liściach i kwiatach często pojawiają się przy zbyt intensywnym nawożeniu, dlatego podstawą jest stosowanie nawozów do hortensji dokładnie według zaleceń producenta. Ważne jest również właściwe stanowisko, gdyż nadmierne promieniowanie słoneczne może poparzyć delikatne liście i kwiaty hortensji.

Niezbędne jest także zapewnienie roślinom odpowiedniego podłoża do hortensji (lekkiego, żyznego i kwaśnego). Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu hortensji, tak by podłoże było zawsze lekko wilgotne, bo hortensje uwielbiają wodę. Należy również zapobiegać nagłym wahaniom wilgotności, dlatego dobrze jest ściółkować podłoże wokół hortensji. Słoma lub kora zatrzyma w glebie wodę, umożliwiając roślinom lepszy wzrost.  

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Choroby odpowiedzialne za brązowe plamy na liściach hortensji  

Przyczyny
Brązowe plamy na liściach hortensji zazwyczaj świadczą o chorobie grzybowej, a dokładniej plamistość liści hortensji lub antraknoza hortensji. W pierwszym przypadku plamy są niewielkie i pojawiają się na dole rośliny, a z czasem rozprzestrzeniają się ku wierzchołkowi. Choroba atakuje rośliny, które są narażone na nadmierną wilgoć. W przypadku antraknozy plamy są większe, mają nieregularny kształt i mogą pojawić się również na kwiatach. Atakuje podczas ciepłego i wilgotnego okresu.

Rozwiązanie
Rozwiązaniem jest usuwanie i niszczenie zarażonych liści lub całych pędów, aby choroba się nie rozprzestrzeniała. Ważne są również prawidłowe warunki uprawy oraz dbanie, aby podczas podlewania nie moczyć liści.  

Preparat na choroby hortensji
Preparat na choroby hortensji
Substral Saprol - Dom, Ogród, Balkon. Środek grzybobójczy do róż, rododendronów, hortensji, kwiatów i roślin kwitnących. Gotowy do bezpośredniego użycia. Wykorzystywany interwencyjnie i zapobiegawczo. Działa natychmiast po zastosowaniu oraz zapewnia ochronę przed nowymi infekcjami do 3 tygodni. Zwalcza plamistości liści, mączniaka, antraknozę i inne choroby grzybowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Nawóz płynny do hortensji
Nawóz wzmacniający hortensje
Nawóz płynny do hortensji zapewnia zdrowy wzrost i bujne kwitnienie oraz powstawanie nowych pąków kwiatowych wszystkich odmian hortensji. Odżywia hortensję we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas. Zawiera dodatkowo mikroskładniki: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Choroba powodująca brązowe plamy na kwiatach hortensji

Przyczyny
Brązowe plamy na kwiatach to zazwyczaj objaw chorób grzybowych. Szara pleśń objawia się drobnymi plamkami na kwiatach, pędach i liściach. Plamy dość szybko się powiększają, doprowadzając do osłabienia i obumierania roślin. Przyczyną jest nadmierna wilgotność oraz zbytnie zagęszczenie roślin.

Rozwiązanie
Dlatego liście należy delikatnie przerzedzać np. przycinając wybrane pędy. Równie ważne jest, aby podlewając roślinę, wodę kierować na podłoże, a nie na liście lub kwiaty. Podlewanie powinno odbywać się wczesnym rankiem, aby hortensja zdążyła przeschnąć przed nocą.


Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.

Autor
Brązowe plamy na hortensji | Przyczyny i rozwiązania
Brązowe plamy na hortensji | Przyczyny i rozwiązania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl