Logo
Logo
5
Okazje

Dlaczego hortensja traci kolor? Sprawdź 4 przyczyny!

Hortensje to niewielkie krzewy o pięknych, dużych kwiatostanach. Swój niesamowity wygląd i niepowtarzalny urok zawdzięczają przede wszystkim wspaniałemu wybarwieniu. Uprawa hortensji nie jest trudna, ale wymaga ona odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Hortensja może być uprawiania bezpośrednio w gruncie lub w donicach. Zdarza się jednak, że kwiaty hortensji tracą kolor. Co jest przyczyną? Co zrobić, gdy hortensja traci kolor?

 

Niewłaściwe pH gleby

Hortensje ogrodowe mają ścisłe wymagania co do kwasowości podłoża, na którym rosną. Określone pH wpływa bezpośrednio na barwę kwiatów oraz liści: bardziej kwaśne pozwala uzyskać mocno niebieskie kwiaty, a lekko zasadowe zapewni różową barwę, chociaż zależy to oczywiście od odmiany, która zostanie zasadzona. Trzeba jednak pamiętać, że hortensje lubią lekko kwaśne podłoże (pH od 4,5 do 6,5), a to oznacza, że do podłoża warto dodawać torf, który pozwoli utrzymać odpowiednią kwasowość. Warto też przed nasadzeniem wykorzystać kwasomierz do gleby i sprawdzić pH podłoża, a następnie je odpowiednio przygotować, dodając np. nawozy zakwaszające.

Nawóz zakwaszający do hortensji - zmienia kolor kwiatów z różowego na niebieski
Nawóz zakwaszający do hortensji Zmienia kolor kwiatów z różowego na niebieski
NOWOŚĆ! Specjalna formuła nawozi i zakwasza jednocześnie. Nawóz długo działający, skonstruowany tak, by zapewnić bujne i długotrwałe kwitnienie hortensji. W skład wchodzą dwa oddzielne nawozy, które dostarczają składniki odżywcze i obniżają pH (zakwaszanie), a tym samym tworzą optymalne warunki dla rozwoju hortensji. Zapewnia długotrwałe efekty. Działa trzy razy dłużej niż tradycyjny granulat. Nawóz jest bardzo dobrze przyswajalny, aż 70% składników jest absorbowany przez roślinę. Wystarczy jedno nawożenie w sezonie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Szkodniki na hortensjach  

Jedną z częstszych przyczyn utraty kolorów kwiatów i liści przez hortensje są szkodniki. Szczególnym problemem jest przędziorek chmielowiec, który szczególnie lubi bytować na hortensjach. Wysysa soki z liści, co powoduje osłabienie kondycji kwiatów i zahamowanie kwitnienia lub utratę kolorów kwiatów. Występuje od maja do sierpnia, żerując na spodniej części liści. Objawem charakterystycznym są drobne pajęczynki na liściach, które z czasem żółkną i opadają. Jedynym skutecznym sposobem jest Ortus 05 SC – środek na przędziorki, którym należy wykonywać opryski.

Nieprawidłowa pielęgnacja  

Obfitość kwitnienia i wybarwienie kwiatów zależy również od właściwej pielęgnacji hortensji przez cały okres. Odpowiednie stanowisko o właściwym nasłonecznieniu, zapewnienie stałej wilgotności podłoża oraz nawożenie. Dobrze sprawdza się obornik i kompost, a więc nawozy naturalne oraz nawozy fosforowo-potasowe, czyli nawozy jesienne, które nie zawierają azotu. Wpływają one pozytywnie na zawiązywanie kwiatów w kolejnym sezonie oraz poprawiają mrozoodporność hortensji. Właściwa pielęgnacja zapewnia roślinom lepszą kondycję, dzięki czemu lepiej znoszą niekorzystne warunki zewnętrzne i są bardziej odporne na choroby i szkodniki, co przekłada się na ładniejszy wygląd.  
 ▶ Dowiedz się więcej, jak pielęgnować hortensję ogrodową i bukietową

Naturalne odbarwienia kwiatów hortensji

Zmiana ubarwienia kwiatów nie musi być czymś niepokojącym. Wiele odmian hortensji bukietowych zmienia swa barwę wraz z upływem czasu i po kilku latach od nasadzenia kwiaty mogą wyglądać inaczej niż na początku uprawy. Również podczas kwitnienia kolor kwiatów może się zmieniać. Tak jest w przypadku np. Pinky Vinky, czy Limelight. Niektóre odmiany charakteryzują się jasnym kolorem, który czasem interpretowany jest jako nieprawidłowy np. Grandiflora. Dlatego przed zakupem hortensji ogrodowej warto poczytać nieco o wybranej odmianie i sprawdzić jej cechy charakterystyczne, co pozwoli uniknąć niespodzianek w uprawie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: pixel2013 / Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu