Niewłaściwe pH gleby
Hortensje ogrodowe mają ścisłe wymagania co do kwasowości podłoża, na którym rosną. Określone pH wpływa bezpośrednio na barwę kwiatów oraz liści: bardziej kwaśne pozwala uzyskać mocno niebieskie kwiaty, a lekko zasadowe zapewni różową barwę, chociaż zależy to oczywiście od odmiany, która zostanie zasadzona. Trzeba jednak pamiętać, że hortensje lubią lekko kwaśne podłoże (pH od 4,5 do 6,5), a to oznacza, że do podłoża warto dodawać torf, który pozwoli utrzymać odpowiednią kwasowość. Warto też przed nasadzeniem wykorzystać kwasomierz do gleby i sprawdzić pH podłoża, a następnie je odpowiednio przygotować, dodając np. nawozy zakwaszające.
Szkodniki na hortensjach
Jedną z częstszych przyczyn utraty kolorów kwiatów i liści przez hortensje są szkodniki. Szczególnym problemem jest przędziorek chmielowiec, który szczególnie lubi bytować na hortensjach. Wysysa soki z liści, co powoduje osłabienie kondycji kwiatów i zahamowanie kwitnienia lub utratę kolorów kwiatów. Występuje od maja do sierpnia, żerując na spodniej części liści. Objawem charakterystycznym są drobne pajęczynki na liściach, które z czasem żółkną i opadają. Jedynym skutecznym sposobem jest Ortus 05 SC – środek na przędziorki, którym należy wykonywać opryski.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nieprawidłowa pielęgnacja
Obfitość kwitnienia i wybarwienie kwiatów zależy również od właściwej pielęgnacji hortensji przez cały okres. Odpowiednie stanowisko o właściwym nasłonecznieniu, zapewnienie stałej wilgotności podłoża oraz nawożenie. Dobrze sprawdza się obornik i kompost, a więc nawozy naturalne oraz nawozy fosforowo-potasowe, czyli nawozy jesienne, które nie zawierają azotu. Wpływają one pozytywnie na zawiązywanie kwiatów w kolejnym sezonie oraz poprawiają mrozoodporność hortensji. Właściwa pielęgnacja zapewnia roślinom lepszą kondycję, dzięki czemu lepiej znoszą niekorzystne warunki zewnętrzne i są bardziej odporne na choroby i szkodniki, co przekłada się na ładniejszy wygląd.
▶ Dowiedz się więcej, jak pielęgnować hortensję ogrodową i bukietową
Naturalne odbarwienia kwiatów hortensji
Zmiana ubarwienia kwiatów nie musi być czymś niepokojącym. Wiele odmian hortensji bukietowych zmienia swa barwę wraz z upływem czasu i po kilku latach od nasadzenia kwiaty mogą wyglądać inaczej niż na początku uprawy. Również podczas kwitnienia kolor kwiatów może się zmieniać. Tak jest w przypadku np. Pinky Vinky, czy Limelight. Niektóre odmiany charakteryzują się jasnym kolorem, który czasem interpretowany jest jako nieprawidłowy np. Grandiflora. Dlatego przed zakupem hortensji ogrodowej warto poczytać nieco o wybranej odmianie i sprawdzić jej cechy charakterystyczne, co pozwoli uniknąć niespodzianek w uprawie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: pixel2013 / Pixabay