Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Które hortensje nie przemarzają? Jak wybrać mrozoodporną?

Pytanie czytelnika: Zamierzam posadzić w ogrodzie hortensje. Słyszałam jednak, że mimo okrywania ich na zimę, nierzadko przemarzają. Którą odmianę wybrać?

Które hortensje są wrażliwe a które odporne na mrozy?

Hortensje są bardzo odporne na mróz, ale niektóre gatunki (i odmiany) są bardziej mrozoodporne niż inne.  Ogólnie rzecz biorąc, hortensje ogrodowe, krzewiaste i bukietowe są dość mrozoodporne i mogą przetrwać w nawet duże mrozy pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone na zimę. Warto pamiętać, że młode rośliny są bardziej wrażliwe na mróz niż starsze, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć, zwłaszcza w pierwszych latach ich uprawy.

Make Your Life Greener / YouTube


Która hortensja może przemarzać?

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) kwitnie z pąków zawiązanych poprzedniego lata. Faktycznie, delikatne pąki tego krzewu zazwyczaj przemarzają i nie zakwitają w kolejnym sezonie, mimo że krzew bardzo ładnie odbija i wytwarza masę liści. Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej.

Najlepiej posadzić jedną z dwóch hortensji kwitnących na tegorocznych pędach, które nie przemarzają!

Hortensja drzewiasta, krzewiasta (H. arborescens) ‘Anabelle’ – osiąga 1–1,5 m wysokości. Białe półkoliste kwiatostany pojawiają się od VI do VIII. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte. Młode gałązki wymagają czasami podpór, aby podtrzymać ciężkie kwiatostany. Dowiedz się więcej

Hortensja bukietowa (H. paniculata) – występuje w kilku odmianach. ‘Limelight’ i ‘Tardiva’ mają białe kwiaty, ‘Pink Diamond’ różowe. Hortensje te dorastają nawet do 3 m wysokości. Dobrze rosną na słońcu i w półcieniu i są mrozoodporne. Kwitną od VIII do X, a kształt kwiatostanów jest stożkowaty. Dowiedz się więcej

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom
Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcia: Manuel-H / Pixabay oraz Małgorzata Szymańska

 

Autor
Które hortensje nie przemarzają? Jak wybrać mrozoodporną?
Które hortensje nie przemarzają? Jak wybrać mrozoodporną?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz