Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
42
Okazje

Choroby hortensji | Objawy i zwalczanie

Hortensje to niezwykle popularne krzewy, które wspaniale zdobią trawniki i rabaty. Z powodzeniem mogą być uprawiane również w donicach. Duże kwiatostany o wspaniałych barwach przyciągają wzrok i dodają ogrodowi uroku. Jednak, aby tak było, hortensje muszą być w dobrej kondycji oraz zdrowe. Twoje hortensje chorują? Sprawdź, co je niszczy i jak im pomóc?

 

Skąd się biorą choroby hortensji?

Wbrew powszechnemu przekonaniu najczęstszą przyczyną chorób hortensji nie są patogeny tylko nieprawidłowa pielęgnacja. Źle dobrane stanowisko, niewłaściwa wilgotność podłoża i przede wszystkim nieprawidłowe nawożenie to najczęstsza przyczyna chorób hortensji.

Nadmierne lub niedostateczne nawożenie, czy nawozy źle dobrane to prosty sposób na osłabienie kondycji roślin, która może powodować różnorodne objawy. Dodatkowo nieprawidłowa pielęgnacja sprawia, że hortensje są bardziej podatne na działanie patogenów i szkodników. Dlatego podstawą jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu.  


Zielone Pogotowie / YouTube


Jak rozpoznać choroby hortensji i jak je zwalczać?  

Kluczem do rozwiązywania wszelkich problemów z roślinami jest znalezienie źródła kłopotów. Dlatego w przypadku pojawienia się nietypowych objawów, warto dokładnie przyjrzeć się zmianom, oglądając całą roślinę – kwiaty, liście wraz z ich spodnimi częściami oraz łodygi. Jakie są najczęstsze problemy w uprawie hortensji? Sprawdź poniżej!

Choroby grzybowe i infekcje | Objawy na hortensjach

Szara pleśń
Najpierw na liściach pojawiają się wodniste plamy, które z czasem rozprzestrzeniają się na pozostałe części hortensji. Następnie zaobserwować można charakterystyczny szarawy nalot, który grubieje, doprowadzając do brunatnienia i zamierania liści i kwiatów.  

Mączniak prawdziwy
Charakterystycznym objawem jest biały nalot przypominający watę lub pajęczynę. Najpierw pojawia się punktowo na liście, żeby z czasem pokryć je w całości, co powoduje brązowienie liści. Zostaje spowolniony wzrost hortensji, a pędy na wierzchołku mogą być zdeformowane.  

Plamistość liści
Niewielkie plamy o nieregularnym kształcie pojawiają się na liściach. Z czasem się powiększają i zmieniają kolor na żółty lub jasnobrązowy, a następnie brunatnieją. W efekcie zainfekowane liście obumierają, a hortensja wolniej rośnie i jest mocno osłabiona.  

Zgnilizna korzeni
Dotyczy głównie hortensji pnących ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy i brak jego rozwoju, nowa roślina szybko więdnie i obumiera. W tym przypadku żadne zabiegi nie pomogą, a roślina jest nie do odratowania.  

 

Preparat na choroby hortensji
Preparat na choroby hortensji
Substral Saprol - Dom, Ogród, Balkon. Środek grzybobójczy do róż, rododendronów, hortensji, kwiatów i roślin kwitnących. Gotowy do bezpośredniego użycia. Wykorzystywany interwencyjnie i zapobiegawczo. Działa natychmiast po zastosowaniu oraz zapewnia ochronę przed nowymi infekcjami do 3 tygodni. Zwalcza plamistości liści, mączniaka, antraknozę i inne choroby grzybowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Nawóz płynny do hortensji
Nawóz wzmacniający hortensje
Nawóz płynny do hortensji zapewnia zdrowy wzrost i bujne kwitnienie oraz powstawanie nowych pąków kwiatowych wszystkich odmian hortensji. Odżywia hortensję we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas. Zawiera dodatkowo mikroskładniki: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Co zrobić w przypadku chorób infekcyjnych hortensji?  

  1. Porażone części hortensji należy jak najszybciej usunąć i spalić (nie należy ich wrzucać do kompostu, gdyż mogą doprowadzić do zarażenia kolejnych roślin podczas nawożenia).
  2. Dodatkowo rośliny należy opryskać środkami grzybobójczymi (fungicydami) dokładnie według zaleceń producenta. Zazwyczaj jeden oprysk nie wystarczy, a zabieg trzeba powtarzać mniej więcej po tygodniu.
  3. Warto również zastosować nawozy wieloskładnikowe, aby wzmocnić roślinę oraz opryski z gnojówek, które zadziałają profilaktycznie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ariane Kinde / Pixabay

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu