Skąd się biorą choroby hortensji?
Wbrew powszechnemu przekonaniu najczęstszą przyczyną chorób hortensji ogrodowych, hortensji bukietowych jak i hortensji krzewiastych nie są patogeny, tylko nieprawidłowa pielęgnacja. Źle dobrane stanowisko, niewłaściwa wilgotność podłoża i przede wszystkim nieprawidłowe nawożenie to najczęstsza przyczyna chorób hortensji. Źle dobrane nawozy i ich dawki to prosta droga do osłabienia roślin, a to sprawia, że hortensje są bardziej podatne na działanie patogenów i szkodników. Dlatego podstawą jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu.
Jak rozpoznać choroby grzybowe hortensji i jak je zwalczać?
Kluczem do rozwiązywania wszelkich problemów z roślinami jest znalezienie źródła kłopotów. Dlatego w przypadku pojawienia się nietypowych objawów, warto dokładnie przyjrzeć się zmianom, oglądając całą roślinę – kwiaty, liście wraz z ich spodnimi częściami oraz łodygi. Sprawdź, jakie objawy wywołują poszczególne choroby:
Szara pleśń
Najpierw na liściach pojawiają się wodniste plamy, które z czasem rozprzestrzeniają się na pozostałe części hortensji. Następnie zaobserwować można charakterystyczny szarawy nalot, który grubieje, doprowadzając do brunatnienia i zamierania liści i kwiatów.
Mączniak prawdziwy
Charakterystycznym objawem jest biały nalot przypominający watę lub pajęczynę. Najpierw pojawia się punktowo na liście, żeby z czasem pokryć je w całości, co powoduje brązowienie liści. Zostaje spowolniony wzrost hortensji, a pędy na wierzchołku mogą być zdeformowane.
Plamistość liści
Niewielkie plamy o nieregularnym kształcie pojawiają się na liściach. Z czasem się powiększają i zmieniają kolor na żółty lub jasnobrązowy, a następnie brunatnieją. W efekcie zainfekowane liście obumierają, a hortensja wolniej rośnie i jest mocno osłabiona.
Zgnilizna korzeni
Dotyczy głównie hortensji pnących ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy i brak jego rozwoju, nowa roślina szybko więdnie i obumiera. W tym przypadku żadne zabiegi nie pomogą, a roślina jest nie do odratowania.
Co zrobić w przypadku chorób infekcyjnych hortensji?
- Porażone części hortensji należy jak najszybciej usunąć i spalić (nie należy ich wrzucać do kompostu, gdyż mogą doprowadzić do zarażenia kolejnych roślin podczas nawożenia).
- Dodatkowo rośliny należy opryskać środkami grzybobójczymi (fungicydami) dokładnie według zaleceń producenta. Zazwyczaj jeden oprysk nie wystarczy, a zabieg trzeba powtarzać mniej więcej po tygodniu.
- Warto również zastosować nawozy wieloskładnikowe, aby wzmocnić roślinę oraz opryski z gnojówek, które zadziałają profilaktycznie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ariane Kinde / Pixabay