Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold' (Euonymus fortunei 'Emerald Gold') to zimozielony krzew o okrągłych, zielonych pędach. Dorasta nawet do 3 m wysokości. Jego liście są jajowate lub eliptyczne, grube, o długości 2-4 cm. Mają kolor zielony i żółte brzegi.

Zimą czerwienieją. Im zimniej, tym czerwień bardziej intensywna. Kwiaty trzmieliny Fortune'a 'Emerald Gold' są zielonkawobiałe, skupione w dość gęste kwiatostany.

Uprawa trzmieliny Fortune'a 'Emerald Gold'

Roślina lubi gleby żyzne, próchniczne, przewiewne, dostatecznie wilgotne. Dobrze czuje się na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych. Kwitnie w lipcu. Jest odporna na mróz, jednak podczas ostrej zimy może przemarznąć.

Należy ciąć ją trzy razy w roku (wiosną, w czerwcu i pierwszej połowie sierpnia), aby pędy zdążyły przygotować się do zimy i aby się nie rozrosły. Same się bowiem zakorzeniają, tworzą również korzenie przybyszowe.

Zastosowanie trzmieliny

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold' wykorzystywana jest jako roślina okrywowa i zadarniająca, można z niej uformować gęsty żywopłot obwódkowy wokół innych nasadzeń. Można ją również sadzić pod koronami drzew, na które wspina się do wysokości około trzech metrów.