Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) odmiana 'Emerald 'n' Gold' to krzew z rodziny dławiszowatych (Celastraceae).

Trzmielina jest rośliną zimozieloną. Jej pędy posiadają cechy pnącza – przez długi czas pozostają zielone i płożą się po ziemi. W momencie napotkania na przeszkodę (większe kamienie, pnie drzew) wspinają się po nich mogąc wtedy osiągnąć nawet 3 m. wysokości.

Odmiana 'Emerald 'n' Gold' ma wolny wzrost i wyróżnia się ozdobnymi liśćmi – są one drobne (2-4 cm dł.), o kształcie jajowatym lub eliptycznym i są dość grube, a blaszka liściowa jest koloru zielonego z wyraźnym, grubym, żółtym obrzeżeniem. Jesienią trzmielina przebarwia się na czerwono – im zimniej, tym czerwień jest bardziej intensywna.

Trzmielina Fortune'a kwitnie w lipcu. Kwiaty odmiany 'Emerald 'n' Gold' są zielonkawo-białe, skupione w dość gęste kwiatostany. 

Wymagania i uprawa

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n' Gold' dobrze się czuje zarówno na stanowiskach nasłonecznionych jak i półcienistych. Roślina powinna być sadzona w ziemi żyznej, próchnicznej, przewiewnej i dostatecznie wilgotnej.

Trzmieliny Fortune'a są średnio odporne na mróz i podczas ostrych zim mogą przemarznąć – są polecane do sadzenia w ogrodach, w cieplejszych regionach Polski, a i wtedy warto je okrywać agrowłókniną zimową.

Trzemielinę Fortune'a należy ciąć, a niektórzy zalecają to robić nawet trzy razy w roku (wiosną, w czerwcu i pierwszej połowie sierpnia), aby pędy zdążyły przygotować się do zimy i aby się za bardzo nie rozrosły.

Zastosowanie

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n' Gold' najczęściej wykorzystywana jest jako ciekawa roślina okrywowa, a nawet zadarniająca. Doskonale sobie radzi pod koronami drzew.

Z krzewu można również formować niski, gęsty żywopłot, który sprawdzi się jako roślina na obwódkę rabaty, przy ścieżkach czy podjazdach.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie: wjarek/Depositphotos