Logo
Logo

Trzmielina Fortune'a 'Emerald n Gold' (Euonymus fortunei 'Emerald Gold')

Trzmielina Fortune'a 'Emerald n Gold' (Euonymus fortunei 'Emerald Gold') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: przewiewna, żyzna, próchniczna, świeża, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: białe, zielonkawe
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: płożący, pnącze
 • Wysokość: 40 cm (3 m gdy posiada podporę)
 • Okres kwitnienia: VII
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, rabaty, roślina okrywowa, pod koronami drzew, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Gdzie kupić?

  Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) odmiana 'Emerald n Gold' nazywana też 'Emerald Gold', to krzew z rodziny dławiszowatych (Celastraceae).

  Wygląd odmiany trzmieliny 'Emerald n Gold'

  Trzmielina Fortune'a jest krzewiastą rośliną osiągającą ok 40 cm. wysokości, przy czym jej pędy posiadają cechy pnącza – w momencie napotkania na przeszkodę (większe kamienie, pnie drzew) wspinają się po nich korzeniami przybyszowymi, mogąc osiągać do 3 m wysokości. Jest to roślina zimozielona.

  Odmiana 'Emerald n Gold' ma wolny wzrost i wyróżnia się ozdobnymi liśćmi – są one drobne (2-4 cm dł.), o kształcie jajowatym lub eliptycznym i są dość grube, a blaszka liściowa jest koloru zielonego z wyraźnym, grubym, żółtym obrzeżeniem. Jesienią trzmielina lekko przebarwia się na różowo-czerwony kolor (im zimniej, tym czerwień jest bardziej intensywna).

  Trzmielina Fortune'a kwitnie w lipcu. Kwiaty odmiany 'Emerald n Gold' są zielonkawo-białe, skupione w dość gęste kwiatostany. 

  Wymagania i uprawa trzmieliny Fortune'a 'Emerald n Gold'

  Trzmielina Fortune'a 'Emerald n Gold' dobrze się czuje zarówno na stanowiskach nasłonecznionych jak i półcienistych. Roślina powinna być sadzona w ziemi żyznej, próchnicznej, przewiewnej i umiarkowanie wilgotnej. Trzmieliny Fortune'a są średnio odporne na mróz

  Pielęgnacja trzmieliny Fortune'a 'Emerald n Gold'

  Podczas ostrych zim trzmielina Fortune'a może przemarznąć, dlatego jest polecana do sadzenia w cieplejszych regionach Polski, a i wtedy warto ją okrywać agrowłókniną zimową..

  Roślinę zaleca się ciąć, a niektórzy zalecają to robić nawet trzy razy w roku (wiosną, w czerwcu i pierwszej połowie sierpnia), aby pędy zdążyły przygotować się do zimy i aby się za bardzo nie rozrosły.

  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
  Przeczytaj także
  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

  Zastosowanie trzmieliny Fortune'a 'Emerald n Gold'

  Trzmielina Fortune'a 'Emerald n Gold' jest najpopularniejszą odmianą trzmieliny o żółtawych liściach. Najczęściej wykorzystuje się ją jako ciekawą roślinę okrywową, a nawet zadarniającą – doskonale sobie radzi pod koronami drzew. Z krzewu można również formować niski, gęsty żywopłot, który sprawdzi się jako roślina na obwódkę rabaty, przy ścieżkach czy podjazdach.

  Trzmielina Fortune'a nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

  Gdzie kupić odmianę 'Emerald n Gold'?

  Sadzonki tej trzmieliny można znaleźć w wielu szkółkach roślin ozdobnych, centrach ogrodniczych jak i w większych supermarketach z działami ogrodniczymi, ponieważ to popularna odmiana. Łatwo zamówimy ją też przez Internet, np. w sklepach:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: wjarek / Depositphotos, iVerde

  Autor
  Trzmielina Fortune'a 'Emerald n Gold'
  Trzmielina Fortune'a 'Emerald n Gold'
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl