Logo
Logo

Żywopłot z trzmieliny | Jak założyć? Jak pielęgnować?

Trzmielina to niezwykle ozdobne, niewielkie krzewy, które wspaniale wyglądają. Można ją z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, a także w donicach na balkonie lub tarasie. Trzmielinę można łatwo formować, gdyż roślina dobrze znosi cięcie. Dlatego krzaczki trzmieliny często wykorzystywane są na niewielki żywopłot, oddzielający poszczególne części ogrodu lub są sadzone przy płocie, co ułatwia stworzenie żywopłotu.

Jak sadzić trzmielinę na żywopłot? Jak dbać o żywopłot z trzmieliny?  

Spis treści
Jak wygląda żywopłot z trzmieliny?
Jak i kiedy sadzić żywopłot z trzmieliny?
Jaki pielęgnować żywopłot z trzmieliny?

Jak wygląda żywopłot z trzmieliny?  

Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) to niezwykle ozdobny krzew o pięknym wybarwieniu liści, które są jej główną ozdobą. Liście są małe, błyszczące, o eliptycznym kształcie. W zależności od odmiany mogą mieć barwę zieloną, zielono-żółtą lub zielono-kremową. Wygląd trzmieliny różni się w zależności od odmiany, ale warto wiedzieć, że rośliny te nie gubią liści jesienią, więc pięknie wyglądają również zimą, nadając ogrodowi magicznego wyglądu.

Trzmielina jest więc doskonałą rośliną, jeśli zależy nam na zimozielonym żywopłocie. Kwitnienie odbywa się w kwietniu, a niepozorne kwiaty tworzą baldachogrona. Jesienią pojawiają się owoce, które z początku są zielone, a z czasem przebarwiają się na różowo lub czerwono. Ich kształt przypomina kwiaty, więc owoce stanową dodatkową dekorację trzmielin.

Jak założyć żywopłot z trzmieliny?  

Termin
Trzmieliny najlepiej sadzić wiosną – od marca do maja lub jesienią aż do końca listopada.

Miejsce
Trzmielina jest odporna na większość szkodników i choroby, a także niekorzystne warunki zewnętrzne. Trzeba jej jednak zapewnić żyzne, próchnicze podłoże o dość dużej wilgotności, gdyż trzmielina źle znosi suszę. Glebę należy dobrze przygotować, usuwając chwasty i dodając do niej kompostu, aby zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych.

Sadzenie
Sadzonki należy umieszczać w dołkach w odległości około 40 cm od siebie, gdyż krzaczki się mocno rozrastają. Na koniec żywopłot trzeba podlać, uważając, aby nie zalać zielonych części.

Murator tv / YouTube


Pielęgnacja żywopłotu z ligustru

Ochrona przez mrozem
Trzmieliny nie są odporne na duże mrozy, dlatego na zimę warto je delikatnie okryć i ściółkować, aby uniknąć przemarznięcie. Z tego samego powodu, trzmieliny najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych od zimnego wiatru.

Ściółkowanie
Dodatkowo ściółkowanie zmniejszy parowanie wody z gleby, a trzmielina lubi stale wilgotną glebę, dlatego podczas suszy należy ją podlewać.

Nawożenie
Co najmniej raz w roku należy zastosować nawozy organiczne np. kompost lub nawozy wieloskładnikowe. Dobrze sprawdzą się gotowe nawozy do roślin zielonych. Nawozy należy zastosować w marcu, a ostatnie nawożenie należy przeprowadzić w sierpniu.

Cięcie
Trzmielina Fortune'a nie potrzebuje cięcia, ale można ją formować (skracać pędy) wczesną wiosną.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: drobacphoto / Depositphotos

Autor
Żywopłot z trzmieliny | Jak założyć? Jak pielęgnować?
Żywopłot z trzmieliny | Jak założyć? Jak pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz