Żywopłot podokapowy i jego funkcje w ogrodzie

Żywoplot podokapowy i jego funkcje w ogrodzie fot. Pixabay

Prezentujemy kilka gatunków roślin idealnych na żywopłot podokapowy – aby był bardziej urozmaicony, można wybrać do swojego ogrodu gatunki o zróżnicowanych porach kwitnienia, fakturach liści, pokroju i kolorystyce.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
10
Spis treści
Jakie funkcje ma żywopłot w ogrodzie? Co to jest żywopłot podokapowy? Lista roślin na żywopłot podokapowy

Żywopłot – zielone ogrodzenie

Żywopłot jest jednym z najbardziej istotnych elementów kształtujących przestrzeń w ogrodzie. Może stanowić ramy ogrodu, określające jego przestrzeń, jak również różnicować wnętrze, na aranżacyjnie odmienne zakątki.

Posiada on wiele zalet, które dotyczą np. ochrony ogrodu, jak i całej posesji przed nieprzyjemnymi, często bardzo szkodliwymi wiatrami, również stanowi ochronę przed hałasem i zanieczyszczeniami.

Dzięki takiemu ogrodzeniu, mimo niekorzystnych warunków, można pozwolić sobie na bardziej zróżnicowane gatunki roślin, nie ograniczając się tylko do tych najbardziej wytrzymałych.

Warto zaznaczyć, że żywopłoty stanowią również miejsce siedliskowe dla wielu skrzydlatych gości a także niewielkich ssaków. Stanowią ich miejsca lęgowe i schronienie przed naturalnymi wrogami.

Co to jest żywopłot podokapowy?

Żywopłotem podokapowym (pod okapem drzew) nazywamy liniową formę rozplanowania nasadzeń drzew lub krzewów, które sadzone są w niewielkiej odległości od siebie dla uzyskania najczęściej niewysokiej, zwartej ściany zieleni. Sadzony jest pod koronami dużych drzew, w miejscach, gdzie pnie drzew nie zapewniają dostatecznej przesłony. Stosuje się go zazwyczaj w dużych ogrodach, bądź większych założeniach o charakterze parkowym.

Szanowanie tych niewielkich istot, dostosowanie prac pielęgnacyjnych do ich życia sprawi, że ogród będzie tętnił życiem każdego dnia.

Rośliny na żywopłot podokapowy (pod drzewami)

W zależności od warunków klimatyczno-glebowych panujących w regionie, który zamieszkujemy oraz naszych potrzeb, możemy wybrać odpowiednie rośliny, które z czasem staną się zielonym parawanem, chroniącym przed zgiełkiem dnia codziennego, nadając ogrodowi szczególnie intymnego charakteru. Gatunki drzew i krzewów odpowiednie na żywopłot podokapowy powinny tolerować stanowisko półcieniste.

Dobór gatunkowy jest dosyć szeroki, można zastosować np. derenia rozłogowego (Cornus sericea), krzew o docelowej wysokości 3 – 4 m, ozdobny z pędów i liści, pięknie przebarwiający się jesienią. Dereń świdwa (Cornus sanguinea), o podobnych parametrach, ozdobny z pędów i kory, również będzie idealnym uzupełnieniem okapu wysokich drzew.

dereń rozłogowy fot. USDA-NRCS PLANTS Database Herman Wikimedia Commons
dereń rozłogowy
fot. USDA-NRCS PLANTS Database Herman Wikimedia Commons
śliwa tarnina fot. Danny Steaven CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
śliwa tarnina
fot. Danny Steaven CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
   

Z krzewów liściastych o wysokości około 3 metrów można wyróżnić także: leszczynę pospolitą (Corylus avellana), dającą smaczne i zdrowe orzechy laskowe; trzmielinę brodawkowatą (Euonymus verrucosa), ozdobną z owoców, szyszek i nasion; śliwę tarninę (Prunus spinosa), której owoce są jadalne, ale mają kwaśny smak – działają jako środek przeczyszczający i sposób na wspomaganie układu odpornościowego.

leszczyna fot. Esther Merbt Pixabay
leszczyna pospolita
fot. Esther Merbt Pixabay
lilak fot. Monika Lohmann Pixabay
lilak pospolity
fot. Monika Lohmann Pixabay
   

Bez czarny (Sambucus nigra), krzew o wysokości około 5m, idealny na żywopłot podokapowy, również posiada lecznicze właściwości – napar z kwiatów doskonale nadaje się do leczenia przeziębień. Bardziej egzotycznym gatunkiem do nasadzeń podokapowych, pochodzącym z Azji Środkowej jest oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia). Dorasta do 6-8 m wysokości, posiada atrakcyjne wąskie, lancetowate liście, które początkowo w całości pokryte są szaro-srebrzystym kutnerem.

bez czarny fot. Dorte Schmidt-Burrack
bez czarny
fot. Dorte Schmidt-Burrack Pixabay
oliwnik wąskolistny żywopłot fot. Georg Slickers CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
oliwnik wąskolistny
fot. Georg Slickers CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
   

Z krzewów kwitnących, ozdobnych z kwiatów można wyróżnić: bez koralowy (Sambucus racemosa), ozdobny również z owoców – pomarańczowo – czerwonych pestkowców; lilak pospolity (Syringa vulgaris),o kwiatach intensywnie pachnących, barwy fioletowej, o odcieniu lila, u odmian uprawnych również białe i o różnych odcieniach i natężeniu fioletu i różu; kalina koralowa (Viburnum opulus), o kwiatostanach barwy białej oraz ozdobnych głęboko powcinanych, klapowanych liściach.

kalina koralowa kwiaty fot. OldMuzzle CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
kalina koralowa kwiaty
fot. OldMuzzle CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
kalina koralowa owoce fot. Pleple2000 CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
kalina koralowa owoce
fot. Pleple2000 CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
   

Warto wspomnieć o pęchęrznicy kalinolistnej (Physocarpus opulifolius), której głównym walorem dekoracyjnym są sezonowe, kolorowe, ząbkowane, trójklapowe liście, w zależności od odmiany mogą być zielone, żółte lub czerwone. Do krzewów ozdobnych z owoców zaliczyć można śnieguliczkę białą (Symphoricarpos albus), krzew dorastający do 2 m, z okrągłymi owocami – gąbczastymi jagodami barwy białej, czerwonobiałej lub różowej.


Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: fot. condesign Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści