★ Hortensja krzewiasta PINK ANNABELLE 'NCHA2' otrzymała wyróżnienie w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2019" na 27. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Warszawie. Została zgłoszona przez Szkółki Kurowscy.
W uprawie bardzo rzadko spotyka się czysty gatunek, natomiast najpopularniejszą, szeroko dostępną w niemal wszystkich krajowych szkółkach jest jej odmiana 'Annabelle' o okazałych, białych kwiatostanach. Ostatnio na rynku pojawiło się kilka nowych form tego gatunku o różowych kwiatostanach. Jedną z nich jest amerykańska kreacja autorstwa Thomasa Ranneya – PINK ANNABELLE.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) PINK ANNABELLE tworzy półkuliste krzewy dorastające do 1,2 m wysokości. Ma sercowate, zielone liście osadzone naprzeciwlegle na pędach. Pod koniec czerwca na szczytach pędów rozwijają się kuliste kwiatostany zbudowane z różowych kwiatów płonnych. Kwiaty w początkowej fazie rozwoju są intensywnie różowe, w trakcie kwitnienia jaśnieją. Krzewy kwitną obficie do końca sierpnia. Później kwiaty powoli zasychają, ale nie więdną i długo jeszcze pozostają ozdobne.
Uprawa i wymagania
Jedną z najważniejszych zalet hortensji krzewiastej jest zdolność kwitnienia w miejscach cienistych. W przeciwieństwie do całkiem sporej grupy obficie kwitnących krzewów liściastych wymagających nasłonecznionych stanowisk (np. róż, budlei, tawuł czy pięciorników), wybór równie atrakcyjnie kwitnących gatunków znoszących zacienienie jest znacznie mniejszy. PINK ANNABELLE najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i stale wilgotnych.
W czasie suszy wymaga podlewania, zwłaszcza gdy rośnie w pełnym słońcu. Wczesną wiosną krzewy należy silnie przyciąć na wysokości 10-15 cm nad ziemią. Dzięki temu rośliny tworzą liczne, bujne i sztywne pędy bardziej odporne na wyleganie pod wpływem wiatru lub deszczu.
Gdzie posadzić?
Krzewy doskonale prezentują się sadzone w niewielkich grupach na rabatach bylinowych w kompozycjach z innymi krzewami. Można je sadzić w parkach pod koronami wysokich drzew (byle gleba była odpowiednio wilgotna) oraz w zieleni osiedlowej. Kwiaty można wykorzystywać do tworzenia bukietów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |