Wielokrotnie przekonałam się o tym, że malina potrafi "wybrać" swoje miejsce pobytu w ziemi. Od kilku lat najlepiej rośnie w towarzystwie ziemniaków, do których wręcz "wskoczyła", przekładając tam swoje pędy.
Dałam szansę na rozwój i to była jedna z lepszych decyzji. Jest jednak jeszcze pokaźniejsza i dorodniejsza roślina, która pozwala uzyskać gigantyczne efekty. Wzajemnie z maliną wzmacniają się podczas rozrostu i uwielbiają te same warunki. Przekonajcie się, o którą chodzi tym razem!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
W sąsiedztwie jakiej rośliny sadzić maliny? Tylko ta daje najlepsze rezultaty!
W jednej części ogrodu maliny podzieliły się wzajemnie stanowiskiem z borówką amerykańską. Cięcie prześwietlające nie było potrzebne, gdyż ich wzajemna symbioza sprawiła, że nie walczyły o składniki mineralne czy promienie słoneczne. Co ważne, dorastały na taką wysokość, która pozwalała obu gatunkom równomiernie korzystać ze słońca.
Jakie zmiany zaszły w owocach?
Po corocznej uprawie w takim sąsiedztwie, zauważyłam, że borówki maja grubsze i bardziej mięsiste owoce, natomiast maliny są słodsze i bardziej pękate. Podsypywane wzajemnie kompostem, torfem oraz podlewane zsiadłym mlekiem, odwdzięczyły się wiadrami owoców.
To symbioza, którą serdecznie polecam - rośliny nie zwalczają się nawzajem, a dodatkowo nie wykryłam żadnych chorób grzybowych, pomimo braku oprysków.
Czy maliny powinny być przycinane tylko raz w roku? Odpowiadam i rozwiewam wątpliwości
Cięcie malin ma na celu wzmocnienie rośliny oraz prześwietlenie jej. W ten sposób możemy uzyskać lepsze plony, słodsze owoce oraz grubsze pędy. Co zrobić, jeżeli nie wiecie, jak ciąć wasze odmiany? To bardzo ważny krok, o którym wspomnę w tym poradniku. Spójrzcie poniżej:
1. Jak ciąć w przypadku pędów jednorocznych?
- tutaj warto wiedzieć, że tuż po sierpniowych owocowaniu warto zrobić cięcie prześwietlające i ciąć wszystkie pędy, an których są liście. Zwlekanie z tym zabiegiem sprawi, że roślina będzie podatna na choroby grzybowe, prowadzące do osłabienia całego krzewu. Dzięki terminowemu cięciu możemy spodziewać się w niedługim czasie wypuszczenia nowych, zdrowych pędów.
2. Jak ciąć w przypadku dwuletnich pędów?
- przycinamy również po owocowaniu, ale zostawiając około 9 pędów na krzewie. W ten sposób będziemy mogli zagwarantować pełne owocowanie w kolejnym sezonie. Do takim malin należy przede wszystkim Autumn Amber o bardzo słodkich i soczystych owocach.
3. Jak ciąć w przypadku powtórnego owocowania?
- cięcie należy wykonywać nawet dwukrotnie - jedno tuż przed owocowaniem, wycinając dorastające pędy bez owoców oraz po zbiorach, w okresie jesiennym, na przełomie września. To niezwykle istotne, gdyż te krzewy bywają gęste i bardzo bujne. Brak cięcia prześwietlającego szybko skończy się chorobami grzybowymi.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock