Agrest (Ribes uva-crispa) należy do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Afryce, ale jest uprawiany w wielu regionach świata.

Krzew jest blisko spokrewniony z porzeczką i niektóre pienne odmiany są szczepione właśnie na porzeczce złotej.

Agrest krzew owocowyRoślina ma wzniesiony, ale pokładający się pokrój. Pędy charakteryzują grube i ostre ciernie. Kwitnie od kwietnia do maja wykształcając niepozorne grona o wielobarwnych kwiatach. Owocem jest duża jagoda o kolorze białym, zielony, żółtym lub czerwonym (w zależności od odmiany). Najczęściej owoce dojrzewają w pierwszej dekadzie lipca.

Krzew lubi słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze gleby o luźnej strukturze i lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, gdyż agrest źle reaguje na susze. Roślina jest mrozoodporna. Optymalnym okresem sadzenia jest jesień a odległość między sadzonkami powinna wynosić 1-1,2m. Jednym z największych zagrożeń na plantacjach tego gatunku jest amerykański mączniak agrestu.

Owoce agrestuOwoce agrestu zawierają znaczną zawartość witamin (C, B1, PP i A), soli mineralnych (m.in. żelazo) oraz kwasów organicznych (kwas cytrynowy). Są spożywane zarówno na świeżo jak i w formie przetworów.

Owoce agrestu wpływają dobroczynnie na organizm i pomagają w walce z podagrą, reumatyzmem oraz w stanach zapalnych żołądka i jelit. Sok z agrestu jest polecany przy kuracjach dietetycznych.

Uprawę agrestu rozpoczęto w XVI wieku Środkowej Europie.

Agrest - interesujące odmiany:

  • 'Pax' - o dużych owocach, prawie bezkolcowy;
  • 'Resistenta' - obficie owocujący, tworzący jednak mocno kolczaste pędy;
  • 'Biały Triumf' - dobra odmiana na przetwory;
  • 'Czerwony Triumf' - odmiana o dekoracyjnych, czerwonych owocach;

fot. sxc.hu Alfi007, Bearas, illke