Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Agrest 'Invicta'

Agrest ‘Invicta’ to nowa wartościowa i bardzo smaczna odmiana polecana szczególnie na plantacje towarowe ze względu na plenność, odporność na mróz i przede wszystkim małą wrażliwość na amerykańskiego mączniaka agrestu.

Opis rośliny

Spokrewniony z porzeczką agrest rośnie dziko w wielu rejonach świata. Od 500 lat uprawiany jest w ogrodach głównie ze względu na smaczne i wartościowe owoce. Odmiana 'Invicta' to średniej wielkości krzew owocowy o krzaczastym, rozłożystym, ale luźnym pokroju. Rośnie szybko i osiąga 0,5-1,2 m wysokości.

Dosyć grube, proste, wyginające się u góry pędy mają duże i grube kolce umieszczone u nasady liści. Liście z kolei są jasnozielone, trójklapowe, lekko błyszczące i karbowane na brzegach. Krzew zakwita w kwietniu tworząc małe, żółte kwiaty zebrane w grona. Kwiaty są miododajne, chętnie oblatywane przez pszczoły.

Owoce, czyli największy skarb agrestu, są średniej wielkości, kuliste lub owalne, zielonkawożółte, słodko-kwaskowate, aromatyczne i bardzo smaczne. Do zbioru nadają się od połowy lipca. Można je jeść na surowo, mrożone, suszone i kandyzowane lub przetworzone, w postaci kompotów, dżemów, soków i nalewek. Owocowanie rozpoczyna się od drugiego, a najpóźniej czwartego roku uprawy.

Właściwości agrestu

Zawierają dużo witamin A, C, B1, PP, żelaza, soli mineralnych, pektyn i kwasów organicznych. Ze względu na niewielką ilość kalorii oraz tłuszczu oraz dużą zawartość błonnika polecane są do stosowania w kuracjach dietetycznych. Działają korzystnie na organizm przy wielu dolegliwościach, m.in. podagrze, reumatyzmie, nieżytach żołądka i jelit. Mają działanie przeczyszczające.

Wymagania i uprawa

Agrest dobrze rośne na większości przeciętnych gleb ogrodowych, piaszczysto-gliniastych, lekko kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, w miejscach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Młode rośliny mogą być porażane przez amerykańskiego mączniaka agrestu, ale starsze, owocujące okazy są odporne na tą chorobę. Odmiana jest w pełni odporna na mróz, polecana do sadzenia na plantacjach, ale ze względu na wysoką zdrowotność oraz wartościowe i smaczne owoce warto ją sadzić w słonecznych zakątkach ogrodów przydomowych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu