Logo
Logo
23
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie agrestu – jak to robić prawidłowo?

Agrest, podobnie jak inne krzewy owocowe, wymaga przycinania, by przez wiele lat rodził duże i słodkie owoce. Przestrzegaj naszych wskazówek i uniknij błędów.

 

Pierwsze przycinanie

Agrest krzaczasty, w pierwszym roku po posadzeniu, należy odpowiednio uformować i przyciąć – skracamy wszystkie pędy o około 2/3 ich długości (zwykle zostawiamy 2-3 oczka). Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (zwykle pod koniec marca). W kolejnym roku postępujemy podobnie, czyli przycinamy pędy, które wyrosły z pąków pozostawionych w poprzednim roku.

Jak ciąć starsze krzewy agrestu?

W 3 roku uprawy można przeprowadzić prześwietlenie krzewu:

  • usuwamy wszystkie pędy krzyżujących, rozrastające się na boki;
  • skracamy pędy jednoroczne o około 1/3 długości, aby pobudzić je do wytworzenia krótkopędów (na nich zawiązują się pąki i owoce);
  • w okresie pełnego owocowania agrestu (5 rok uprawy) właściwie uformowany krzew powinien składać się z około 8-10 mocno rozgałęzionych pędów głównych.

W następnych latach przeprowadzamy cięcie odmładzające, wiosną wycinamy mniej więcej połowę (4-5) najstarszych pędów (lub krzyżujących się) i pozostawiamy młode, jednoroczne, Usuwa się także wszystkie pędy najsłabsze (także jednoroczne), aby nie zagęszczały krzewu.

Przycinanie agrestu piennego

Zaraz po posadzeniu agrestu w formie piennej, warto przywiązać go do palika, aby zapewnić mu stabilny wzrost. W przypadku, gdy mamy młody krzew jednopędowy, należy wiosną skrócić ten pęd o połowę, aby pobudzić pąki położone poniżej do wypuszczenia nowych pędów.

Kolejnej wiosny pędy, które wybiły z pozostawionych pąków, przycinamy o około 1/3 ich długości i formujemy krzew tak, by uzyskać koronę składającą się z około 6-8 pędów głównych, stanowiących jej szkielet. W kolejnych latach postępujemy podobnie, jak w przypadku agrestów krzaczastych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: brizmaker / Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu