Logo
Logo

Przycinanie agrestu – jak to robić prawidłowo?

Agrest, podobnie jak inne krzewy owocowe, wymaga przycinania, by przez wiele lat rodził duże i słodkie owoce. Przestrzegaj naszych wskazówek i uniknij błędów.

Spis treści
Jak przycinać po raz pierwszy?
Jak ciąć starsze krzewy agrestu?
Jak ciąć agrest pienny?

Pierwsze przycinanie

Agrest krzaczasty, w pierwszym roku po posadzeniu, należy odpowiednio uformować i przyciąć – skracamy wszystkie pędy o około 2/3 ich długości (zwykle zostawiamy 2-3 oczka). Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (zwykle pod koniec marca). W kolejnym roku postępujemy podobnie, czyli przycinamy pędy, które wyrosły z pąków pozostawionych w poprzednim roku.

Jak ciąć starsze krzewy agrestu?

W 3 roku uprawy można przeprowadzić prześwietlenie krzewu:

  • usuwamy wszystkie pędy krzyżujących, rozrastające się na boki;
  • skracamy pędy jednoroczne o około 1/3 długości, aby pobudzić je do wytworzenia krótkopędów (na nich zawiązują się pąki i owoce);
  • w okresie pełnego owocowania agrestu (5 rok uprawy) właściwie uformowany krzew powinien składać się z około 8-10 mocno rozgałęzionych pędów głównych.

W następnych latach przeprowadzamy cięcie odmładzające, wiosną wycinamy mniej więcej połowę (4-5) najstarszych pędów (lub krzyżujących się) i pozostawiamy młode, jednoroczne, Usuwa się także wszystkie pędy najsłabsze (także jednoroczne), aby nie zagęszczały krzewu.

Przycinanie agrestu piennego

Zaraz po posadzeniu agrestu w formie piennej, warto przywiązać go do palika, aby zapewnić mu stabilny wzrost. W przypadku, gdy mamy młody krzew jednopędowy, należy wiosną skrócić ten pęd o połowę, aby pobudzić pąki położone poniżej do wypuszczenia nowych pędów.

Kolejnej wiosny pędy, które wybiły z pozostawionych pąków, przycinamy o około 1/3 ich długości i formujemy krzew tak, by uzyskać koronę składającą się z około 6-8 pędów głównych, stanowiących jej szkielet. W kolejnych latach postępujemy podobnie, jak w przypadku agrestów krzaczastych.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: brizmaker / Depositphotos

Autor
Przycinanie agrestu – jak to robić prawidłowo?
Przycinanie agrestu – jak to robić prawidłowo?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu