Logo
Logo
52
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie agrestu – jak to robić prawidłowo?

Agrest, podobnie jak inne krzewy owocowe, wymaga przycinania, by przez wiele lat rodził duże i słodkie owoce. Przestrzegaj naszych wskazówek i uniknij błędów.

 

Pierwsze przycinanie

Agrest krzaczasty, w pierwszym roku po posadzeniu, należy odpowiednio uformować i przyciąć – skracamy wszystkie pędy o około 2/3 ich długości (zwykle zostawiamy 2-3 oczka). Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (zwykle pod koniec marca). W kolejnym roku postępujemy podobnie, czyli przycinamy pędy, które wyrosły z pąków pozostawionych w poprzednim roku.

Jak ciąć starsze krzewy agrestu?

W 3 roku uprawy można przeprowadzić prześwietlenie krzewu:

  • usuwamy wszystkie pędy krzyżujących, rozrastające się na boki;
  • skracamy pędy jednoroczne o około 1/3 długości, aby pobudzić je do wytworzenia krótkopędów (na nich zawiązują się pąki i owoce);
  • w okresie pełnego owocowania agrestu (5 rok uprawy) właściwie uformowany krzew powinien składać się z około 8-10 mocno rozgałęzionych pędów głównych.

W następnych latach przeprowadzamy cięcie odmładzające, wiosną wycinamy mniej więcej połowę (4-5) najstarszych pędów (lub krzyżujących się) i pozostawiamy młode, jednoroczne, Usuwa się także wszystkie pędy najsłabsze (także jednoroczne), aby nie zagęszczały krzewu.

Przycinanie agrestu piennego

Zaraz po posadzeniu agrestu w formie piennej, warto przywiązać go do palika, aby zapewnić mu stabilny wzrost. W przypadku, gdy mamy młody krzew jednopędowy, należy wiosną skrócić ten pęd o połowę, aby pobudzić pąki położone poniżej do wypuszczenia nowych pędów.

Kolejnej wiosny pędy, które wybiły z pozostawionych pąków, przycinamy o około 1/3 ich długości i formujemy krzew tak, by uzyskać koronę składającą się z około 6-8 pędów głównych, stanowiących jej szkielet. W kolejnych latach postępujemy podobnie, jak w przypadku agrestów krzaczastych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: brizmaker / Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu