Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
32
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie agrestu – jak to robić prawidłowo?

Agrest, podobnie jak inne krzewy owocowe, wymaga przycinania, by przez wiele lat rodził duże i słodkie owoce. Przestrzegaj naszych wskazówek i uniknij błędów.

 

Pierwsze przycinanie

Agrest krzaczasty, w pierwszym roku po posadzeniu, należy odpowiednio uformować i przyciąć – skracamy wszystkie pędy o około 2/3 ich długości (zwykle zostawiamy 2-3 oczka). Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (zwykle pod koniec marca). W kolejnym roku postępujemy podobnie, czyli przycinamy pędy, które wyrosły z pąków pozostawionych w poprzednim roku.

Jak ciąć starsze krzewy agrestu?

W 3 roku uprawy można przeprowadzić prześwietlenie krzewu:

  • usuwamy wszystkie pędy krzyżujących, rozrastające się na boki;
  • skracamy pędy jednoroczne o około 1/3 długości, aby pobudzić je do wytworzenia krótkopędów (na nich zawiązują się pąki i owoce);
  • w okresie pełnego owocowania agrestu (5 rok uprawy) właściwie uformowany krzew powinien składać się z około 8-10 mocno rozgałęzionych pędów głównych.

W następnych latach przeprowadzamy cięcie odmładzające, wiosną wycinamy mniej więcej połowę (4-5) najstarszych pędów (lub krzyżujących się) i pozostawiamy młode, jednoroczne, Usuwa się także wszystkie pędy najsłabsze (także jednoroczne), aby nie zagęszczały krzewu.

Przycinanie agrestu piennego

Zaraz po posadzeniu agrestu w formie piennej, warto przywiązać go do palika, aby zapewnić mu stabilny wzrost. W przypadku, gdy mamy młody krzew jednopędowy, należy wiosną skrócić ten pęd o połowę, aby pobudzić pąki położone poniżej do wypuszczenia nowych pędów.

Kolejnej wiosny pędy, które wybiły z pozostawionych pąków, przycinamy o około 1/3 ich długości i formujemy krzew tak, by uzyskać koronę składającą się z około 6-8 pędów głównych, stanowiących jej szkielet. W kolejnych latach postępujemy podobnie, jak w przypadku agrestów krzaczastych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: brizmaker / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT