Logo
Logo

Co lubi agrest i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Agrest to niewielki, kolczasty krzew liściasty (wys. ok. 0,5-1,5 m.), uprawiany dla smacznych, wypełnionych galaretowatym miąższem owoców. Wprawdzie obecnie stracił nieco na popularności na rzecz kolorowych porzeczek, ale warto ponownie się nim zainteresować, bo jego owoce są nie tylko smaczne, ale też bogate w witaminy i minerały. Co lubi agrest i jak pielęgnować te krzewy owocowe? Sprawdź!

Spis treści
Jakie warunki lubi agrest? Miejsce Ziemia Jak dbać o agrest? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi agrest?

Agrest, a tak naprawdę porzeczka agrest (łac. Ribes uva-crispa) to krzew, którego można spotkać w stanie dzikim w wielu rejonach Azji i Europy (w tym także w Polsce). W naturze chętnie zasiedla zarośla, obrzeża lasów i leśne polany, wybierając ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowiska oraz żyzne, przepuszczalne podłoża, dlatego podobnych warunków będzie oczekiwał także w uprawie.

Miejsce

Agrest preferuje w uprawie ciepłe, słoneczne lub lekko półcieniste miejsca, osłonięte przed mroźnym, zimowym wiatrem. Jest to bardzo ważne, bo choć z natury jest dostatecznie mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju, jego kwiaty i pąki kwiatowe są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Ziemia

Agrest urośnie na każdej typowej glebie ogrodowej, ale najlepiej będzie się czuł na żyznym, przepuszczalnym, próchniczym, stale lekko wilgotnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie pH. Posadzony na glebach mokrych, ciężkich, zimnych i zlewnych lub suchych i jałowych, może chorować, słabo owocować, a nawet zamierać.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Świerkowy Domek Wisła (@swierkowy_domek)

Jak dbać o agrest?

Agrest nie jest krzewem szczególnie wymagającym. Oczekuje jedynie nawożenia w sezonie wegetacyjnym i podlewania w okresach suszy. Dobrze reaguje też na ściółkowanie wokół niego podłoża (np. ściętą trawą), co zahamuje rozwój chwastów i zapobiega nadmiernemu wysychaniu gleby. Jego pąki kwiatowe warto też osłaniać włókniną przed zapowiadanymi, wiosennymi przymrozkami. Ważnym zabiegiem w uprawie piennych form agrestu jest też stabilizowanie drzewek przez przywiązywanie pieńków podkładek do palików, co zapobiega uszkodzeniu roślin przez wiatr.

Sadzenie

Najlepszym terminem na sadzenie agrestu jest jesień (IX-X), gdyż wtedy panują optymalne warunki do aklimatyzacji krzewów w nowym miejscu (temperatury są umiarkowane, a opady częstsze). Rośliny sadzi się kilka centymetrów głębiej, niż rosły dotychczas (ok. 5-7 cm. głębiej), w rozstawie dostosowanym do siły wzrostu i pokroju danej odmiany (zwykle jest to ok. 1,5 m x 2,0 m. dla form krzaczastych i 1,5 m x 1,5 m dla form piennych).

Nawożenie

Agrest nie jest krzewem szczególnie żarłocznym. W sezonie wystarczą mu 1-2 dawki wieloskładnikowego nawozu do drzew i krzewów owocowych lub nawozu ekologicznego (np. Eko nawóz do drzew i krzewów owocowych), które należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Jesienią można też zasilić rośliny nawozem jesiennym uniwersalnym, który pomoże krzewom lepiej znieść trudne warunki zimowe.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Przycinanie

Cięcie to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie agrestu. Jeśli go zaniechamy, po kilku latach krzew mocno się zagęści i zdziczeje, a jego owoce staną się małe i kwaskowate.

Agrest może być uprawiany w formie krzaczastej lub piennej. Bardziej kłopotliwa i zajmująca więcej miejsca jest forma krzaczasta, która jednocześnie jest też jednak odporniejsza na trudne warunki (mróz, suszę), gdyż miejsce szczepienia znajduje się u niej tuż pod ziemią, a nie ponad nią. Agrest pienny ma z kolei bardziej kompaktowy pokrój i jest łatwiejszy w pielęgnacji, za to gorzej znosi suszę i niskie temperatury.

Obie formy agrestu pierwszy raz przycina się wczesną wiosną po posadzeniu (III). Podczas zabiegu u agrestu krzaczastego skraca się wszystkie pędy nad 2-3 oczkiem, natomiast u formy piennej pozostawia 2-3 najsilniejsze pędy szkieletowe, a pozostałe mocno przycina. Agrest najlepiej owocuje na krótkopędach wyrastających na 2-5 letnich gałązkach, dlatego przez kolejne 4 lata wiosną (III) prowadzi się głównie cięcie formujące i sanitarne, usuwając z korony wszystkie pędy chore, słabe, cienkie, zdeformowane, pokładające się lub rosnące do wnętrza korony, pozostawiając tylko te najsilniejsze (zbyt długie można nieco skrócić). Po 4-5 latach krzew powinien posiadać luźną koronę, złożoną z ok. 10-12 silnych, zdrowych, 1-4 letnich pędów. Od piątego roku uprawy, każdego roku wiosną prowadzi się ciecie prześwietlające, polegające na wycinaniu 1-3 najstarszych, co najmniej 5 letnich gałązek i zastąpieniu ich młodymi.

W podobny sposób przycinana się też agrest pienny, u którego jednak po ok. 4-5 latach formowania korona powinna składać się z mniejszej ilości pędów (ok. 6-8 silnych, zdrowych gałązek). W jego przypadku ważne jest też systematyczne usuwanie odrostów, wyrastających z podkładki, gdyż inaczej mogłyby zagłuszyć odmianę szlachetną.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Głównym problemem w uprawie agrestu jest amerykański mączniak agrestu, ale mogą mu też zagrażać takie choroby jak antraknoza liści porzeczek, gruzełek cynobrowy czy rdza agrestu, a także szkodniki (głównie mszyce i przędziorki).

W ochronie krzewów przed chorobami ważna jest profilaktyka, polegająca min. na pozyskaniu zdrowego materiału nasadzeniowego, unikaniu zbyt gęstego sadzenia roślin, usuwaniu pędów chorych i grabieniu opadłych z krzewu liści. W razie wystąpienia problemów, może być też konieczne zastosowanie jednego z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Ada K i PhotoWitch / Pixabay

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl