Gaura Lindheimera Oenothera lindheimeri

Gaura Lindheimera lindheimeric, fot. Sonja Kalee - Pixabay
Gaura Lindheimera (Oenothera lindheimeri) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
40
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, lekka, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiaty: pojedyncze, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Wysokość: 50-150 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: ogrody przydomowe, pojemniki, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Gaura Lindheimera (Oenothera lindheimeri), nazywana też białą to krótkowieczna bylina z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Jej ojczyzną są obszary położone na terenie Teksasu i Luizjany, ale jest też uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

To wysoka roślina, dorastająca do 50-150 cm. wysokości. Posiada delikatny, ażurowy pokrój. W sezonie wegetacyjnym rozwija liczne, cienkie, wzniesione, rozgałęzione pędy, pokryte niedużymi, naprzemianległymi, zielonymi, szerokolancetowatymi lub łyżeczkowatymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi, liczniejszymi i większymi w dolnych partiach pędów, a mniejszymi i rzadszymi w górnej części.

Gaura Lindheimera kwitnie latem (VII-IX) na szczytach pędów rozwijają się luźne, wiechowate kwiatostany, złożone z licznych, małych, gwiazdkowatych kwiatów z czterema białymi, rozłożonymi na boki płatkami i zebranymi po środku w luźną kępkę sztywnymi, wystającymi, długimi pręcikami. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo, a ponieważ w pąkach są różowe, a po rozwinięciu białe, tworzą razem ciekawy efekt kolorystyczny.

Niewielkie kwiaty, osadzone na wiotkich, cienkich pędach wyglądają delikatnie i zwiewnie, dlatego poruszane wiatrem zdają się „tańczyć” i unosić się nad rabatą jak motyle.

Wymagania i uprawa

Gaura Lindheimera w uprawie oczekuje słonecznego i ciepłego stanowiska (toleruje wysokie temperatury). Najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, lekkiej, próchniczej i lekko wilgotnej, ale poradzi sobie też na słabszych podłożach i dobrze zniesie przejściową suszę (ze względu na palowy system korzeniowy). Nie będzie natomiast tolerować gleb ciężkich, zimnych i mokrych, na których szybko zmarnieje i straci walory ozdobne, a zimą obumrze.

Gaura nie jest rośliną w pełni mrozoodporną (do ok. -18/-20°C), dlatego najlepiej uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju lub zapewnić zimowe okrycie. Na terenach chłodniejszych, gdzie zimy bywają surowe, może być uprawiana jako roślina jednoroczna.

Gaurę można rozmnażać z siewu nasion lub za pomocą pobranych z rośliny wiosną sadzonek pędowych.

Zastosowanie

Gaura Lindheimera to roślina często spotykana na południu Europy, dlatego w ogrodach wspaniale prezentuje się na rabatach z roślinami śródziemnomorskimi jak lawenda, perowskia czy ostnica cieniutka. Może być też znakomitą ozdobą ogródka żwirowego.

Ze względu na swój ażurowy, zwiewny pokrój, nadaje się też do rozluźniania kompozycji rabatowych i dobrze wygląda w zestawieniu z liliowcami, szałwiami, irysami, rudbekiami oraz różami rabatowymi.

Gaura bardzo efektownie prezentuje się też w donicach na balkonach, tarasach lub ogrodowym patio.

Wybrane odmiany

  • 'Passionate blush' – kwiaty różowe, młode liście i pędy czerwono-bordowe
  • 'Graceful White' – kwiaty duże, białe, w pąkach zaróżowione, liście zielone
  • 'Siskiyou Pink' – kwiaty różowe, w pąkach czerwone, liście zielone
  • 'Pink Dwarf' – odm. karłowa, kwiaty różowe, liście zielone, pędy czerwone, wys. ok. 30-40 cm
  • 'Rosy Jane' – kwiaty białe z ciemnoróżowym marginesem


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Sonja Kalee, Pitsch, Beverly Buckley, Hans Braxmeier/Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści