Gaura Lindheimera (Oenothera lindheimeri), nazywana też białą to krótkowieczna bylina z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Jej ojczyzną są obszary położone na terenie Teksasu i Luizjany, ale jest też uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
To wysoka roślina, dorastająca do 50-150 cm. wysokości. Posiada delikatny, ażurowy pokrój. W sezonie wegetacyjnym rozwija liczne, cienkie, wzniesione, rozgałęzione pędy, pokryte niedużymi, naprzemianległymi, zielonymi, szerokolancetowatymi lub łyżeczkowatymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi, liczniejszymi i większymi w dolnych partiach pędów, a mniejszymi i rzadszymi w górnej części.
Gaura Lindheimera kwitnie latem (VII-IX) na szczytach pędów rozwijają się luźne, wiechowate kwiatostany, złożone z licznych, małych, gwiazdkowatych kwiatów z czterema białymi, rozłożonymi na boki płatkami i zebranymi po środku w luźną kępkę sztywnymi, wystającymi, długimi pręcikami. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo, a ponieważ w pąkach są różowe, a po rozwinięciu białe, tworzą razem ciekawy efekt kolorystyczny.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Niewielkie kwiaty, osadzone na wiotkich, cienkich pędach wyglądają delikatnie i zwiewnie, dlatego poruszane wiatrem zdają się „tańczyć” i unosić się nad rabatą jak motyle.
Wymagania i uprawa
Gaura Lindheimera w uprawie oczekuje słonecznego i ciepłego stanowiska (toleruje wysokie temperatury). Najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, lekkiej, próchniczej i lekko wilgotnej, ale poradzi sobie też na słabszych podłożach i dobrze zniesie przejściową suszę (ze względu na palowy system korzeniowy). Nie będzie natomiast tolerować gleb ciężkich, zimnych i mokrych, na których szybko zmarnieje i straci walory ozdobne, a zimą obumrze.
Gaura nie jest rośliną w pełni mrozoodporną (do ok. -18/-20°C), dlatego najlepiej uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju lub zapewnić zimowe okrycie. Na terenach chłodniejszych, gdzie zimy bywają surowe, może być uprawiana jako roślina jednoroczna.
Gaurę można rozmnażać z siewu nasion lub za pomocą pobranych z rośliny wiosną sadzonek pędowych.
Zastosowanie
Gaura Lindheimera to roślina często spotykana na południu Europy, dlatego w ogrodach wspaniale prezentuje się na rabatach z roślinami śródziemnomorskimi jak lawenda, perowskia czy ostnica cieniutka. Może być też znakomitą ozdobą ogródka żwirowego.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ze względu na swój ażurowy, zwiewny pokrój, nadaje się też do rozluźniania kompozycji rabatowych i dobrze wygląda w zestawieniu z liliowcami, szałwiami, irysami, rudbekiami oraz różami rabatowymi.
Gaura bardzo efektownie prezentuje się też w donicach na balkonach, tarasach lub ogrodowym patio.
Wybrane odmiany
- 'Passionate blush' – kwiaty różowe, młode liście i pędy czerwono-bordowe
- 'Graceful White' – kwiaty duże, białe, w pąkach zaróżowione, liście zielone
- 'Siskiyou Pink' – kwiaty różowe, w pąkach czerwone, liście zielone
- 'Pink Dwarf' – odm. karłowa, kwiaty różowe, liście zielone, pędy czerwone, wys. ok. 30-40 cm
- 'Rosy Jane' – kwiaty białe z ciemnoróżowym marginesem
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Sonja Kalee, Pitsch, Beverly Buckley, Hans Braxmeier/Pixabay