Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Dereń biały (Cornus alba) odmiana 'Elegantissima' to efektowny krzew liściasty należący do rodziny dereniowatych (Cornaceae). 

Roślina ma rozłożysty, symetryczny pokrój i dorasta do 2-3 m wysokości oraz nieco większej szerokości. Rozrasta się dzięki pokładającym się i zakorzeniającym gałęziom.

Odmiana wyróżnia się swoimi ozdobnymi liśćmi, które są intensywnie zielone i pstre, z dużym, nieregularnym, białym obrzeżeniem. Wczesną jesienią ogonki liściowe czerwienieją. Pędy również przebarwiają się na czerwono i pozostają takie przez całą zimę, dzięki czemu późną jesienią i zimą po utracie liści krzew jest bardzo dekoracyjny.

Kwiaty i owoce nie różnią się od gatunku – są małe i białe (dekoracyjne jedynie w większych ilościach). Derenie białe to krzewy bardzo lubiane przez ptaki.

 
 

Wymagania i uprawa

Dereń biały 'Elegantissima' dobrze znosi lekkie zacienienie, lecz w słońcu najefektowniej się przebarwia. Jest mało wymagający w stosunku do podłoża. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, nawet podmokłych, torfiastych (łąkowych). Jest wytrzymały na suszę i odporny na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Odmianę pielęgnujemy tak samo jak pozostałe derenie – podlewamy w ciągu przedłużających się susz, możemy dokarmiać nawozami uniwersalnymi oraz tniemy na wiosnę, by zachować odpowiedni pokrój rośliny.

 
 

Zastosowanie

Dereń biały 'Elegantissima' stanowi ładny akcent kolorystyczny w różnego typu ogrodach. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych jak i grupowych. Derenie są często wykorzystywane do tworzenia nieformowanych żywopłotów czy szerokich szpalerów. Gatunek i jego odmiany są jednymi z podstawowych w nasadzeniach miejskich i osiedlowych.


Zdjęcia: iVerde, kolaż Pixabay